Anasayfa / Medya izleme / “Anayasayı tanımadı”

14 Ekim

“Anayasayı tanımadı”

Cumhuriyet gazetesi, yerel mahkemenin Enis Berberoğlu kararını manşete çekerken, Birgün ve Karar gazeteleri habere ön sayfalarında yer ayırdı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Anayasayı tanımadı” başlığıyla yer verdi:

“AYM, MİT TIR’ları davası kapsamında ‘gizli kalması gereken bilgileri açıklamak’ suçundan ceza alan Berberoğlu’nun ‘seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiğine’ karar vererek dosyayı yeniden görülmek üzere yerel mahkemeye gönderdi. AYM’nin kararını değerlendiren İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi heyeti ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi. Cumhuriyet Başsavcılığı’nın ise AYM kararı doğrultusunda yeniden yargılama yapılması yönünde mütalaa verdiği öğrenildi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından MİT TIR’larına ilişkin yürütülen soruşturma kapsamında Enis Berberoğlu hakkında 20 yıldan 30 yıla kadar hapis cezası istemiyle iddianame düzenlenmiş, İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, 14 Haziran 2017’de Berberoğlu’nu ‘devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal veya askeri casusluk maksadıyla açıklamak’ suçundan 25 yıl hapis cezasına çarptırmıştı. Berberoğlu’nun avukatlarının itirazı üzerine İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 2. Ceza Dairesi, 13 Şubat 2018’de Berberoğlu hakkında verilen hapis cezası kararını kaldırmış, Berberoğlu’na 5 yıl 10 ay hapis cezası vermişti. Dosya Yargıtay’a gitmiş, bu arada Berberoğlu, cezaevindeyken 24 Haziran 2018 milletvekilliği seçimlerinde CHP İstanbul milletvekili olarak seçilmişti. Dosyayı esastan inceleyen Yargıtay 16. Ceza Dairesi 20 Eylül 2018’de oyçokluğuyla Berberoğlu’nun milletvekilliği sona erinceye kadar cezasının infazının durdurulmasına ve salıverilmesine karar vermişti. Yargıtay daha sonra Berberoğlu kararını onamış, cezasının kesinleştiğine ilişkin kararın 4 Haziran 2020’de TBMM Genel Kurulu’nda okunmasıyla milletvekilliği düşürülen Berberoğlu AYM’ye başvurmuştu. Başvuruyu değerlendiren AYM, Berberoğlu’nun siyasi ve kişilik haklarının ihlal edildiğine karar vermişti.”

Birgün gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “AYM şimdiden yok sayıldı” başlığını attı ve “Yerel mahkeme, AYM’nin Enis Berberoğlu hakkında verdiği yeniden yargılama kararını tanımadı. Meclis Genel Kurulu'nda karara tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, ‘Üst mahkemenin verdiği karara alt mahkeme uymayacağım diyorsa orada bir sorun var. Orada bir çürüme var. Bu çürümeye müdahale etmemiz lazım’ dedi. Mahkeme verdiği kararda, Anayasa Mahkemesi’nin Kurulusu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'na atıf yaptı ve şöyle dedi: ‘Anaysa Mahkemesi esas inceleme sonunda başvurucunun hakkının ihlal edildiğine ya da edilmediğine karar verilir. İhlal kararı verilmesi halinde ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmedilir. Ancak yerindelik denetimi yapılamaz, idari eylem ve işlem niteliğinde karar verilemez.’” 

Karar gazetesi birinci sayfasının altında, “Yerel mahkeme AYM’yi tanımadı” başlığıyla verdiği haberde, “İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verdiği kararının ‘yerindelik denetimi kapsamında kaldığı’ gerekçesiyle, yeniden yargılamaya yer olmadığına karar verdi. Ağır Ceza mahkemesi heyeti kararında Anayasa Mahkemesinin ‘Yerindelik denetimi yapılacak şekilde mahkememize yeniden yargılama kararı verilmesi ve hemen durma kararı verilmesine dair vermiş olduğu karar, mahkememizin görev ve yetki alanı içerisinde verilmiş olan karara müdahaledir’ ifadeleri kullanıldı. Ağır ceza Mahkemesi kararında Anayasa Mahkemesinin Kuruluşu ve Yargılama Usulleri Hakkında Kanunu'na atıf yaptı ve şöyle dedi: ‘Anayasa Mahkemesi esas inceleme sonunda başvurucunun hakkının ihlal edildiğine ya da edilmediğine karar verilir. İhlal kararı verilmesi halinde ihlalin ve sonuçlarının ortadan kaldırılması için yapılması gerekenlere hükmedilir. Ancak yerindelik denetimi yapılamaz, idari eylem ve işlem niteliğinde karar verilemez’” ifadelerine yer verdi.

“İş yok ki arayalım!”

Birgün gazetesinin manşetinde, “İş yok ki arayalım!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) önceki gün yayımladığı işsizlik verileri bir tartışmayı da doğurdu. Sağlık Bakanlığı’nın asemptomatik vakaları hasta saymamasına benzer biçimde TÜİK’in de birçok işsizi işsiz saymaması “gerçek işsizlik ne kadar” sorularını beraberinde getirdi. TÜİK’in işsiz saymadığı işsizlerle konuştuk. Ümitsizlerden biri Arif Can Koçer. Ankara’da yaşıyor, 24 yaşında ve Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği Bölümü öğrencisi. Uzun süre iş arayan ancak bulamayan Koçer, artık iş aramayı bırakmış durumda. Hangi standartta iş arıyordunuz sorusuna ‘asgari ücret yeterli’ cevabını veren Koçer’e ‘Artık neden iş aramıyorsunuz’ diye sorulduğunda ‘İş bulabileceğime ilişkin ümidimi yitirdim’ diyor. Kendisini işsiz olarak tanımlayan Arif Koçer’i TÜİK işsiz olarak tanımlamıyor. Bir başka ümitsiz Ayda Başer. İnşaat teknikeri. Uzun yıllar İstanbul’da iş arayan ancak bulamayan Başer, ümidini yitirerek memleketi Artvin’e gitmiş. 28 yaşında. İş bulabileceğine ilişkin ümidi kaybettiği için iş aramayı bırakmış durumda. Hangi standartta bir iş arıyorsunuz sorusuna ‘3 bin 500-4 bin lira bandında bir maaşlı iş olsa çalışırım’ cevabını veren ve kendisini işsiz olarak tanımlayan Başer’i TÜİK işsiz saymıyor. Kişi ‘neden iş aramıyorsun’ sorusuna ‘ümitsizim’ cevabı verebildiği gibi ‘ev işleriyle uğraşıyorum, öğrenciyim, sağlık durumum el vermiyor, kira gelirim var’ gibi cevaplar da verilebiliyor. Bu kişiler iş olsa çalışır mısınız sorusuna ‘evet çalışırım’ diyor ancak TÜİK’e göre işsiz sayılmıyorlar. Sayıları geçen yıl 1 milyon 740 bin olan ‘iş olsa çalışırım’ diyen bu kişiler bu yıl 2 milyon 866 bine çıkmış durumda.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design