Anasayfa / Medya izleme / “Işıklar yanıyor, ülke kararıyor”

15 Ekim

“Işıklar yanıyor, ülke kararıyor”

Gündemde AYM üzerinden yaratılan suni kriz yer aldı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Işıklar yanıyor, ülke kararıyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Pandemiyle derinleşen krizin yükünü her geçen gün daha derinden hisseden yurttaşlar çözüm beklerken, hükümette ‘ışık polemiği’ yaşanıyor. Bir süredir Anayasa Mahkemesini (AYM) hedef alan Cumhur İttifakı’nın gündeminde yine ‘darbe senaryosu’ yer aldı. Bir AYM üyesinin yerel mahkeme kararına gönderme yaparak attığı tweet gündemi sarstı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin milletvekilliği düşürülen Enis Berberoğlu hakkında verilen AYM kararını tanımaması üzerine, AYM üyesi Engin Yıldırım AYM binasının fotoğrafını çekerek ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımında bulundu. Yıldırım’ın paylaşımına gönderme yapan İçişleri Bakanlığı ise ‘Işıklarımız hiç sönmüyor’ göndermesi yaptı. Yıldırım’a tepki gösteren hükümet söz konusu paylaşımdan darbe senaryosu çıkardı. Paylaşımında hukuk dışı bir imada bulunmak istemediğini belirten AYM Üyesi Yıldırım, ‘Yanlış yorumlanmaya müsait şekilde paylaştığım mesaj dolayısıyla kamuoyundan özür diliyorum’ derken, AYM’den yapılan açıklamada ise ‘AYM’nin herhangi bir üyesinin şahsi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlar Anayasa Mahkemesi’nin kurumsal görüşünü yansıtmaz’ ifadeleri kullanıldı. ‘Talihsiz bir paylaşımdır, keşke yapmasaydı, ona düşmezdi’ ifadelerini kullanan Cumhurbaşkanı Erdoğan ‘AYM Başkanı ve üyeleri aynı düşüncede değilse gereğini yapmalı’ dedi. Barolardan sonra Türk Tabipler Birliği’ni (TTB) de hedef alan Erdoğan ‘Ne zamandan beri terörle ilişkili biri TTB’nin başına geçebiliyor? Çoklu baro sisteminde olduğu gibi bir düzenlemeyi TTB için de yapacağız’ ifadelerini kullandı.”

Karar gazetesi habere manşetinde, “Sistem krizi” başlığıyla yer verdi:

“Yerel mahkemenin Anayasa Mahkemesi’nin hükmünü tanımadığını açıklamasıyla su yüzüne çıkan devlet krizini AYM üyesinin tweet’i gölgede bıraktı. Muhalefet ise ‘Asıl tehdit ışık oyunları değil kararın tanınmaması’ açıklaması ile sistem krizine dikkat çekti. İstanbul 14. Ağır Ceza, AYM’nin Berberoğlu’yla ilgili ‘yeniden yargılansın’ kararını reddetti. Hem kurumlar hem yargıdaki sıkıntılı gidişatın ulaştığı noktayı yansıtan gelişme, Cumhurbaşkanlığı Sistemi’ndeki en ciddi kriz oldu. Ancak Yüksek Mahkeme üyesi Engin Yıldırım’ın paylaşımı ve ‘ışık polemiğiyle’ asıl gündem ikinci plana düştü. ‘Darbe iması’ tepkileri üzerine Yıldırım ‘Hukuk dışı herhangi bir imada bulunmadım, özür diliyorum’ dedi. AYM’nin Berberoğlu kararına rağmen yeniden yargılamayı reddeden İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nin kararı Meclis’te tartışma yarattı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ise, Mahkeme Başkanı Akın Gürlek’in daha önce aldığı kararları sıraladı, sert tepki gösterdi. Özel ‘O adalet celladı bakın ne işler yaptı. Kaftancıoğlu davası onda, sanatçı Atilla Taş ve gazeteci Murat Aksoy’un tahliye edilmelerinden hemen sonra yeni bir soruşturma açıp onların özgürlüğüne engel olup tekrar tutuklama işi onda, Demirtaş’ın yargılandığı davadan tahliye edildiği anda başka bir davadan tutuklama kararını vermek onda, Sözcü gazetesi yöneticileri kararı onda. Oysaki bunları hepsi biri 35’te, biri 36’ta, biri 14’te, biri 15’teydi, bu beyefendiyi, özel celladı, giyotini mahkeme mahkeme gezdiriyorsunuz, bu kararları alabilsin diye’ ifadelerini kullandı.” 

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “Kaybeden demokrasi” başlığını attı ve “Yerel mahkemenin hukuk dışına çıkarak AYM’nin Berberoğlu kararına direnmesinin ardından AYM üyesi Engin Yıldırım’ın ‘Işıklar yanıyor’ paylaşımında bulunması tartışma yarattı. Yıldırım, ‘demokrasi dışı bir imada bulunmadığını’ açıklasa da hem iktidar hem muhalefet tepki gösterdi. Hukukçular, ‘AKP döneminde atanan bu üye siyasilere ‘pas’ attı’ dedi. Eski Adalet Bakanı Hikmet Sami Türk, AYM üyesinin paylaşımından sonra başlayan tartışmalara ilişkin konuşurken daha önce de AYM Başkanı Zühtü Arslan ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu arasında yaşanan ‘bisiklet’ tartışmasını anımsattı. ‘Bu tartışmalar olmamalı’ diyen Türk, ‘Vaktiyle kullanılan ‘Genelkurmay’ın ışıkları sabaha kadar yandı’ sözü üzerinden bir darbe çağrışımı yapıyorlar. Bu gereksiz bir çağrışım. Bundan AYM’nin darbe yapacağı sonucu çıkarılamaz. Böyle İçişleri Bakanlığı’nın da ışıkları yanıyor, bakanlık darbe mi yapacak? Bunlar gereksiz yere gündemi değiştirme çabalarıdır’ ifadelerini kullandı. Eski Yargıtay Cumhuriyet Savcısı Rişen Gültekin ise bugün yapılan tartışmaların artık hukuksal değil, siyasal olduğuna işaret etti. Bahçeli’nin AYM çağrısı gündemdeyken böyle bir olayın yaşanmasına dikkat çeken Gültekin, ‘Siyasi iktidar öyle bir yerde ki hukukun kırıntılarına bile tahammül edemiyor. AYM karar alınca ‘siyasi’ diyorlar. AYM’nin görevi zaten siyaseti denetlemek. AYM’ye ‘Beni denetleme’ diyorlar. Eğer denetleyemeyecekse kapatalım gidelim’ dedi. Paylaşımı yapan AYM üyesine de dikkat çeken Gültekin, ‘Bu AYM üyesi, hukuk kimlikli biri değil. İktisat kökenli. 2010’da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün seçtiği bir üye’ diyen Gültekin, ‘Bu kişinin paylaşımı siyasilere sanki ‘pas’ atmıştır. Onlar da bu topu alıp ‘gol’ yapmıştır. Herkes bu konuda açıklama yaparak iktidara karşı darbe yapılacak gibi bir mağduriyet yaratmaya çalışıyor. Bunun gerçek olmadığını herkes biliyor’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Biat dayatması” başlıklı haber yer aldı:

“Anayasa Mahkemesi’nin CHP’li Berberoğlu’nun milletvekilliğinin düşürülmesi hakkında verdiği hak ihlali kararının yerel mahkeme tarafından tanınmaması, bir süredir iktidarın hedefinde olan AYM ile ilgili tartışmaları büyüttü. AYM üyesi Engin Yıldırım AYM binasının fotoğrafını paylaşarak ‘ışıklar yanıyor’ paylaşımı yaptı. Yıldırım’ın paylaşımı, iktidar cephesinde darbecilikle itham edildi. AİHM eski Yargıcı Rıza Türmen, yerel mahkemenin AYM kararını reddetmesinin hukuk devletine vurulan ağır bir darbe olduğunu söyledi. AYM'nin kapatılıp Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne uygun bir mahkeme yaratılması gibi ‘acayip’ laflar ortaya atıldığını söyleyen Türmen, ‘AYM, hükümeti kızdıran kararlar vermesin diye yargıçlar üzerinde baskı kurulmak isteniyor’ dedi.”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design