Anasayfa / Medya izleme / “Kamuyu zarara uğratma kurulu”

06 Ekim

“Kamuyu zarara uğratma kurulu”

Birgün, Evrensel ve Cumhuriyet gazeteleri, Sayıştay’ın raporlarına yansıyan çürümüşlüğe geniş yer ayırdı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Kamuyu zarara uğratma kurulu” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Sayıştay’ın Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) yaptığı denetim, kurul üyelerinin keyfi kararlarla yurtdışı gündeliklerini ve maaşlarını belirlediklerini gösterdi. RTÜK Başkanı Ebubekir Şahin ve geçen yıl görev yapan tüm üyelerden fazla ödemelerle ilgili savunma isteyeni Sayıştay, konunun artık yargıyı ilgilendirdiğini bildirdi. Üyeliği kurul kararı ile düşürülen Faruk Bildirici’nin ‘Birbirlerini dış gezilerde ağırlıyorlar. 14 kişilik heyetle Hollanda’ya gidildi. Kamu kaynakları israf geriliyor. Gittiğiniz dış gezileri ve aldığınız harcırahları açıklayın’ çağrısına RTÜK’ten yanıt gelmedi. Ancak Sayıştay denetçileri yaptığı denetimler sonunda aynı konuda Başkan Ebubekir Şahin ve üyelerden savunma istedi. Kurumda 15 Ocak 2012 tarihinden sonra göreve başlayan üyelerin yurtdışı gündeliğinin tespitinde bakanlık müsteşar yardımcısı emsal alınması gerekirken Radyo ve Televizyonların Kuruluş ve Yayın Hizmetleri Hakkında Kanun’un yürürlükte olmayan 39’uncu maddesi çerçevesinde ‘en yüksek devlet memuru’ olan Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı’nın emsal alındığı görüldü. Düzenleyici ve denetleyici kurumlar arasında bulunan RTÜK’ün üyelerinin mali hakları ile sosyal hak ve yardımları kapsamında istisnai bir durumunun olmamasına karşın ödeme yapıldığı belirlendi. Geçen yıl görev yapan başkan ve üyelerden savunmalarının istendiği yazıda, Üst Kurul’un değişik zamanlarda oybirliği ile aldığı kararlar doğrultusunda, TBMM tarafından seçilmiş olmaları nedeniyle diğer kurullardaki atama ile gelen üyelerle aynı düzenlemeye tabi olmadıkları yorumunu yaptıkları belirtildi. Kurul, bu yoruma dayanarak diğer kurullardaki üyelerden daha fazla ödeme aldı.”

“Bina bile yok, atama ve maaş var”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Bina bile yok, atama ve maaş var” başlıklı haber yer aldı:

“Sayıştay’ın 2019 yılı üniversite denetimlerinde birçok usulsüz atama, bedelsiz tahsis, hülle ile kadro ve ihale kuralları atlanarak belirli şirketlere işler verildiği tespit edildi. Üniversite yöneticilerinin, kamu kaynaklarını yandaşları ihya etmek için kullandığı ortaya çıkan raporlara göre, örneğin Ordu Üniversitesinde öğrencisi ve binası bulunmayan meslek yüksekokullarına yapılan atamalar üzerinden birçok kişinin sınavsız şube müdürü yapıldığı görüldü. Ordu Üniversitesinde 13 kişi, öğrencisi ve binası bile bulunmayan meslek yüksekokullarına sekreter olarak atandı. Üniversitenin Gölköy ve Aybastı Meslek Yüksekokullarına faaliyete geçmedikleri 4 yıllık süre zarfında 6-7 kez sekreter ataması yapıldı. Sınavsız şube müdürü olmak için hülle aracı haline getirilen sekreter atamaları konusunda denetçiler, ‘Zaten atananların, atandıkları görevde çalıştırılmaması, çoğunluğunun şube müdürü (10 kişi) olarak istihdam edilmesi ve atamaların kısa süreli olması, bu durumu işaret etmektedir’ dedi. Eşi için adrese teslim kadro ilanı açması nedeniyle görevden alınan Pamukkale Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hüseyin Bağ, Pamukkale Teknokent Yönetici Şirketten aldığı ücret ile denetime takıldı. Personel ödemeleri incelendiğinde; üniversitenin yüzde 73’lük hisse bedeli ödeyerek ortak olduğu şirkette, rektörün aynı zamanda genel müdür, üniversitedeki bir öğretim üyesinin de genel müdür yardımcısı olarak çalışmasının kanuna aykırı olduğu kaydedildi. Bu görev nedeniyle rektörün genel müdür maaşı (2019’da 11 bin TL), öğretim üyesinin ise genel müdür yardımcısı maaşı (2019’da 9 bin TL) aldığı tespit edildi. Bartın Üniversitesinde kadrosu mevcut olmayan genel sekreter yardımcılığı ve kadro ihdası üniversite senatosu tarafından yapılan yazı işleri müdürlüğü kadrosuna usulsüz şekilde tedviren atamalar yapıldığı tespit edildi. Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesinin 2019 yılı için uluslararası yabancı uyruklu öğrenci kabul işlemlerinde, sınav hizmeti vermediği halde ‘sınav değerlendirme ücreti’ adı altında toplamda 102 bin 336 TL tahsil ettiği görüldü.”

“Usulsüzlük diz boyu”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Usulsüzlük diz boyu” başlıklı haberinde, “Adalet Bakanlığı’nın Sayıştay 2019 Denetim Raporları’nda, çok sayıda ‘denetimsizlik’ bulgusu yer aldı. Bu kapsamda, Adalet Bakanlığı’nın, Ceza İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu’na borcu olan 272 milyon 766 bin 71 TL’yi ödemediği, bu paranın bakanlığın mali tablolarında ‘borç’ olarak yer almadığı tespit edildi. Ayrıca, Ceza ve Tevkifevleri Genel Müdürlüğü’nce yapılan ‘Protokol Organizasyonu’nda, toplantı ve konaklama hizmetlerinin, piyasa fiyat araştırması yapılmadan, başka firmalardan teklif alınmadan tek bir firmaya verildiği de ortaya çıktı. Bakanlık tarafından kiralanan hizmet binaları için peşin ödenen kira bedellerinin kaydı yapılmadı. Bu da mali tabloların gerçek bilgi üretmemekle birlikte fiili durumu yansıtmamasına neden oldu. Yüksek Seçim Kurulu kullanımında bulunan hizmet binalarına, kurum mali tablolarında yer verilmediği tespit edildi. Ayrıca, binalar için yapılan tadilat gibi harcamaların yanlış hesaplar üzerinden muhasebeleştirildiği görüldü. Ceza İnfaz Kurumları ve Tutukevleri İşyurtları Kurumu muhasebe kayıtlarında, Adalet Bakanlığı’ndan ‘alacak’ olarak görülen değerlerin, Adalet Bakanlığı muhasebe kayıtlarında karşılık olarak yer almadığı tespit edildi. Muhasebe kayıtları incelendiğinde, kurumun, bakanlıktan toplam 272 milyon 766 bin 71 TL alacağı olduğu ancak bu tutarın Adalet Bakanlığı mali tablolarında borç olarak yer almadığı görüldü. Avrupa Birliği Hibe Projesi kapsamında bankada açılan ‘özel hesapta’ tutulan yabancı paralar, döviz değerlemesi yapılması sonucunda elde edilen geliri, takip edilmesi gereken hesapta değil, başka bir hesapta takip edildi” ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design