Anasayfa / Medya izleme / “İttifak’ı bozmak için para devrede”

05 Kasım

“İttifak’ı bozmak için para devrede”

Karar gazetesi manşetini, Kılıçdaroğlu’nun “deprem etkisi” yaratması beklenen açıklamalarına ayırdı.

Karar gazetesi, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarına manşetinde, “İttifak’ı bozmak için para devrede” başlığıyla yer verdi:

“KARAR TV yayınına katılan Kılıçdaroğlu, ‘İktidar Millet İttifakı’nı bozmak için her operasyona başvuruyor. Belli kişilere, kurumlara ciddi paralar veriliyor. ‘CHP’de bulunmuş kişileri finanse ederek ayrı parti kurdurtabilir miyiz’ çabası var’ dedi. Gündem Özel programında Taha Akyol ve Elif Çakır’ın konuğu olan Kılıçdaroğlu canlı yayında açıkladı: Bize ulaşan bilgilere göre iktidar çevreleri bürokrasinin bazı unsurlarını da kullanarak operasyon yapıyor. Onlar aracılığıyla belli kişilere, kurumlara ciddi paralar teklif ederek ittifakı bozmak istiyorlar. İYİ Parti de FETÖ suçlamasıyla dağıtılmak istendi ama başaramadılar. ‘CHP’de veya geçmişte ittifakta yer alan kişilere ayrı parti kurdurtabilir miyiz’ çabası var. HDP üzerinde de bir çalışma var. Kürtler’e ayrı bir parti kurdurmak istiyorlar. Ekonomide ciddi bir deprem var. TL güneş altındaki kar gibi eriyor. Türkiye sorunları aşabilmek için erken seçime gitmek zorunda. CHP ARŞİVİ BULUNDU CHP’nin 12 Eylül’de yok edildiği bilinen arşivi Devlet Arşivleri’nde ortaya çıktı. İki bürokrat ‘yanmadı bizde’ dedi, kopyasını aldık. Erdoğan ‘CHP Kur’an’ı yasaklattı’ diye belge gösteriyor. Onun devamı var. Yanlış basıldığı için yasaklanmış. ABD SEÇİMİNİN ANLAMI Kim seçilirse seçilsin, diplomatik nezaketten uzak mektup krizinde yaşananlar bir daha yaşanmasın.”

“35 milyar dolarlık suskunluk”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “35 milyar dolarlık suskunluk” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“CHP Kocaeli Milletvekili ve PM üyesi Tahsin Tarhan’ın 1999 yılından bu yana toplanan ve 35 milyar dolar tutarında olduğu belirtilen deprem vergisinin nereye harcandığı sorusuna Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, bakanlığın bütçe istatistiklerinin bulunduğu internet sitesinin adresine göstererek yanıt verdi. CHP’li Tarhan’ın deprem felaketinin ardından tekrar tartışılmaya başlanan deprem vergileriyle ilgili 21 Ağustos 2020 tarihinde verdiği soru önergesinde Bakan Albayrak’a ne kadar vergi toplandığı; depreme yönelik harcamalar dışında bir yerde kullanılıp kullanılmadığı sorularını yöneltti. Tarhan, seçim bölgesi olan ve 1999 depreminden etkilenen Kocaeli’ne deprem vergileriyle yapılan harcamaların neler olduğunu da sordu. Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın İzmir’deki deprem felaketinden yaklaşık bir ay önce verdiği yanıt akılları karıştırdı. Bakan Albayrak’ın yanıtında deprem vergileriyle ilgili olarak bakanlığın istatistiklerinin yer aldığı internet sitesinin adresi yer aldı. Albayrak, CHP’li Tarhan’ın önergesindeki hususlara ilişkin bilgilerin söz konusu adreste yer aldığını iddia etti. Söz konusu adreste, genel yönetim mali istatistikleri bulunurken merkezi yönetim bütçe verileri de bulunuyor. Adreste, genel bütçe ve özel bütçe istatistikleri; gider ve gelir tabloları yer alırken, deprem vergisiyle ilgili özel bir bölüme yer verilmiyor.”

“Siyasi enkaz”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Siyasi enkaz” başlıklı haberinde, “İhmallere gözünü kapatan iktidar ve medyası felaketi yine kadere bağladı. İMO, iktidarın ihmallerini yedi maddede özetleyerek AKP’nin depremlere karşı hiçbir önlem almadığını ve Bakanlar Kurulu’nun aldığı kararlarını dahi uygulamadığını açıkladı. Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Yönetim Kurulu Sekreter Üyesi Özer Akkuş ihmaller zincirini yedi maddeyle şöyle sıraladı: 2011 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile yayımlanan Ulusal Deprem Stratejisi ve Eylem Planı Kapsamında 2012 ve 2017 yıllarında yapılması kararlaştırılan yapı envanteri taranması çalışması için hiçbir şey yapılmadı. Depreme dayanıksız yapıların bu beş yıl içerisinde tespit edilerek ya yıkılması ya da güçlendirilmesi gerekirken hiçbir uygulama İMO’nun tüm çabalarına rağmen hayata geçirilmedi. Marmara depremi sonrası toplanan deprem vergileri yapı stokunun iyileştirilmesi için kullanılmadı, bambaşka alanlarda harcama yapıldı. Kentsel dönüşüm depreme dayanıksız yapıların güçlendirilmesi veya yenilenmesi amacıyla değil inşaat sektörü üzerinden rant yaratmak için kullanıldı. Marmara depremi sonrası uygulamaya konulan yapı denetim sistemi sağlıklı bir mühendislik denetimi yapabilmek için yetersiz kaldı. Belediye meclislerinin imar planı değişikliklerinin büyük çoğunluğu çarpık kentleşmeye yol açtı. İmar affı ile binlerce mühendislik hizmeti almamış yapıya ruhsat verilerek sözde güvenli hale getirildi, depreme dayanıksızlığı belli olan yapılar kullanıma açıldı. Deprem Toplanma Alanı; barınma ihtiyacını karşılayacak şekilde, elektriği, suyu, altyapısı olan çadırların ve konteynırların kurulabileceği alanlar olmalı. 5-10 kişinin ayakta beklediği alanlar deprem toplanma alanları olarak belirlendi” ifadelerine yer verdi.

“Bu işte terslik var!”

Sözcü gazetesi manşetinde, “Bu işte terslik var!” başlıklı habere yer verdi:

“‘Deprem öldürmez, bina öldürür’ sözü sanki Türkiye için söylenmiş! Nitekim dünyada ve Türkiye’de meydana gelen 6.5 ve üzeri depremler bunu doğruluyor. 3 Kasım itibariyle dünyadaki depremlerde 168 kişi öldü. Bunun 155’i Türkiye’de hayatını kaybetti. 41 vatandaşımızı Elazığ’da, 114’ünü de İzmir’de kaybettik. Dünyada ise 13 kişi öldü.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design