Anasayfa / Medya izleme / “Dehşet’ verici umursamazlık!”

02 Kasım

“Dehşet’ verici umursamazlık!”

Birgün ve Sözcü gazeteleri İzmir depreminde yaşanan ihmalleri manşete çekti.

Birgün gazetesinin manşetinde, “‘Dehşet’ verici umursamazlık!” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İzmir depreminin en ağır bilançosu Bayraklı ilçesinde yaşanırken, bölge için 12 yıl önce ‘Altını kazsanız şokella gibi yapı çıkar’ uyarısı yapıldığı ortaya çıktı. 2008 yılında İzmir Valiliği’nde ‘İzmir ve Sığacık Körfezleri’ndeki Aktif Faylar ve Depremsellik’ konulu bir toplantı yapıldı. Toplantıya dönemin İzmir Vali Yardımcısı Halis Peker’in yanı sıra konusunda uzman jeoloji ve jeofizik mühendisleri katıldı. MTA Jeoloji Yüksek Mühendisi İsmail Kuşçu, 2003 ve 2005 yılları arasında karada, 2005 ve 2008 yılları arasında da denizde, Foça ve Karaburun’da çalışmalar gerçekleştirdiklerini belirterek, İzmir’in depremselliği üzerine bir sunum yaptı. Kuşçu, ‘İzmir’de dev binalar görüyorum. Özellikle Bayraklı ve Balçova’daki yüksek binaları görünce dehşete kapılıyorum. O bölge bir zamanlar denizdi. Oralarda benim de akraba ve arkadaşlarım var. İçimden oralarda oturmayın demek durumunda kalıyorum. Bölgenin altını kazsanız şokella gibi bir yapı çıkar’ uyarısı yaptı. Gölcük depreminin ardından ders alınması gereken durumlar olduğunu ifade eden Kuşçu, ‘Gölcük depreminde bölge mahvoldu, alt üst oldu. O kadar kayıp ve hasardan sonra artık bir şey değişir diye ümitlenmiştim ki bizden sonra gelen devlet bakanı evlerin yeniden yapılıp vatandaşların oturabilecekleri müjdesini verdi’ diyerek de hiçbir adım atılmamasını eleştirdi. TMMOB Jeoloji Mühendisleri Odası Başkanı Hüseyin Alan, 12 yıl önce yapılan bu uyarıya karşın İzmir Valiliği’nin, İzmir Belediyesi’nin ve AKP Hükümeti’nin hiçbir önlem almamasını eleştirdi. 17 -21 Ekim 2005 Sığacık Körfezi-Seferihisar Depremleri sonrasında MTA Genel Müdürlüğü’nün uzun bir çalışma yürüttüğünü anımsatan Alan, şunları söyledi: ‘MTA hazırladığı raporda bölgeye ilişkin uyarı yapıyor. Uyarı yapılırken valilik, belediye tanıklık ediyor. Uyarının ardından yüksek binalar için yapı ruhsatları verilmeye devam ediyor. Sonuç ortada, 70 km ötede deprem oluyor ve Bayraklı yıkılıyor. MTA’nın raporunda açıkça belirtilmesine karşın önlem alınmaması ile ilgili İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlatmak zorunda değil mi? İzmir Valiliği’nin 2008’de yapılan toplantıyı dikkate almadığını görüyoruz. Kamu sorumluğu yerine getirilmemiş.’”

“Bayraklı Belediyesi 208 binayı ‘çürük’ diye bildirmiş ama bakanlık işlem yapmamış”

Sözcü gazetesinin sürmanşetinde, “Bayraklı Belediyesi 208 binayı ‘çürük’ diye bildirmiş ama bakanlık işlem yapmamış”başlıklı haber yer aldı:

“Depremin ardından İzmir'e giden CHP heyeti, düzenledikleri basın toplantısında çarpıcı değerlendirmeler yaptı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, belediyelerin yaptığı denetimlerde depremde yıkılan üç bina dahil olmak üzere, sadece Bayraklı İlçesi'nde ‘çürük' olduğu yönünde toplam 208 bina ile ilgili hazırlanan raporların Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bildirildiğini kaydetti ve ‘Neden gereği yapılmadı?’ diye sordu. Torun şunları kaydetti: ‘2010'da Bayraklı Belediyesi, Deprem Etüt Merkezi kurarak, sadece Bayraklı'da değil diğer ilçelerde bulunan çürük ya da depreme dayanıklı olmayan yapıları tespit etmiş. İzmir'de yaklaşık 11 binin üzerinde bina denetlenmiş. Bayraklı'daki 80 binanın oturulamaz durumda, 113 binanın ikinci grup güçlendirilmesi gerektiği, 15 binanın da  birinci grup yani tamir edilmesi gerektiği yönünde tespit etmiş. Bu binalardan Karagül sitesi, Doğanlar ve Rızabey apartmanları depremde yıkıldı. Bu binalarla ilgili tutulan raporlar, ilgili yerlere iletilmiş. Raporlar gerekli yerlere iletildiği halde ne yapıldı? Hangi tedbirler alındı? Görevlerini neden yapmadılar?’ Torun, hasarlı ve riskli binalar konusunda yetkinin tamamen Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nda olduğunu belirterek, ‘Bu konuda tam yetki bakanlığın. Belediyelerin ne ceza kesme ne de yıkım yetkisi bulunuyor’ dedi.”

“Hesap versinler”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Hesap versinler” başlıklı haberinde, “İzmir’deki deprem sonrası acı sonu kabullenmek istemeyen, enkaz altındaki yakınlarının çıkarılmasını bekleyen yurttaşlar, artık yetkililerin işini hakkıyla yapmasını istiyor. Can kaybının 69’a yükseldiği depremde, enkaz altındaki kişilere ulaşılmaya çalışılıyor. 949 yaralıdan 8’i yoğun bakımda. Sekiz enkazda çalışmalar sürüyor. Uzmanlar, deprem ülkesi Türkiye’nin eğitim ve bilimden uzak kaldığını belirterek, ‘Bir bina böyle yıkılmaz. Yıkılan binalar diğerlerinden farklı. Çok fazla hata var’ diyor. Yurttaşlar ise hatası ve ihmali olanların hesap vermesi gerektiğini söylüyor.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design