Anasayfa / Medya izleme / “Torpilin eşi benzeri yok”

21 Eylül

“Torpilin eşi benzeri yok”

Birgün, Cumhuriyet, Karar ve Evrensel gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Torpilin eşi benzeri yok” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

Ankara'daki filyasyon ekiplerinde görev yapan sağlıkçıların, ‘Ankara’da VIP hasta döneminin başladığını, bu kişilere belirlenen algoritmaya uymamasına ve semptom göstermemesine rağmen test yaptırıldığını’ anlatmasının ardından bir skandal daha ortaya çıktı. BirGün’e konuşan 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde görevli sağlık emekçileri, ambulansların ve 112 ekiplerinin VIP Covid-19 hastaları için seferber edildiği anlattı. Ankara’da 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde ambulans şoförü olarak görev yapan ve isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık emekçisi, 112 Çağrı Merkezi’nde çağrılara yetişilemediğini ve bu nedenle de yurttaşların 112’ye ulaşamadığını vurgulayarak, ‘Bize vaka bildirimi telefonla veya telsizle yapılıyor. Vaka bildirimde, ‘Vaka şu kişinin yakını, bu kişinin tanıdığı’ veya açık açık ‘VIP hastamız’ denilerek bizi acil bir durumu olmayan Covid- 19 vakalarına yönlendiriyorlar. Hatta bir başka vakaya gidiyorsak bile bu iptal ediliyor ve ‘torpilli VIP hastalara’ yönlendiriliyoruz. VIP Covid-19 hastasına gittiğimizde, hiçbir şeyi olmadığını, arabası olduğunu veya yürüyebiliyor durumda olduğunda görüyoruz. Bazen VIP hastayı ambulansa ihtiyacı olmamasına rağmen ambulansla hastaneye götürüyoruz veya VIP hasta, ‘ben hastaneye gitmek istemiyorum bana burada, evimde bakın’ diyor’ ifadelerini kullandı. ‘VIP Covid-19 hastalarına özel muamele yapmamızı istiyorlar’ diyen 112 Acil Sağlık Hizmetleri’nde çalışan ambulans şoförü, ‘VIP hastalar siyasetçilerin yakınları oluyor, Sağlık Bakanlığı’nda veya 112 komuta merkezinde çalışan birlerinin yakınları da olabiliyor. Açık açık ben bakanlıkta çalışıyorum veya ben siyasetçiyim diyen VIP hastalar da oluyor. Covid-19 vakalarının artmasıyla ve bizim aciliyeti olan Covid-19 vakaları ile aciliyeti olmayan VIP Covid-19 hastalarına yönlendirilmemiz nedeniyle kırmızı kodlu vaka diye tabir edilen ‘Trafik kazasında yaralanan birine veya kalp krizi geçiren acil hastalara’ ulaşmakta güçlük çekiyoruz artık’ diye konuştu.”

“Tartışmalı müdür dokunulmaz çıktı”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Tartışmalı müdür dokunulmaz çıktı” başlıklı habere yer verdi:

“Okul müdürlerine mobbing uyguladığı iddiaları ile gündeme gelen ve Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Hüdayi Baş’ın yaşamını yitirmesi nedeniyle hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ gerekçesiyle suç duyurusunda bulunulan Muğla İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre hakkında, 2016’da FETÖ soruşturması açıldığı ortaya çıktı. Muğla Olgunlaşma Enstitüsü Müdür Vekili Baş, 8 Eylül’de geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirmişti. Baş’ın kalp krizi geçirmesinin arkasında, İl Milli Eğitim Müdürü Pervin Töre tarafından, enstitüye sınavla alınacak kişilerin listesinde usulsüzlük yapmadığı için ‘istifa et’ baskısına maruz kalmasının olduğu belirtilmişti. Milli Eğitim Bakanlığı, söz konusu sınava ilişkin soruşturma başlatırken, Töre hakkında ‘taksirle ölüme sebebiyet vermek’ suçundan suç duyurusunda bulunuldu. Öte yandan Töre hakkında, 2016’da, FETÖ/PDY kapsamında soruşturma açıldığı ortaya çıktı. Aydın İl Milli Eğitim Müdürlüğü yaptığı sırada hakkında açılan soruşturmanın devam ettiği belirtilen Töre, soruşturmanın ardından, 2017’de, Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne tayin oldu. 2018’de Zonguldak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne atanan Töre, aynı yıl Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne geçti. Öte yandan, Töre’nin eşi hakkında da FETÖ/PDY soruşturması yürütüldüğü, soruşturma kapsamında ‘kovuşturmaya yer olmadığına dair karar verildiği’ öğrenildi.”

“Ege’de süreç en başa döndü”

Karar gazetesi manşetindeki, “Ege’de süreç en başa döndü” başlıklı haberinde, “Ege ve Akdeniz’de savaş gemilerini burun buruna getiren gerilim, tarafların ‘masada müzakere’ uzlaşmasıyla ortadan kalktı. Erdoğan’ın ‘Diyaloğa fırsat tanıyoruz’ sözlerinin ardından Brüksel de liderler zirvesi öncesi ‘yaptırım’ kartını çekmeceye kaldırdı. Türkiye’nin Ege adaları ve kıta sahanlığı konusundaki hak ve çıkarlarını tehdit eden girişimlere yönelik itirazları yeniden, Ankara ile Atina arasında 18 yıldır çeşitli aralıklarla yapılan istikşafi görüşmelerde ele alınacak. Yunanistan Doğu Akdeniz’de iç siyaset kaygısıyla krizi tırmandırırken NATO’nun inisiyatifiyle Ankara ve Atina arasında ‘teknik’ müzakereler başlatıldı. Geçen hafta yaşanan kritik gelişmeyle eş zamanlı olarak Türkiye’nin, sıcak bölgede araştırma yapan Oruç Reis gemisini Antalya Limanı’na çekmesi çözüm yolunda bir dönüm noktası oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan da ‘Oruç Reis’i diplomasiye fırsat tanımak için limana çektik’ dedi. Anlamlı adımların ardından AB yaptırımı ikinci plana itildi” ifadelerine yer verdi.

“Yüz yüze eğitim koşulları sağlanmadı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “‘Yüz yüze eğitim koşulları sağlanmadı’” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Birinci sınıfların bugün yüz yüze eğitime başlamasına ilişkin gazetemize konuşan Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, salgına karşı gerekli önlemlerin alınarak yüz yüze eğitimin verilmesini istediklerini ancak okulların hâlâ eğitime hazır olmadığını söyledi. Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, iktidarın yüz yüze eğitimin başlaması ve uzaktan eğitime ilişkin sorunların çözümü konusunda bilim insanlarının uyarılarını dikkate almadığını söyledi. Salgın yönetiminde sermayenin politikalarının esas alındığını belirten Aydoğan, ‘Sendikamızın bu konuda yaptığı çalıştaya katılan bilim insanları sonbahar ile birlikte artan vakalar konusunda uyarmış ve tespitleri doğru çıkmıştır’ dedi. Öncelikle gerekli önlemlerin alınarak yüz yüze eğitimin başlaması gerektiğini vurgulayan Aydoğan, ‘Tüm okullarda temizlik görevlisi eksiksiz biçimde istihdam edilmeli. Her okulda sağlık görevlisi bulundurulması, yeterli koruyucu ekipman ve temizlik malzemesinin devlet tarafından karşılanması gerekiyor. Fakat ne yazık ki okullarda yaptığımız toplantı ve incelemelerde bu önlemlerin alınmadığını gördük, bakanlığın bu konuda somut sorunlar karşısında somut bir planının olmadığını gördük’ dedi. Ayrıca yüz yüze eğitimin velilerin tercihine bırakıldığına dikkat çeken Aydoğan, bunun ilgili bakanlıklar ve karar vericilerin gerekli koşulları sağlamadığına işaret ettiğini söyledi. Uzaktan eğitim konusunda da geçtiğimiz dönem yaşanan eksikliklerin giderilmediği anlatan Aydoğan, özelikle yoksul aile çocuklarının eğitimden hızla koptuğuna tanıklık ettiklerini dile getirdi. Salgın sürecinde çalışmak zorunda bırakılan emekçilerin bu nedenle istemese de yüz yüze eğitimi tercih etmek durumunda kalacağını ifade etti. Bu yüzden mutlaka anne veya babaya ücretli izin desteğinin sağlanması gerektiğini belirten Aydoğan, uzaktan eğitim için gerekli cihaz, internet ve altyapı ihtiyacının devlet tarafından karşılanması gerektiğini vurguladı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design