Anasayfa / Medya izleme / “18 yıllık suçu örtme telaşı”

06 Kasım

“18 yıllık suçu örtme telaşı”

Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Cumhuriyet gazetesinin sürmanşetinde, “18 yıllık suçu örtme telaşı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Bilim insanlarının sayısız uyarısına karşın 18 yıldır deprem önlemlerini almadığı gibi, toplanan paraları farklı alanlara harcayan AKP iktidarı, eleştirileri örtmek için 1939 Erzincan depremini gündeme getirdi. Erdoğan ‘CHP Sözcüsü’nün dedesi İçişleri Bakanı’ydı’ diye konuştu. Erdoğan, yeni konutların yapılması konusunda da ‘Millet binalarını kontrol ettirsin. Hepsi kamunun imkanlarıyla olmaz, millet de biraz üstüne koysun’ diyerek sorumluluğu yurttaşa yükledi. Millet ittifakı ortağı Bahçeli de iktidarın sorumluluğunu görmezden gelerek CHP’yi hedef aldı.”

Gazete manşetindeki, “Eğitimde laiklik boykotu” başlıklı haberinde ise, “Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 26 Ekim’de ‘Nasıl ki Fransa’da ‘Türk markalı mal satın almayın’ deniliyorsa, ben de buradan milletime sesleniyorum. Sakın Fransız markalara asla iltifat etmeyin, bunları satın almayın’ çağrısına, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile destek verdi. ‘Lütfen Fransız markalarını daha çok insanın görmesi için yayalım’ ifadelerinin kullanıldığı paylaşımdaki markalar arasında ‘laiklik’ de yer aldı. Söz konusu paylaşım, Menteşe İlçe Milli Eğitim Müdürü Soner Kaya, şube müdürleri Muhammer Cihan, Eylen Terzi ve Ali Kaan Kutlu ile Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Muğla Rehberlik ve Araştırma Merkezi’nin sosyal medya hesapları tarafından yeniden paylaşıldı. Paylaşımı beğenenler arasında ise bu isimlere ek olarak şube müdürü Serhat Yoldaş da yer aldı. Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinin AKP’li Belediye Başkanı Mustafa Çöl de aynı markaların yer aldığı görseli sosyal medya hesabından paylaşmıştı. Çöl, gelen tepkiler üzerine ‘Aramızda ne kadar Fransız varmış böyle. Bir boykot dedik, hemen saldırmışlar’ ifadelerini kullanmış, görseli hazırlayanlara teşekkür etmişti” ifadelerine yer verdi.

“Koronanın insafına kaldık”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Koronanın insafına kaldık” başlıklı haber yer aldı:

“Sonbaharın gelmesiyle dünyada koronavirüs vaka ve ölüm sayısında artış yaşanıyor. Virüsten 11 milyondan fazla insanın etkilendiği Avrupa kıtasında ülkeler Covid-19 ile mücadele edebilmek için yeni önlemler devreye sokuyor. İtalya’da gece sokağa çıkma yasağı, İngiltere’de ise bir aylık karantina kararı alındı. Son olarak Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ülke genelinde karantina kararı aldıklarını duyurdu. Karar, 7 Kasım’da uygulanmaya başlanacak. Ülkede ise lokanta, berber, internet kafeler gibi yerlerin saat 22.00’de kapatılmasının dışında kayda değer bir gelişme yok. Üstelik Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre, hasta sayısı ve yoğun bakım doluluk oranı hızla artıyor. 4 Kasım’da açıklanan tabloya göre, vaka sayısı 384 bin 509’a, can kaybı 10 bin 558’e yükseldi. Yatak doluluk oranı yüzde 51.7’ye, erişkin yoğun bakım doluluk oranı ise yüzde 68.5’e ulaştı. Yoğun bakım ve yatak doluluk oranındaki artışı BirGün’e değerlendiren TTB Merkez Konseyi Üyesi Halis Yerlikaya, ‘Öncelik halk sağlığı değil de ekonomik kaygılar olduğu için hastalık hızla artıyor. AVM’lerin açılması ile başlayan ‘normalleşme’ süreci, mevsimsel grip ve okulların da açılması ile hastalığın bulaşma riski hızla arttı. Hastalık arttıkça yatak doluluk oranı ve yoğun bakımda tedavi olanların sayısı hızla artıyor’ dedi. Sürecin şeffaf yürütülmesi için defalarca çağrı yaptıklarını anımsatan Yerlikaya, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Yoğun bakım ve yatak doluluk oranı açıklanıyor ama bu veriler yetersiz. İl ve bölge bazında yaşanan gerçek tablo ortaya konulmalıdır. Yoğun bakımda yatan hastaların ne kadarı Covid-19 hastası, yaş aralıkları ve il il yoğun bakım doluluk oranları açıklanmalıdır.’ Toplumsal hareketlilik ile hastalığın yayılım hızının arttığını belirten Yerlikaya, şunları söyledi: ‘İnsanlar canları pahasına toplu taşıma ile işe gidip gelmek zorunda kalıyor. Toplum içinde özellikle kronik hastalar ve yaşlılar arasında hastalık hızla yayılıyor. İlk süreçte 65 yaş üzerinin ve kronik hastalığı olanların evde kalması sağlandı. 65 yaş üzerinin sokağa çıkması ve kronik hastalığı olanların toplu taşıma ile işe gidip gelmeye başlamasından bu yana bu gruplarda artış gözlemliyoruz.’”

“Dediğini yaptı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Dediğini yaptı” başlıklı haberde, “Seçimden haftalar önce ‘yenilgiyi kabul etmeyeceğinin’ sinyallerini veren Trump, rakibi Biden öne geçince ‘Hile var’ diyerek kritik eyaletlerde mahkemeye gitti. ‘Kavgasız bırakmam’ yaklaşımı sokağı da ısıttı. Dünyanın kilitlendiği ABD Başkanlık seçimlerinde sonuç üçüncü günde de netleşmedi. Trump’ın kırsal bölgelerden gelen erken sonuçlarla elini güçlendirmesine karşılık şehir merkezlerindeki sayımlarla Demokratların adayı Biden delege sayısında avantaj elde etti. Kesin sonuç ise sayımı devam eden Nevada, Pennsylvania gibi kritik eyaletlere kilitlendi. Ancak sürecin başından beri şaibe iddialarına vurgu yapan Trump, Biden’ın şansı güçlenince hamlelerini artırdı. Seçimin ilk günü ‘Oylarımız buhar oluyor’ iddiasını ortaya atan ABD Başkanı’nın ekibi Michigan’da oy sayımının durdurulması için dava açtı. Wisconsin, Georgia ve Pennsylvania’da da benzer taleple girişim başlatıldı. Şaibe söylemleriyle harekete geçen Trumpçılar birçok kentte ellerinde ‘Çalmayı bırakın’ dövizleriyle seçim merkezlerine yürüdü. Trump’ın avukatı ‘Sonuçları ulusal ölçekte dava edebiliriz’ dedi. Pennsylvania Valisi ise sayımın süreceğini açıkladı. Seçim sonucunu Arizona, Georgia, Pensilvanya, Nevada ve Kuzey Carolina’dan gelecek sonuçlar belirleyecek. Biden, Arizona ve Nevada’da, Trump ise Georgia, Pensilvanya ve Kuzey Carolina’da az farkla önde bulunuyor. Trump’ın seçimi kazanabilmesi için bu üç eyaletin yanı sıra Arizona veya Nevada’da yarışı önde tamamlaması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

“Ya yasa çekilecek ya mücadele büyüyecek”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Ya yasa çekilecek ya mücadele büyüyecek” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“DİSK, AKP'nin esnek ve kısmi çalışmayı da içeren torba yasa teklifine karşı pek çok kentte eylemler gerçekleştirdi. Eylemlerde kayıt dışı çalışmayı teşvik eden; kıdem ve ihbar tazminatı hakkını gasbeden torba teklifin geri çekilmesi çağrısı yapıldı. İstanbul Kadıköy İskelesi'nde yapılan basın açıklamasında 25 yaş altı ve 50 yaş üstündeki çalışanlar için belirli süreli sözleşmelerin iki yıla kadar koşulsuz olarak yapılmasına imkân veren düzenlenmenin TBMM'den geri çekilmesini talep etti. DİSK'in Kadıköy İskelesi'ndeki basın açıklamasını okuyan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, ‘Bu torba yasada en temel haklarımızın; kıdem tazminatının, emeklilik hakkımızın ortadan kaldırılması var’ dedi. Bugüne kadar kıdem tazminatını hedef alan saldırıları püskürtmeyi başardıklarını söyleyen Genel Başkan Arzu Çerkezoğlu, ‘Bugün iktidar kendince uygun bir yol bulduğunu sanıyor. 25 yaş altı ve 50 yaş üstü işçilerin kıdem tazminatı ve emeklilik hakkını gasp etmek için kanunda belirli süreli iş sözleşmesi dediğimiz tamamen istisnai bir çalışma biçimini yaygınlaştırmayı hedefliyor’ dedi. İktidarın asıl hedefinin kıdem tazminatını parça parça yok etmek olduğunu söyleyen Arzu Çerkezoğlu, ‘Bu her şeyden önce yaşa bağlı bir ayrımcılıktır, hukuksuzluktur. Her üç gençten birinin işsiz olduğu bir ülkede iktidarın yapması gereken gençlerimize kalıcı ve güvenceli iş imkânı sağlamaktır. İktidar bugün gençlerimizi güvencesiz çalışmanın esnek çalışmanın pençesine atmaya çalışıyor’ diye konuştu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design