Anasayfa / Medya izleme / “900 hekim istifa etti”

15 Eylül

“900 hekim istifa etti”

Gündemin dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Karar, Evrensel ve Birgün gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “900 hekim istifa etti” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Prof. Bulut, iki hafta Anadolu’yu gezdi. Salgının durumunu ve tehlikeleri Cumhuriyet’e anlattı: ‘Ciddiyetin toplum tarafından anlaşılmamasının nedeni hükümetin yanlış politikaları. Verileri şeffaf paylaşmadıkları ve pek çok hatalı ve anlaşılmaz politik kararlar vatandaşlarda güvensizlik yaratıyor. Basın ve akademiler baskı altında. Bu loşlukta ne sağlık çalışanları ne de vatandaşımız önlerini görüyor. Yukarıdan aşağıya bir despotizm var ve aşağıdan yukarıya bir yalanlar pramidi oluşmasına neden oluyor. 30 bin sağlık çalışanı hastalığa yakalandı. 80’in üzerinde sağlık çalışanını kaybettik, yarısı doktor. İstifalar yoğunlaştı. Birkaç hastanede istifalar nedeniyle göğüs hastalıkları uzmanı kalmadı. Radikal önlemler alınmazsa ölümler artacağı gibi, endişelere dayalı istifalar da hızlanabilir. Türkiye genelinde 900’e yakın hekim istifa etmiş durumda. Milyarlarca insanın aşılanmasını düşündüğünüzde 2 milyar dolarlık yatırım gerekir. TÜSEB kuruldu. 2018 bütçesi 56 milyon TL. Makale yazdım, değil aşı, ayakkabı bile üretemezsiniz dedim. Betona para gömmeyi bırakıp moleküler biyoteknolojiye yatırım yapmak gerekir. 1 gramlık malzemeyi binlerce dolara satarsınız. Ancak inşaattan başka dünyası olmayanlara bizim sözlerimiz nafiledir.’”

“Devlet Hüdayi hoca sınavında”

Karar gazetesi manşetinde, “Devlet Hüdayi hoca sınavında” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı: 

“Olgunlaşma Enstitüsü Müdürü Hüdayi Baş öğretici kadrosu sınavını kazananların yerine başka isimlerin açıklanmasına itiraz etti. Bu yolda devam eden baskılara ise kalbi dayanmadı. Ancak ‘liyakat’ ilkesi uğruna kaybettiğimiz eğitimcinin ‘cinayet gibi ölümünün’ üzerinden bir hafta geçmesine rağmen Milli Eğitim adım atmadı, soru önergeleri cevapsız kaldı. Eğitim camiası vicdanları yaralayan bu olayın sorumlularından hesap sorulmasını istiyor. Muğla’daki enstitüde açılan sınav için İl Milli Eğitim Müdürlüğü ‘Bunlar alınsın’ listesi gönderdi. İtiraz eden Hüdayi Baş, sınavda başarılı olanları açıkladı. İl milli eğitime çağrılan Baş, müdür Pervin Töre’nin ‘İşine gelmiyorsa istifa et’ diyerek hakaret ettiğini savundu. İddiaya göre il müdürlüğünde fenalaşıp hastaneye kaldırılan Baş, yaşadıklarını dilekçeyle bakanlığa bildirdi. Sınavı kazanan isimlerin kurumun sitesinden kaldırıldığı bu süreçte kalp krizi geçiren Baş hayatını kaybetti. Yaşanan süreçte iddiaların odağındaki isimler hakkında işlem yapılmadığı belirtildi. CHP’li Süleyman Girgin ile İYİ Partili Prof. Dr. Metin Ergun, Milli Eğitim Bakanı’na soru önergesi verdi. ‘Dürüstlüğün sonu ölüm, sürgün olursa 83 milyon zarar görür’ denildi. Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı Mürsel Özata da ‘Olay hakkında hiçbir mercinin açıklama yapmaması tepkiyi artırdı. Bu iddialar ivedilikle araştırılıp gerçekler su yüzüne çıkarılmalı’ dedi.”

“Eğitimde büyük endişe”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Eğitimde büyük endişe” başlıklı haber yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), okul öncesi ve birinci sınıf öğrencileri için yüz yüze gerçekleşecek olan uyum derslerinin başlayacağını duyurdu. 21 Eylül’de başlayacak olan derslerin birinci sınıflar için ilk hafta 1 gün, daha sonraki haftalar 2 gün yüz yüze olarak devam etmesi planlanıyor. Öğrencilerin yüz yüze eğitime katılıp katılmaması ise velilerin tercihine bırakılıyor. Mazeret beyan eden velilerin çocuklarını okula yollamayabileceği, bu sürenin devamsızlıktan sayılmayacağı kaydediliyor. Ankaralı veliler, çocuklarının yüz yüze eğitime devam etmesinden de uzaktan eğitim almasından da endişeli. Çocukları birinci sınıfa başlayacak olan velilerin bir kısmı çocuklarının ancak okulda okuma yazma öğrenebileceğini söylerken bir kısmı ise çocuklarını okula göndermeyi göze alamadıklarını ifade ediyor. Velilerin tümü ise devletin gerekli önlemleri aldığından şüpheli. Eğitim Sen Ankara 1 No’lu Şube Başkanı Sultan Saygılı da güvensizliğin bugüne kadarki politikaların sonucu olduğunu ve Bakanlığın gerekli önlemleri almamasının eşitsizliği derinleştirdiğini söyledi.”  

“Direnişçiye yasak, Cengiz’e serbest”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Direnişçiye yasak, Cengiz’e serbest” başlıklı haberinde, “Kazdağları’nda yaşam savunucularının düzenlemek istediği birçok eylem, etkinlik yasaklandı ve keyfi para cezaları kesildi. Ancak iktidara yakınlığıyla bilinen Cengiz Holding’in sahibi olduğu bakır ocağının halkın katılım toplantısı ertelenmedi. Valiliğin, Cengin Holding’in projesinin halk sağlığından daha önemli gördüğünü belirten çevre örgütleri, STK’ler ve milletvekilleri konuya ilişkin açıklama yaptı. Geçen hafta termik santrallar karşı yapacakları basın açıklamasının karantinalar nedeniyle iptal edildiğini hatırlatan Su ve Vicdan Nöbeti Koordinasyon Kurulu’nda Pınar Bilir, ‘Covid-19 tedbirleri kapsamında pek çok eylem ve etkinliğimizin engellendiği, yasaklandığı bir süreci yaşıyoruz. Bizler tüm tedbirlerimizi alarak yarın geleceğimiz için halkın katılım toplantısında yer alarak sorumluluğumuzu yerine getireceğiz. Ancak halk sağlığının bir kez daha hiçe sayılmış olmasını da tarihe not düşerek’ diye konuştu. Halkın sağlığının her türlü maden projelerinden daha önemli olduğuna dikkat çeken Kazdağı Doğal ve Kültürel Varlıkları Koruma Derneği Başkanı Süheyla Doğan da pandemi önleme gerekçesiyle yaşam savunucularına 500 bin TL üzerinde cezalar kesildiğini belirtti. Doğan, ‘Bölge için zaten çok zararlı olacağı ve ekolojik yıkım getireceği bilinen bu projenin daha ÇED toplantısı aşamasında halkın can güvenliğini tehdit etmesini istemiyoruz. Söz konusu toplantı nedeniyle koronaya yakalanacak vatandaşların hastalanması ve yaşamını yitirmesinden sorumlu olacaklardır’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design