Anasayfa / Medya izleme / “Ne hedefiniz var”

29 Ekim

“Ne hedefiniz var”

Evrensel ve Karar gazeteleri, Merkez Bankası’nın rekor üstüne rekor kıran kurla ilgili açıklamalarını manşete çekti.

Karar gazetesinin manşetinde, “Ne hedefiniz var” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Dolar rekor eşiklerini aşarken MB Başkanı ‘Bir kur seviyesi hedeflemiyoruz’ dedi. Ekonomi yönetiminin sorumluluk almayan yaklaşımı ‘Dövize fren için 120 milyar dolar rezerv neden eritildi?’ sorusunu gündeme taşıdı. Ekonomide rasyonel bir politika yerine günlük adımlar dövizin artışına zemin oluşturdu. Yılbaşından bu yana 120 milyar dolar satışla kuru dizginleme çabasının geldiği nokta ise dolarda 8.32 seviyesi oldu. TL yılbaşından bu yana yaklaşık yüzde 44 eridi. Hazine Bakanı’nın ‘Kura bakmıyoruz’ sözlerinden sonra MB Başkanı Murat Uysal da ‘Herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. TL’nin aşırı değersiz olduğunu değerlendirebiliriz’ dedi. Merkez Bankası Başkanı, yüzde 8.9 seviyelerinde olan 2020 enflasyon tahmininin de yüzde 12.1’e çekildiğini belirtti. Gelinen noktada kurdan sonra Yeni Ekonomi Programı’nda belirlenen enflasyon hedefi de ‘güncellenmiş’ oldu. Rezervlerin eksiye düşmesine yol açan satışla kuru frenleme yaklaşımından vazgeçilmemesi de tartışma yarattı. ‘Çalışmayan önleme’ rağmen piyasaya yeniden 1 milyar dolarlık para akışı sağlandığı belirtildi. TCMB Başkanı Murat Uysal, yılın son enflasyon raporunu açıklamasıyla birlikte artış hızlanırken, kur önemsizliğini bir kez daha ortaya koydu. Başkan Uysal, toplantıda kurdaki yükselişle ilgili sorulara ‘Merkez Bankası olarak reel veya nominal olarak herhangi bir kur seviyesi hedeflemiyoruz. Nominal ve reel fiyat hedeflemesine bakıyoruz. Tabi ki mevcut makroekonomik temellere baktığımızda, Türk lirasının oldukça, aşırı değersiz bir noktada olduğunu değerlendirebiliriz. Değersiz TL fiyat istikrarına ilişkin riskler oluşturuyor. Bizim döviz kurlarını hedefleme gibi bir duruşumuz yok’ yanıtını verdi.”

“Merkez havlu attı, bakan maniple etti”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Merkez havlu attı, bakan maniple etti” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Dolar 8.20’yi aşıp yeni bir rekor kırdı. Merkez Bankası, ‘Kur hedefimiz yok, TL aşırı değersiz’ ; Hazine Bakanı da, ‘Battık yaygarasına inat, ekonomimize güven artıyor’ dedi. Bugüne kadar kuru sabitleme çabasında olan Merkez bankası Başkanı Murat Uysal, ‘İşimiz kura müdahale olamaz’ diyerek TL’nin aşırı değersizliğini kabullendiklerini açıkladı. Bakan Berat Albayrak da 100’ün altında olduğu sürece ‘ekonomik duruma ilişkin kötümserliği gösteren’ ekonomik güven endeksinin 92.8’lik değerini övdü! Eşeğinden düşen Nasrettin Hoca’nın, ‘Ben zaten inecektim’ demesi gibi kuru sabit tutabilmek için 100 milyar doları harcayan merkez şimdi ‘Kurun bir önemi yok’ diyor. Bunun halk için önemi var. Kurun çalışan için, ithal girdi kullanan çiftçi için önemi var. Eşekten düşmenin bedeli var!” 

Gazete manşetin altındaki, “‘Salgını yönetemeyenler çözümü yasakta buldu’” başlıklı haberinde ise, “TTB Merkez Konseyi, koronavirüs gerekçesiyle sağlık çalışanlarının izin, emeklilik ve istifa haklarının engellenmesine tepki gösterdi. Salgını yönetemeyenlerin çözümü yasakta ve sağlık çalışanlarını daha fazla çalıştırmakta bulduğuna vurgu yapılan açıklamada, ‘Bakanlık sağlıkçıları dönüşümlü çalıştırmak yerine zorla çalıştırmaya kalkıyor’ denildi. Prof. Dr. Mehmet Ceyhan, İstanbul’da artan vakalara dur demek için çok acil kademeli mesaiye geçilmesi gerektiğini söyledi. İstanbul için en büyük risklerden birinin de toplu taşıma olduğuna dikkat çeken Ceyhan ‘Lokal tedbirlerle salgını kontrol altına alma dönemi geçti. Alınacak önlemler ülkenin her yerinde uygulanmalı’ diye konuştu” ifadelerine yer verdi.    

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design