Anasayfa / Medya izleme / “Kuru saldık, enflasyonu bağladık”

30 Ekim

“Kuru saldık, enflasyonu bağladık”

Birgün, Karar ve Cumhuriyet gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Karar gazetesi manşetinde, “Kuru saldık, enflasyonu bağladık” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

Ekonomi yönetimi kurda ‘serbest tırmanış’ yaklaşımına döndü. Ancak temmuz-haziran döneminde 6.85 seviyesinde tutmak için uygulanan ve işe yaramadığı görülen çabanın benzeri bu kez enflasyon için devrede. Elektrik, akaryakıt ve gıda gibi çok sayıda kaleme zamlar geldi. Türk-İş’in çalışmasına göre, 4 kişilik bir ailenin aylık mutfak masrafı önceki yılın sonuna göre 320 TL arttı. Yıllık gıda fiyatlarındaki yükseliş ise yüzde 20.59 oldu. Zamların yanında hem içeride hem dışarıda salgın etkisiyle yaşanan etkiye, TL’nin değerindeki düşüşe rağmen enflasyonun kağıt üstünde belirli seviyenin üstüne çıkmaması dikkat çekiyor. Açıklanan yıllık enflasyon rakamları da ilginç tabloyu yansıtıyor. Son üç ayda yıllık oranlar 11.76, 11.77 ve 11.75 olarak duyuruldu. Ekim ayında da ‘sabit enflasyon’ devam etti. Yıllık enflasyonun yine 11.76 seviyesinde olacağı hesaplandı. Türkiye’nin enflasyonu aynı yaklaşık 3 aydır 11,75 seviyesinde seyrediyor. En son Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, tüketici fiyat endeksi (TÜFE) eylülde aylık bazda yüzde 0,97 yurt içi üretici fiyat endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 2,65 artış gösterdi. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 11,75 yurtiçi üretici fiyatlarında yüzde 14,33 oldu. Bir dönem kurda da olduğu gibi enflasyon da 11,75 seviyesine sabitlendi. Kur ise temmuz aylarında uzun bir süre 6.85 seviyesinde idi. TÜİK tarafından 3 Kasım Salı günü açıklanacak ekim ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 17 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı. Ankete göre, ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 2,01 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin ekim ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 1,21 en yüksek yüzde 2,65 aralığında yer aldı. Ekonomistlerin ekim ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 2,01) göre, bir önceki ay yüzde 11,75 olan yıllık enflasyonun yüzde 11,76’ya çıkacağı hesaplanıyor. Ankete katılan ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 12,06 olurken, tahminler yüzde 10,75-13,74 aralığında yer aldı.”

“Denetim alerjisi eve hapsedecek”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Denetim alerjisi eve hapsedecek” başlıklı haber yer aldı:

“Ankara Grup Başkanlığı’nda çalışan 380 iş müfettişine odalarını boşaltmaları için verilen süre bugün doluyor. İSG Müfettişleri Derneği Başkanı Tekelioğlu, ‘Asıl sorun oda değil, siyasi erkin kamuoyuna verdiği mesaj. Müfettişler itibarsızlaştırıldı’ diyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un 16 Ekim tarihli talimat yazısına göre, Ankara Grup Başkanlığı’nda çalışan iş müfettişlerinin, yıllardır hizmet verdikleri yerleşkedeki 7 katı bugün itibariyle tamamen boşaltmaları gerekiyor. Emek Mahallesi’ndeki yerleşkede bulunan bu odalara Aile Bakanlığı memurları taşınacak. Bakan Selçuk, herhangi bir yer göstermediği müfettişlerin evden çalışmasını istiyor. Müfettişler ise evden çalışarak etkin şekilde denetim yapmalarının ‘imkânsız’ olduğunu vurguluyor. Ankara Grup Başkanlığı’nda çalışan İş Sağlığı ve Güvenliği Müfettişleri Derneği Genel Başkanı Mehmet Tekelioğlu, bunun neden imkânsız olduğunu şu sözlerle anlatıyor: ‘Birincisi hukuken mümkün değil. Hukuki altyapımız yok. İşverenden tutanakla evrakları alıyorsunuz. Örneğin çok sayıda işçinin çalıştığı bir işyerini düşünün, bir araba bagajı dolusu klasör geliyor size. Odanız olmazsa tutanakla aldığınız bu evrakları nasıl koruyacaksınız? Eve mi götüreceksiniz? Götüremezsiniz; çünkü devlet memuru kanunen devlete ait evrakları evine götüremez. Bir tanesini kaybederseniz ciddi sıkıntılara neden olursunuz.’ Tekelioğlu, Aile Bakanlığı memurlarına yer açılması için Çalışma Bakanlığı’na bağlı iş müfettişlerinin kapı dışarı edildiğini vurguluyor. Bu durumun hem eşitlik ilkesine hem de uluslararası sözleşmeye aykırı olduğunu belirten Tekelioğlu, ‘Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) 81 sayılı Sözleşme’de, devletin bize ofis sağlaması gerektiği açıkça belirtiliyor. Şimdi soru şu: Bir müfettiş uluslararası sözleşmeyle korunduğu halde odasına sahip çıkamıyorsa, çalışma yaşamına nasıl sahip çıkacak?’ diye soruyor.”

“Çukurova vurgunu”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki, “Çukurova vurgunu” başlıklı haberinde, “Marttaki ihalede Limak-Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu’nun elenmesinin ardından 26 Ekim’de yapılacağı ilan edilen ancak gerekçe gösterilmeden 20 Kasım’a ertelenen Çukurova Havaalanı ihalesinde, bu kez de arazide yapılan kamulaştırmalar gündeme geldi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Yenice’ye kurulması planlanan Çukurova Havaalanı için 8 milyon metrekarelik alanın kamulaştırıldığını söyledi. Projede ‘ilk kötü kokuların’ o dönemden gelmeye başladığına işaret eden Bulut, o tarihte dönemin ulaştırma bakanına Meclis’te milletvekilleri tarafından 4 defa soru önergesi verildiğini ancak hiçbirisine yanıt gelmediğine dikkat çekti. 2012’de dönemin Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım’ın ‘Çukurova Havalimanı için kaç dönüm tarım arazisini kamulaştırdınız? Buna ne kadar bedel ödediniz?’ sorularına yanıt vermediğini belirten Bulut, Yıldırım’ın 2013’te yöneltilen soruyu da yanıtsız bıraktığını kaydetti. Bulut, “O bölgede daha inşaata başlanmadan önce ‘arsa hareketliliği’ yaşanmış. Tarım arazileri köylülerden dönemin etkin işadamları tarafından satın alınmış, arkasından kamulaştırılmış’ dedi. Bulut, 350 milyon liralık ilk ihalenin 2011 yılında yapıldığını söyledi. Bulut, bu süreçte 3 defa temel atıldığını, 7 defa bakan değiştiğine işaret ederek, şunları kaydetti: ‘Son olarak da bu yılın mart ayında ihale açılmış, ihaleyi 100 milyon Avro bedelle bir şirket almış. Ancak o ihalede ikinci bir şirket, - Saray’ın 5 müteahhidinin içerisinde olan şirket - ihaleyi alamayınca o ihale iptal edilmiş. İhalenin iptal edilmesinin hemen akabinde bakan görevden alındı’” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design