Anasayfa / Medya izleme / “Bunun adı operasyon”

21 Ekim

“Bunun adı operasyon”

İYİ Parti’deki Ümit Özdağ krizi gazetelerin manşetinde geniş yer buldu.

İYİ Parti’de İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İl Başkanı Buğra Kavuncu’yu FETÖ’cü olmakla suçlamasının ardından başlayan kriz devam ediyor. 

Karar gazetesi habere manşetinde, “Bunun adı operasyon” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İYİ Parti Kurultayı’nda yaşanan liste tartışmalarının ardından İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ, partinin İstanbul İl Başkanı Kavuncu’ya FETÖ suçlaması yöneltti. AK Parti’li Bülent Turan da ‘Yakında Meclis’te grup bile kuramayacaklar’ iddiasını ortaya attı. Akşener’den sert yanıt geldi: Partimize bir saldırı bekliyorduk. Çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 arasında sonuçlar bulununca kış kışlığını her zaman yapar. Partisinin İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğu iddialarına Genel Başkan Meral Akşener Meclis’teki grup toplantısının ardından cevap verdi. Akşener Ödağ’ın Kavuncu’yu FETÖ’cü olmakla suçlamasına ilişkin ‘Onu hep beraber göreceğiz. Benim, arkadaşlarımın ne konuştuğu değil de bugün Bülent Turan’ın ne konuştuğu benim için önemli’ dedi. AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan sosyal medya hesabından ‘İYİ Parti’de kim FETÖ’cü bilmem ama yakında grup bile kuramayacaklar’ demişti. Sözlerini sürdüren Akşener ‘Turan’ın yazdıkları üzerinden başka bir gözle bakacağız olaya. Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette. Araştırma şirketlerinde yüzde 13-15 sonuçları bulununca kışkışlığını her zaman yapar’ ifadesini kullandı. ‘DYP Genel Başkan Yardımcılığı’nı ve bakanlığını yaptığım bir dönemde; 43 milletvekili DYP’den hangi şartlarda, nasıl ayrılmıştı onu biliyorum. Ve onun sonra Türkiye’de nelere mal olduğunu biliyorum. Bugün Buğra Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulunacak’ diyen Akşener Özdağ’ın HDP ile ittifak iddiasına ise ‘Çok büyük bir yalan, yalancıdır bunu söyleyen’ diyerek tepki gösterdi.” 

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki habere, “Derin kırılma” başlığını attı ve “İYİ Parti’nin 2. olağan genel kurultayın’da ‘oy verilmeyecekler’ listesinde adı bulunan İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın, ‘İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğunu ve Kars’ın HDP’ye kazandırıldığını’ iddia etmesi, parti içindeki muhalefet cephesinde de tartışmalara neden oldu. Parti kulislerinde Ümit Özdağ’ın ‘ihraç edilebileceği’ konuşulurken, il ve ilçe başkanlarından da parti içi muhalefete, ‘Grup toplantısına katılın, birlik ve beraberlik mesajı verin’ dediği, bu nedenle 5 isim dışındaki muhalif ekibin dünkü grup toplantısına katıldığı ifade ediliyor. Parti kulislerinde Özdağ’ın açıklamalarının Koray Aydın ve cephesini güçlendirdiği de ifade ediliyor. Parti içi muhalefette yer alan bazı isimlerin de ‘Özdağ’ın ihraç edilmesi gerektiği, partiyi Cumhur İttifakı karşısında savunmasız bıraktığı’ görüşünde olduğu ileri sürülürken, Akşener’in daha önce yaptığı ‘Demokrasiden yanayım. Kimseyi ihraç etmek istemiyorum’ açıklamasına atıfta bulunuluyor. Parti içinde ‘Demokrasi nereye kadar? Partiye zarar veren bir isim nasıl partide tutulacak? Bunun adı demokrasi midir?’ sözleri de dillendiriliyor. Özdağ’ın disiplin kuruluna sevk edilip edilmeyeceği konusunda son sözü ise Akşener söyleyecek. Öte yandan, 39 il ve ilçe başkanının Özdağ’ın partiden ihraç edilmesi için imza topladığı da ifade ediliyor. Yine bazı milletvekilleri de Özdağ’ın partiden ihraç edilmesi gerektiğini dile getiriyor” ifadelerine yer verdi.

Birgün gazetesi Meral Akşener’in konuyla ilgili açıklamalarına manşetin altında, “Oyumuz artınca hedef alındık” başlığıyla yer ayırdı:

“İYİ Parti’de ‘oy verilmeyecekler listesi’yle başlayan kriz tansiyonu giderek yükseltiyor. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın katıldığı CNN Türk canlı yayınında partisinin İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu’nun FETÖ’cü olduğu yönündeki iması partiyi hareketlendirdi. Özdağ’ın açıklamalarının ardından 39 ilçe başkanı, Özdağ’ın ihracı için imza topladı. Partisinin Meclis’te düzenlediği grup toplantısında gündemi değerlendiren İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise ‘anketlerde oy oranı yükselen İYİ Parti’nin hedef alındığını’ savundu. Akşener, AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan’ın ‘İyi Parti’de kim FETÖ’cü, kim değil bilemem ama 1 yıl önce; ‘İyi Parti bir operasyon için kuruldu, seçimden sonra dağılma süreci başlayacak’ demiştik. Bekleyin, Grup bile kuramayacaklar!’ sözlerine de yanıt verdi. ‘Sayın Bülent Turan’ın yazdıklarına baktığımız zaman başka bir gözle inceleyeceğiz’ diyen Akşener, ‘Biz partimize bir saldırının olacağını bekliyorduk elbette. Çünkü araştırma şirketlerinde 13-15 sonuçlarını bulunca, kış kışlığını yapar ama şimdi bakacağız duruma’ ifadelerini kullandı. Bu açıklamalarının ardından Turan’a bir tepki de İYİ Partili Özdağ’dan geldi. Özdağ, ‘Bu İYİ Parti’nin meselesidir; siz öncelikle kendi bahçenizi temizleyin’ dedi.”

Evrensel gazetesi, “İYİ Parti’de FETÖ’cü gerilimi” başlığıyla verdiği haberde, “İYİ Parti’de FETÖ’cü gerilimi yaşanıyor. İstanbul Milletvekili Ümit Özdağ’ın İl Başkanı Buğra Kavuncu için ‘FETÖ’cü ithamında bulunması parti içi tansiyonu yükseltti. Kavuncu, Özdağ hakkında suç duyurusunda bulundu. Akşener ise partilerine dönük bir saldırı olduğunu söyledi” ifadelerini kullandı.

“Kimsesiz çocuklar”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kimsesiz çocuklar” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Ailesi tarafından okula gönderilmeyen ya da farklı nedenlerle örgün eğitimin dışında kalan çocuklar için uygulanması gereken tedbirlerde büyük zafiyet yaşandığı açığa çıktı. Çocuk, Asliye Hukuk ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nce haklarında eğitim ve danışmanlık kararı alınan öğrencilerle ilgili işlemlerin yapılmadığı belirlendi. Eğitimin dışında kalan dezavantajlı konumdaki öğrencilerin sahipsiz bırakıldığını ortaya koyan çarpıcı gerçek, Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nün yazısı ile ortaya konuldu. Çocuk, Asliye Hukuk ve Ağır Ceza Mahkemeleri’nce haklarında eğitim ve danışmanlık kararları alınan öğrencilerin tedbir uygulamasındaki aksaklıklara ilişkin ilçe milli eğitim müdürlükleri uyarıldı. Örgün eğitimin dışında kalan öğrencilerle ilgili çalışmalarda, ‘Gerekli hassasiyetin’ gösterilmediği, raporların belirlenen kriterlere uygun hazırlanmadığı bildirildi. Haklarında eğitim ve danışmanlık için mahkemelerce tedbir kararları alınan öğrencilere yönelik uygulama değerlendirme raporları zamanında hazırlanmadı. Hazırlanan raporlar ise eksik bırakılarak çocuğa ilişkin tedbire devam edilip edilmeyeceği yazılmadı. Eğitimden uzak çocuklara yönelik uygulanması gereken tedbir işlemlerindeki zafiyetler bunlarla da sınırlı kalmadı. Adresinde bulunamayan çocuklarla ilgili gerekli işlemler yapılmazken adres tespiti için mahalle muhtarları ve kolluk kuvvetleri ile iş birliği içerisinde çalışılmadı. Okula devam etmeyen öğrencilerin devamları sağlanamazken devamları mahkemece zorunlu tutulan öğrencilerin de örgün eğitimin dışında kalmaması için gerekenlerin yapılmadığı bildirildi. Yazıya göre, eğitim tedbir kararı olmasına karşın okula devam etmeyen öğrencilerle ilgili, ‘222 Sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’ doğrultusunda yapılması gerekenlerin hiçbiri hayata geçirilmedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design