Anasayfa / Medya izleme / “İşsizlik depremi”

11 Eylül

“İşsizlik depremi”

İşsizlik rakamları, Cumhuriyet, Birgün, Evrensel ve Karar gazetelerinde yer bulabildi.

İşsizlik oranı yüzde 13.4’e yükseldi.  

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında yer ayırdığı habere, “İşsizlik depremi” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Kısa çalışma ödeneği ve ücretsiz izin gibi uygulamalar nedeniyle sokaktaki gerçek işsiz sayısı verilere yansımasa da işsizlik sorunu derinleşmeye devam ediyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) dün açıkladığı İşgücü İstatistikleri’ne göre, haziran döneminde işsiz sayısı geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalsa da işsizlik oranı 0.4 puan artışla yüzde 13.4’e yükseldi. Ülke genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 4 milyon 101 bin kişi oldu. Mevsim etkisinden arındırılmış işsizlik oranı ise bir önceki döneme göre 0.2 puan artarak yüzde 14.3’e çıktı. İşsizlik arındırılmış olarak 2008 krizinde bile yüzde 14 üzerine çıkmamıştı. Ekonomistler, pandemi başından beri verinin tanımı gereği koronavirüs etkisini tam olarak yansıtamadığına dikkat çekiyor. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişiye düştü. İstihdam oranı 4 puanlık azalarak yüzde 42.4 oldu. TÜİK’e göre, Haziran 2020’de dar tanımlı toplam işsiz sayısı toplamda 4 milyon 101 bin, kadınlarda 1 milyon 406 bin ve erkeklerde 2 milyon 695 bin olarak açıklandı. DİSK-AR’ın hesaplamasına göre ise geniş tanımlı işsiz sayısı Haziran 2020’de toplamda 10 milyon 194 bin, kadınlarda 4 milyon 366 bin ve erkeklerde 5 milyon 830 bin oldu. DİSK-AR, Covid-19 etkisiyle revize geniş tanımlı işsizliğin ise Haziran 2020’de toplamda 14 milyon 263 bin olduğunu duyurdu. Revize edilmiş geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı ise yüzde 40.4 olarak hesaplandı.” 

Evrensel gazetesi habere sürmanşetinde, “TÜİK’in işsizlik rakamları gerçeklikten iyice koptu” başlığıyla yer verdi:

“Çalışan sayısındaki yaklaşık 2 milyon kişilik azalmaya rağmen TÜİK Türkiye genelinde işsiz sayısının haziran ayında geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azaldığını ve işsiz sayısının 4 milyon 101 bin kişi olduğunu açıkladı. Profesör Veysel Ulusoy, ‘İş gücü verilerini bir mantık içinde yorumlamanın bir faydası yok’ yorumunu yaptı. ‘İşsizim ama iş aramıyorum, umudum yok’ diyen ve işsiz sayılmayan 4.5 milyon kişi eklendiğinde gerçek işsiz sayısı 8.6 milyon kişiye çıkıyor. Yüzde 13.4 olarak açıklanan işsizlik oranı da yüzde 25’e. İşsizlik Fonu’ndan harçlık alan ücretsiz izindeki fiili işsizler dahil edildiğinde işsiz sayısı çok daha yüksek rakamlara ulaşıyor.” 

Birgün gazetesi manşetin yanındaki haber için, “İşsizler ordusu çığ olup büyüyor” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Haziran ayına ilişkin işgücü göstergelerini yayımladı. Verilere göre Türkiye ekonomisi Haziran ayındaki normalleşmeyle beraber salgının işgücü piyasasına etkilerini hissetmeye başladı. Önceki aylarda salgın yüzünden iş arayabilenlerin sayısı azaldığı için TÜİK’in dar tanımlı işsiz sayısı da azalmıştı. Ancak salgın tedbirlerinin gevşemesi bu durumu değiştirdi. Mayıs’ta yüzde 12,8 olan işsizlik oranı Haziran’da yüzde 13,4’e yükseldi. Öte yandan TÜİK’in Covid-19 salgını sürecinde işgücü göstergelerinde hiçbir revizyona gitmemesi yüzünden kuruma dönük tepkiler sürüyor. TÜİK verilerine göre geçen yılın aynı ayına göre bu Haziran’da istihdam edilenlerin sayısı yaklaşık 2 milyon kişi azalmış durumda. Bu veriye göre son 1 yıl içinde en az 2 milyon insan işinden oldu. Öte yandan haziran ayındaki istihdam salgının etkilerinin sert şekilde hissedildiği mayıs ayına göre yaklaşık 700 bin kişi arttı. TÜİK’in işsiz olarak kabul ettiği kişilerin aktif biçimde iş araması gerekiyor. Son 4 hafta içinde herhangi bir kanalla iş başvurusu yapmış 15 yaş üzerindeki kişilerden iş bulamayanlar işsiz kabul ediliyor. Bu tanıma göre bu tip işsizlerin sayısı Haziran’da geçen yılın aynı ayına göre 150 bin kişi azalmış durumda. Ancak önceki ay olan Mayıs ile karşılaştırıldığında ekonomik önlemlerin gevşemesiyle yurttaşların iş aramaya koyulduğu anlaşılıyor. TÜİK’in dar tanımlı işsiz sayısı sadece 1 ayda 275 bin kişi artmış durumda.” 

Karar gazetesi ön sayfasının altında, “İstihdam hâlâ ‘normalleşmedi’” başlığıyla verdiği haberde, “Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2020 yılı Haziran döneminde geçen yılın aynı dönemine göre 152 bin kişi azalarak 4 milyon 101 bin kişi oldu. İşsizlik oranı 0,4 puanlık artış ile %13,4 seviyesinde gerçekleşti. Tarım dışı işsizlik oranı 0,6 puanlık artış ile %15,9 oldu. İstihdam edilenlerin sayısı 2020 yılı Haziran döneminde, bir önceki yılın aynı dönemine göre 1 milyon 981 bin kişi azalarak 26 milyon 531 bin kişi, istihdam oranı ise 4,0 puanlık azalış ile %42,4 oldu. Bu dönemde, istihdam edilenlerin sayısı tarım sektöründe 274 bin, sanayi sektöründe 319 bin, inşaat sektöründe 91 bin, hizmet sektöründe 1 milyon 298 bin kişi azaldı. İstihdam edilenlerin %19,3'ü tarım, %20,0'ı sanayi, %5,8'i inşaat, %55,0'ı ise hizmet sektöründe yer aldı. İşgücü 2020 yılı Haziran döneminde bir önceki yılın aynı dönemine göre 2 milyon 134 bin kişi azalarak 30 milyon 632 bin kişi, işgücüne katılma oranı ise 4,3 puanlık azalış ile %49,0 olarak gerçekleşti” ifadelerine yer verdi.

“Kazanma garantili değişiklik yolda”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kazanma garantili değişiklik yolda” başlıklı haber yer aldı:

“Son olarak Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilen 2018 yılında Siyasi Partiler Kanunu ile Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun’da değişiklik yapan AKP’nin 18 yılda yaptığı değişikliklerin sayısı yüzlerle ifade ediliyor. Siyasi partiler ve seçim mevzuatında 220 kez değişiklik yapan AKP, yeni yasama yılının açılmasıyla birlikte parlamentonun önüne yeni bir değişiklik paketi daha getirmeye hazırlanıyor. İktidarı kaybetmemek için çok sayıda tartışmalı uygulamayı tüm teamülleri ayaklar altına alarak hayata geçiren, bu kapsamda Olağanüstü Hal koşullarında seçim yaptıran, sistemi kendi oy potansiyeline göre düzenleyen AKP, yeni değişiklikleri 1 Ekim’e kadar tamamlamak üzere çalışıyor. Partiler arasında milletvekili transferine ‘süre sınırı’ getirileceği, seçim barajını düşürerek ittifaklara bağlılığı azaltacağı konuşulan AKP’nin bu çalışmalarına ortağı MHP tam destek veriyor. İktidarın yeniden değiştirmeye hazırlandığı her iki kanun, hemen her seçim öncesi yapılan değişikliklerle yamalı bohçaya döndü. Seçimlerin sağlıklı ve seçmen iradesini yansıtacak şekilde yapılması amacıyla hazırlanan Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanun, AKP iktidara geldikten sonra tam 190 kez değişti. Bu kanunla ilgili 2003 ve 2005 yıllarında üçer değişiklik yapıldı ve il ve ilçe seçim kurulları ile ilgili yeni düzenlemeler hayata geçirildi. Bu kanundaki asıl büyük değişiklik bir yıl sonra yerel seçimlerin gerçekleştirildiği 2008 yılında yapıldı. TBMM’de yapılan düzenleme ile kanunda 55 madde değişti. Bu süreçte seçim kurullarının, askı sürelerinin, propaganda yöntemlerinin, oy verme usullerinin birçoğunda değişiklik yapıldı. Anayasa referandumunun yapıldığı 2010’da aynı kanunda 44 düzenleme daha hayata geçirildi. 2011’de tek değişiklik yapılırken 2012’deki değişiklik sayısı 19 oldu. 2013’te dört, 2014’te bir, 2017’de üç kez değişen kanun, yeni sisteme geçilen 2018’de ise 57 defa değiştirildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design