Anasayfa / Medya izleme / “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”

16 Eylül

“Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz”

Sağlık emekçilerinin isyanını Evrensel gazetesi manşete taşıdı.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul Tabip Odası’nın çağrısıyla bir araya gelen sağlık emekçileri, iktidara ‘Yönetemiyorsunuz, ölüyor, tükeniyoruz!’ diye seslendi. Yürüyüşleri engellenen sağlıkçılar, hastanelerin dolduğuna, insanların ve meslektaşlarının öldüğüne dikkat çekerek, ‘Salgının yönetiliş biçimi yetersiz ve kaygı verici. Salgında acil ve inandırıcı program gerekli’ dedi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, salgının başlangıçta İstanbul merkezli olduğunu, ancak artık tüm Türkiye’ye yayıldığını belirterek, ‘Şimdi işimiz çok daha zor’ dedi. Test sayısında dünyada 67. sırada olduğumuzu dile getiren Prof. Dr. Ceyhan, test sayısı ve politikasının da değiştirilmesi gerektiğini söyledi.”

“46 millet bahçesi 1.6 milyarı yuttu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “46 millet bahçesi 1.6 milyarı yuttu” başlıklı habere yer verdi:

“Erdoğan’ın, 24 Haziran 2018 seçimleri öncesinde, seçim vaatleri arasında millet kıraathaneleri ile birlikte millet bahçeleri de yer almıştı. Erdoğan, millet bahçelerini ‘Anneler, alacaksınız çoluğunuzu çocuğunuzu yanınıza, gideceksiniz millet bahçesine, onlarla beraber yuvarlanacaksınız’ sözleri ile duyurmuştu. Tamamlanan ve uygulama aşamasında olan millet bahçelerinin maliyeti, CİMER üzerinden yapılan başvuru ile ortaya çıktı. TOKİ, Millet Bahçelerinin maliyetine ilişkin 12 Ağustos’ta yapılan başvuruya, 19 Ağustos’ta yanıt verdi. Yanıtta, ‘başvurunun ilgili birimlere iletildiği, ilgili birimlerden cevap gelmesi durumunda gerekli bilgilerin verilebileceği’ belirtildi. TOKİ, 2 Eylül’de verdiği ikinci yanıtta millet bahçelerinin maliyetini açıkladı. Buna göre, 2 Eylül itibarıyla tamamlanan ve uygulama aşamasında olan toplam 46 millet bahçesinin maliyeti 1 milyar 688 milyon 423 bin 784 lirayı buldu. Toplam maliyeti açıklanan 46 millet bahçesinden 11’ini, tamamlanan millet bahçeleri oluşturdu. Yanıtta, tamamlanan 11 millet bahçesinin maliyetinin 280 milyon 266 bin 700 lira olduğu belirtildi. 35 millet bahçesinin de uygulama aşamasında olduğu belirtilen yanıtta, bu millet bahçelerinin toplam maliyetinin ise 1 milyar 408 milyon 157 bin 84 lira olduğu kaydedildi. Yanıtta, 126 millet bahçesinin de projelendirme aşamasında olduğu ifade edilirken, ‘Projelendirme aşamasında olan 126 adet Millet Bahçesi’nin maliyeti, işlerin ihale edilmesine takiben belli olacaktır’ denildi.”

“Ranta vize, felakete davet”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Ranta vize, felakete davet” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Resmi Gazete’de yayımlanan İmar Planı Değişikliği İle Meydana Gelecek Değer Artış Payı Hakkında Yönetmelik tartışmalara neden oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından uzun süredir üzerinde çalışılan ve halk arasında rant vergisi olarak anılan değer artış vergisi uygulaması yürürlüğe girdi. Oluşacak rantın vergilendirilmesi nedeniyle olumlu gibi gözüken düzenlemede yetki büyük ölçüde takdir komisyonlarında olacak. Düzenleme, komisyonun belirlediği verginin çok üstünde bir değer artışının taşınmaz sahibi ya da müteahhitlerin cebine girmesine neden olabileceği gerekçesiyle eleştiriliyor. Değer artış payının dağılımı, büyükşehir belediyesinin olduğu illerde yüzde 25’i büyükşehir belediyesine, yüzde 25’i ilgili ilçe belediyesine, yüzde 25’i bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabı’na, yüzde 25’i ise Hazine’ye şeklinde dağıtılacak. Büyükşehir belediyesi olmayan illerde yüzde 40’ı imar planı değişikliğini onaylayan idareye, yüzde 30’u bakanlığın Dönüşüm Projeleri Özel Hesabına, yüzde 30’u Hazine’ye aktarılacak. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Şehir Plancıları Odası (ŞPO) Genel Sekreteri Ayhan Erdoğan, Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliği BirGün’e değerlendirdi. Erdoğan, ‘Bu Yönetmelik, dayanak aldığı yasaya aykırı olarak plansızlığı meşrulaştırmakta ve kentsel ranttan pay kaparak gelir elde etmeyi amaçlamaktadır. Kamu kurumlarına gelir aktarılıyor gibi bir makyajla savunulsa da ranttan pay kapmaya çalışan bir yönetim anlayışının, toplum yararını göz ardı ederek parasını verenin imar haklarını artırabilmesi için hayata geçirdiği bir düzenlemedir. Kamu yararına, planlama meslek etiğine ve yasaya aykırı olduğu için söz konusu yönetmelik değişikliğine bu sebeplerle ŞPO olarak dava açacağız’ dedi.”

“Otomobil ektik, vergi biçtik”

Karar gazetesi manşetindeki, “Otomobil ektik, vergi biçtik” başlıklı haberde, “Salgın sürecinde daha da yavaşlayan ekonominin çarklarını döndürmek için açılan ucuz kredi muslukları tüketimi patlatınca devletin vergi geliri arttı. Yükselen vergi kalemlerinde ilk sırayı alan ÖTV’deki artışın yarısı ülkenin öz kaynaklarının yurtdışına transferi demek olan ithal araç satışından geldi. Geçici gelir artışının üretimden değil tüketimden alınan vergilere dayanması mevcut ekonomik yapının sürdürülebilirliği konusunda yeni bir uyarı işareti oldu. Virüsün ekonomideki etkisinin azaltılması için hükümet, kamu bankaları eliyle konuttan otomobile her alanda ucuz kredi seferberliği başlattı. Vatandaşın tüketim iştahı ise devletin aldığı vergileri artırdı. Gelirler Ocak-Ağustos 2020’de geçen yıla göre yüzde 18 yükseliş kaydetti. 2019’un aynı döneminde 433 milyar lira olan vergi geliri bu yıl 510 milyar seviyesine ulaştı. Kurumlar vergisinde de 23 milyar TL fazla tahsilat oldu. Vergi gelirleri tahsilatı, geçen ay 2019’un aynı ayına göre yüzde 47.8 artarak 98 milyar liraya ulaştı. En fazla gelir elde edilen vergi kalemi ise ÖTV oldu. Bu alanda ilk 8 ayda vergi payı yüzde 35 yükseldi. Bunun yaklaşık yarısını araç satışı ve motorlu taşıt vergileri oluşturdu. Dikkat çeken tablo, devletin vergi gelirindeki değişikliğin ana sebebinin yalnızca, bir ithalat kalemi olan otomobil üzerinden oluştuğunu ortaya koydu” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design