Anasayfa / Medya izleme / “5 bin 703 işlem usulsüz yapıldı”

07 Ekim

“5 bin 703 işlem usulsüz yapıldı”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Birgün, Evrensel ve Karar gazetelerinin manşetindeydi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “5 bin 703 işlem usulsüz yapıldı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sayıştay’ın genel raporlarına göre, aralarında Diyanet’in de bulunduğu 9 kamu idaresi toplam 42.7 milyar lira ödenek üstü harcama yaptı. 53.4 milyar liralık yedek ödeneğin de 53.3 milyar lirası kullanıldı. Sayıştay’ın 2019 Yılı Genel Uygunluk Bildirimi’nde yer alan değerlendirmeler şöyle: Toplam 53.4 milyar liralık yedek ödeneğin 53.3 milyar lirası kullanıldı. Yedek ödenekten en fazla aktarma yaklaşık 15 milyar lira ile Karayolları Genel Müdürlüğü’ne yapıldı. Cumhurbaşkanlığı’na da yedek ödenekten 1.4 milyar lira aktarıldı. Genel bütçeli 9 idare, toplam 42.7 milyar lira ödenek üstü harcama gerçekleştirdi. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın ödenek üstü gider tutarı 121 bin 467 lira oldu. En fazla ödenek üstü gideri 33.7 milyar lira ile Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. İkinci sırada 8.9 milyar lira ile Emniyet Genel Müdürlüğü yer aldı. 2019’da 211.8 milyar lira iç borçlanmaya karşılık 86.6 milyar lira iç borç geri ödemesi yapıldı. Sonuç olarak 125.2 milyar lira net iç borçlanma gerçekleşti. Kur farkı hariç 102.8 milyar lira dış borç kullanımına karşılık 71 milyar lira dış borç geri ödemesi yapıldı. 31.8 milyar lira net dış borçlanma gerçekleşti. 2020’ye devreden Hazine garantili borç tutarı 114.4 milyar lira oldu. 2019’da kur farkı hariç verilen garanti tutarı 15.5 milyar lira olarak gerçekleşti. 2019 net borçlanma limiti 160.1 milyar liraydı. 157 milyar 81 milyon lira borçlanma yapıldı. 2019’da borç üstlenim tutarı olarak 4.5 milyar dolar limit belirlendi. 4.4 milyar dolar borç üstlenim taahhüdü gerçekleşti. Bunun 3.6 milyar doları Çanakkale-Kuzey Marmara Otoyolu Kurtköy-Akyazı Kesimi projesi, 2 milyar 72 milyar doları da Kuzey Marmara Otoyolu Kınalı-Odayeri Kesimi projesine ait.”

“Krize karşı reçete, acıyı bal eyle”

Birgün gazetesi manşetinde, “Krize karşı reçete, acıyı bal eyle” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Saray'da düzenlenen Camiler ve Din Görevlileri Haftası'nda konuşan AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'de uzun süredir yaşanmakta olan ve milyonlarca yurttaşın yaşantısını olumsuz etkileyen ekonomik kriz hakkında mesajlar verdi. ‘Bu hayatın albenisine kendisini kaptıran insan, dünyasını da ahiretini de kaybeder’ diyen Erdoğan, ‘Müminin görevi varlıkta şımarmamak, yoklukta sabretmektir. Gerçek mümin acıyı bal eyleyendir’ ifadelerini kullandı. Erdoğan, yurttaşa sabretmeyi öğütlerken akıllara Saray’da yaşanan israf geldi. 2019 yılında Cumhurbaşkanlığı’nın yıllık harcaması bir önceki yıla göre 4 kat artışla 3.6 milyar TL oldu. Cumhurbaşkanlığı’nın hesaplarını denetleyen Sayıştay ‘Tüm yönleriyle doğru ve güvenilir’ dedi. Sayıştay'ın raporlarına göre Sarayın günlük harcaması 10 milyon TL'ye ulaşıyor. Öte yandan krizle boğuşan yurttaş geçim derdine düştü. Birleşik Kamu-İş, eylül ayında dört kişilik bir aile için açlık sınırının 2 bin 949 liraya yükseldiğini, yoksulluk sınırının ise 10 bin 602 liraya çıktığını da açıklamıştı. Araştırmaya göre, açlık sınırı eylülde bir önceki aya göre 42 lira arttı. Gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise bir ayda 84 lira artışla 7 bin 683 liraya çıktı. Araştırmada, açlık sınırının son bir yılda 14,1, yoksulluk sınırının ise yüzde 11,3 arttığı belirtildi.”

“Karar iktidarın, sorumluluk velinin!”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Karar iktidarın, sorumluluk velinin!” başlıklı haberinde, “Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 12 Ekim’de yüz yüze eğitimde ikinci aşamaya geçileceğini duyurdu. Buna göre 2, 3, 4, 8 ve 12. sınıflar ile köy okulları ve özel gereksinimli öğrencilerin tümü de 12 Ekim'de yüz yüze eğitime başlayacak. Bu karar, tartışmaları da beraberinde getirdi. Ülkedeki koronavirüs salgınında resmi verilere göre hasta sayılarında belirgin bir düşüş olmadığı ortadayken ve okulların kapasitesi ve öğretmen sayısına ilişkin iyileştirme yapılmamışken bu kararın alınması ‘Değişen ne’ sorusunu gündeme getirdi. Selçuk'un açıklamasını Evrensel'e değerlendiren Eğitim Sen Eğitim Sekreteri Özgür Bozdoğan da MEB’e uzaktan eğitim kararı alındığı günden bu yana değişenin ne olduğunu sorarak bunların açıklanmasını istedi. MEB’in ve siyasi iktidarın öncelikli görevinin gerekli tüm önlemleri alıp, salgını bastırarak, okullarda fiziki şartları sağlayarak, personel istihdamını yerine getirerek okulları açmak olduğunu belirten Bozdoğan ‘Gerekli önlemler alınmadan okulların açılması anlamlı değil. Salgın, Türkiye’de toplum ve halk sağlığı için hâlâ bir tehdit’ dedi. Öğrenci ve öğretmenlerin toplu ulaşımla okula gideceklerini, okul içerisinde etkileşimde bulunup tekrar ailelerinin yanına döneceklerini hatırlatan ve bundan kaynaklı risklere dikkat çeken Bozdoğan, ‘Sorumuz şu: Değişen ne? Vaka sayıları mı düştü? Salgın artık kontrol altına mı alındı? Dünya Sağlık Örgütünün belirttiği kriterler yerine getirildi mi?’ diye sordu” ifadelerine yer verdi.

“Veliler nasıl tercih yapsın”

Karar gazetesinin manşetinde, “Veliler nasıl tercih yapsın” başlıklı haber yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanı kapsamlı yüz yüze eğitimin haftada iki gün yapılacağını açıkladı. Devam zorunluluğu olmayacağını belirtip ‘İsteyen çocuğunu gönderecek istemeyene esneklik tanınacak’ dedi. Bu kapsamda ilkokullar için ailelerden ‘Tercih bizim’ taahhütnamesi alınacağı belirtildi. Sorumluluğu yine vatandaşa bırakan yaklaşım eleştiri konusu oldu. ‘Böyle bir meselede karar veliye bırakılacağına her yönüyle önlem alınıp sorumluluğu devlet üstlenmeli’ denildi. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, 1, 2, 3, 4 ve 8’inci sınıflar ile lise hazırlık ve 12’nci sınıflarda 12 Ekim Pazartesi’den itibaren haftada iki gün okulda eğitim yapılacağını söyledi. Köy okullarının da tüm sınıflarda açılacağını belirten Bakan Selçuk, buralardaki yüz yüze eğitimde veli tercihi ve il pandemi kurullarının belirleyici olacağını vurguladı. Okulda eğitimde tercihin velilerde olacağını kaydeden Selçuk ‘Öğrenci devamsız sayılmayacak’ dedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design