Anasayfa / Medya izleme / “EBA çöktü, bakan sevindi”

23 Eylül

“EBA çöktü, bakan sevindi”

Daha ilk günden çöken Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi belli başlı gazetelerin manşetinde geniş yer buldu.

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Sistem çöktü, bakan mutlu” başlığıyla yer verdi:

“Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un ‘Uzaktan eğitimde dünyadaki 3-5 ülkeden bir tanesi Türkiye’ diyerek övdüğü EBA dün çöktü. Sisteme giren öğrenciler ve öğretmenler ‘çok kalabalık’ uyarısıyla karşılaştı. Konuya ilişkin açıklama yapan Bakan Selçuk ise sistemdeki çökmeyi sevinçle karşıladı. Bakan, ‘Bu bizim için olumlu bir haber çünkü inanılmaz bir talep var. Özellikle yüz yüze eğitimin başladığı günlerde bu talepte bir sıçrama oluştu’ ifadelerini kullandı. CHP Eğitimden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Bursa Milletvekili Lale Karabıyık, yaşanılan sorunun altı aydır konuya ilişkin yeterli çalışmalar yapılmaması, tedbirsizlik ve öngörüsüzlükten olduğuna vurgu yaptı. Karabıyık şunları dedi: ‘Bu sorunun yaşanmaması için 81 ilde merkeze bağlı sunucular oluşturulmalıydı. Ancak altı aydır böyle bir yatırım yapılmadı. Bakan tarafından altyapı çok iyi dendi ancak sistem çöktü. Talep olması güzel, fakat bu talebin olacağını öngörmek, tedbirleri alabilmek lazımdı. Bu sunucunun kaldırmayacağı bilinmeliydi. Öğrenci sayısı belli, kaç öğrencinin uzaktan eğitim alacağı belli ancak durum bu. Bir taraftan hala tablet, bilgisayar eksikliği var. Bazı şeyler yapılıyor ama hep yetersiz. Yaşadığımız durum tamamen öngörüsüzlük’ ifadelerini kullandı. 16 Mart’tan beri uzaktan eğitim yapıldığına dikkat çeken Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan, şunları söyledi: ‘O günden MEB yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim için hala hazırlıklı değil, etkili, uygulanabilir bir planlaması yok. Milli Eğitim Bakanı’nın EBA’da yaşanan sorunla ilgili açıklaması uzaktan eğitimde yaşanılan sorunların, kamusal eğitim sorumluluğunun gereğinin yapılmayacağının ve ‘çözümsüzlüğün’ ifadesidir. Uzaktan eğitimin ilk gününden itibaren sorunlar yaşanmasına rağmen bu sorunların hâlâ çözülmemiş, önlem alınmamış olması MEB’ in hazırlıksızlığının, plânsızlığının göstergesidir.’”

Evrensel gazetesi habere manşetinde, “EBA çöktü, bakan sevindi” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şöyle denildi:

“Milyonlarca öğrencinin dersleri izlemek için girmeye çalıştığı Eğitim Bilişim Ağı (EBA), canlı dersin ilk günü çöktü. EBA’ya erişmeye çalışan öğrenci ve öğretmenler, ‘Çok kalabalık. Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da’ mesajıyla karşılaştı. Milli Eğitim Bakanı Selçuk, sistemin çökmesi ile ilgili, ‘Bu bir taraftan da bizim için olumlu bir haber. Çünkü inanılmaz bir talep var’ açıklaması yaptı. Veliler ve öğrenciler paylaştıkları mesajlarla duruma tepki gösterdi. EBA’nın çökmesinin tek sorumlusunun Milli Eğitim Bakanlığı olduğunu söyleyen Bilgi Teknolojileri yazarımız İsmail Gökhan Bayram, ‘Maksimum sayıda gelebilecek sayıyı biliyorken sistemin bunları gözeterek hazırlanmamış olması başlı başına sıkıntı. Bakanlığın toplam öğrenci sayısını ve sistemin yükünü gözeterek, sistemi buna göre hazırlaması ve test etmesi gerekirdi. Sistemin çökmesinden anlıyoruz ki, böyle bir şey yapılmamış’ dedi.”   

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “EBA sistemi çöktü” başlığıyla verdiği haberde, “Koronavirüs salgını sebebiyle 2020-2021 eğitim öğretim dönemi 31 Ağustos'ta uzaktan telafi eğitimiyle başlamıştı. Milyonlarca öğrenci dün derse başlayacakken Eğitim Bilişim Ağı (EBA) sistemi çöktü. Öğretmen ve öğrencilerin giriş yapmak istediği sistem ‘çok kalabalık’ uyarısı verdi. Öğretmenlerin de sisteme girememesi sebebiyle eğitim durdu. Uyarıda ‘İsterseniz hazırladığımız Eğitim Takvimi'nden günün önerilerine bakabilirsiniz’ denildi. Sistemin çökmesi nedeniyle sosyal medyada #EBACanlıDers etiketiyle veli ve öğretmenlerden tepkiler yükseldi. Sisteme girmek isteyen öğretmen ve öğrenciler şu uyarıyla karşılaştı: Şu an yüz binlerce öğretmen ve öğrenci EBA’da. Yoğunluk yüzünden sorun yaşamış olabilirsin. Bu süreçte EBA TV kanallarımız yanında. Yayın akışı içi buradan bilgi alabilirsin. İstersen hazırladığımız Eğitim takviminden günün önerilerine de bakabilirsin. En kısa sürede görüşmek üzere” ifadelerine yer verdi.

Karar gazetesi, sürmanşetindeki habere, “EBA alarm verdi” başlığını attı:

“Uzaktan eğitimin ilk haftasında milyonlarca kullanıcı EBA’ya erişim sorunu yaşadı. Sisteme girmeye çalışan öğretmen ve öğrenciler ‘Çok kalabalık’ uyarısıyla karşılaştı. Sürecin başından bu yana ‘Her duruma hazırız’ vurgusu yapan Milli Eğitim Bakanı Selçuk ise, ‘Bu bizim için olumlu bir haber. Talepte büyük bir sıçrama oluştu’ dedi. Sosyal medyada Selçuk’un ‘Uzaktan eğitimde en başarılı ikinci ülkeyiz’ sözlerini hatırlatan kullanıcılar ise duruma tepki gösterdi.”

“Güvenirsen, güven arttı”

Karar gazetesinin manşetinde, “Güvenirsen, güven arttı” başlıklı haber yer aldı:

“TÜİK ‘AB’nin tavsiyesi’ diyerek Tüketici Güven Endeksi’nin hesaplanmasında kullanılan ‘işsizlik beklentisi’ ve ‘tasarruf ihtimali’ başlıklarını çıkardı. ‘Kötümser’ parametrelere çizik atılmasından bir gün sonra da endeks açıklandı. Tüketici güveninin, eylülde 82 puana çıktığı duyuruldu. Ancak eski hesaplamaya göre endeks 62’de kaldı. Bu fark ‘TÜİK’in yeni mucizesi’ yorumlarına yol açtı. TÜİK, Tüketici Güven Endeksi’nin hesaplamasında değişikliğe gitti. Hesaplamada kullanılan dört alt endeksten ikisi olan ‘işsiz sayısı beklentisi’ ve ‘tasarruf etme ihtimali’ listeden çıkarıldı. Bunların yerine ‘hanenin maddi durumu’ ve ‘dayanıklı tüketim mallarına harcama yapma düşüncesi’ hesaplamaya dâhil edildi. Düzenlemenin, Avrupa Komisyonu Ekonomik ve Finansal İşler Genel Müdürlüğü’nün tavsiyeleri doğrultusunda yapıldığı belirtildi. Düzenlemeden bir gün sonra da TÜİK eylül ayı verilerini açıkladı. Yeni kriterlerle hesaplanan tüketici güveni, ağustosa göre yüzde 3.2’lik artışla eylülde 82 oldu. Değişiklik öncesi hesaba göre ise endeksin 61.8 seviyesinde olacağı belirtildi. İktisatçı Orhan Karaca ‘Artık daha az kötümser bir tüketicimiz var. Ancak bu revizyon tüketiciyi müzmin kötümser durumundan kurtaramadı. Yeni seride de birkaç ay dışında 100’ü aşan değer yok’ dedi.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design