Anasayfa / Medya izleme / “Kriz damadı salladı”

09 Kasım

“Kriz damadı salladı”

Berat Albayrak’ın istifa haberi iktidar medyasında yer bulamadı. Yalnızca Türkiye gazetesi habere manşetin yanında yer ayırdı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak dün akşam saatlerinde Instagram hesabından görevinden istifa ettiğini duyurdu. 

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Kriz damadı salladı” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ekonomideki çöküş, Saray’ı adım atmaya zorladı. AKP kulislerinde kabine değişikliği konuşulurken, Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram’dan istifası gündeme bomba gibi düştü. Berat Albayrak, istifasına sağlık sorunlarını gerekçe gösterdi. Saray ve bakanlıktan geç saatlere kadar resmi bir açıklama gelmemesi dikkat çekti. Kulislerde Albayrak’ın “muhalefete koz vermemek adına Cumhurbaşkanı yardımcılığı görevine getirilebileceği” de konuşuluyor. Kulislerde, Erdoğan’ın yaz başından bu yana kabineyi değiştirebileceği konuşuluyordu. Saray’da, İzmir’deki deprem felaketinin ‘Erdoğan’ın kararını yine bir süreliğine ertelemesinde etken olduğu’ dillendirilirken, kabine değişikliğinin işaret fişeğinin, önceki gün MB Başkanı Uysal’ın görevden alınmasıyla atıldığına dikkat çekiliyor. Salgının istenilen seviyede kontrol altına alınamaması ve döviz kurlarındaki önlenemeyen artış ile birlikte Erdoğan’ın ‘Hazine ve Maliye Bakanlığı’nca hazırlanan ekonomi paketlerini masaya yatırdığı’ dillendiriliyor. Erdoğan’ın kabinede de ‘yeni bir düzenlemeye gidilmesine ihtiyaç duyduğu’ konuşuluyor. Buna göre muhalefetin hedefinde olan Albayrak’ın görevden alınacağı ancak ‘muhalefete koz vermemek adına yeni kabinede bir üst göreve getirilmek istendiği’ dillendiriliyordu. Olası kabine değişikliğinin geniş çaplı gerçekleştirileceği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da görevden alınacağı kaydediliyor. Salgın tedbirleri konusunda mart ve nisan ayında, Bakan Soylu ile Sağlık Bakanı Fahrettin Koca arasında ‘anlaşmazlık yaşandığı’ belirtilmiş ve Soylu istifa etmişti.”

Birgün gazetesi manşetindeki habere, “‘Damat’la başladı, gerisi de gelecek!” başlığını attı:

“Hükümete ve kendisine yönelik eleştirilere rağmen ekonominin ‘iyi gittiğini’ savunan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın damadı, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, resmi Instagram hesabından istifa ettiğini duyurdu. İstifasına gerekçe olarak sağlık sorunlarını gösteren Albayrak, bundan sonraki süreçte zamanını anne babası, eşi ve çocuklarını ayıracağını söyledi. Albayrak’ın istifasının Murat Uysal’ın görevden alındığı Merkez Bankası Başkanlığı’na Naci Ağbal’ın getirilmesinin ardından yaşanması dikkat çekti. İstifa paylaşımının ardından Albayrak’ın Twitter hesabının da kapatıldığı görüldü. Bunun üzerine sosyal medyada Albayrak’ın hesaplarının siber saldırıya uğramış olabileceği yorumları yapıldı. İktidara yakın hiçbir haber sitesi, medya organı ya da gazete, haberi uzun süre girmedi. Yeni Şafak’ın İngilizce sitesinden yapılan istifa paylaşımının ise bir süre sonra kaldırıldığı görüldü. Albayrak’ın istifası akıllara İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun ‘sokağa çıkma yasağı izdihamı’ nedeniyle açıkladığı ve Erdoğan’ın reddettiği ‘istifa’ tartışmasını getirdi. Albayrak’ın istifasına ilişkin hükümet cephesinden herhangi bir yalanma yapılmadı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, Erdoğan’ın istifayı kabul etmeyeceğini ümit ettiğini söyledi. Gazeteciler de AKP’li kaynaklarından aldıkları bilgilere göre istifa haberini doğruladı. Albayrak’ın Instagram paylaşımının ardından gazetecilerin edindikleri bilgiler ve AKP’li isimlerin Erdoğan’a yaptığı çağrılar, istifanın gerçekliğini doğruladı. Albayrak’ın ekonomi yönetimi, ülkedeki ekonomik krizin derinleştiği ve ortaya konulan hedeflerin tutturulamadığı bir dönem olarak hafızalara kazındı. TL ocak ayından bu yana yüzde 42 değer kaybederken, dolardaki her 1 kuruşluk yükselmeyle dış borç 1 milyar 700 milyon lira arttı. Albayrak göreve geldiğinde dolar 4,6 iken istifa ederken 8,5 lirayı gördü. Avro 10 lirayı, çeyrek altın fiyatı ise 880 lirayı buldu. Yeni Ekonomi Planı’nı açıklayan Albayrak’ın ortaya koyduğu hedefler çok kısa süreler içinde aşıldı.”

Karar gazetesi manşetin altında, “İstifa mesajı saatlerce teyit bekledi” başlığıyla yer ayırdığı haberde, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın Instagram hesabında yer alan istifa açıklaması kafaları karıştırdı. Bakan’ın hesabının ele geçirildiği iddiası ortaya atıldı. Buna karşılık Merkez Bankası Başkanı Uysal’ın yerine Naci Ağbal’ın atanmasının ardından gelen istifa mesajına ilişkin Ankara’dan saatler boyunca resmi bir açıklama yapılmadı. İstifa haberi ne teyit edildi ne de yalanlandı. KARAR’ın baskıya girdiği saate kadar da bir açıklama gelmedi” ifadelerini kullandı. 

Sözcü gazetesi habere manşetinde, “Hazine Bakanı Berat Albayrak istifa etti” başlığıyla yer verdi:

“Ankara kulislerinde konuşulanlara göre, Cumhurbaşkanı Erdoğan Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal’ı Berat Albayrak’a haber vermeden görevden aldı. Yerine Naci Ağbal’ı atadı. Albayrak buna tepki olarak istifa etti. İstifasını Instagram hesabından duyuran Albayrak, ‘Aileme daha fazla zaman ayıracağım. At izi it izine karıştı’ dedi. Erdoğan daha önce de İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun istifasını kabul etmemişti. Gözler bugün piyasalarda.”

Türkiye gazetesi manşetin yanında, “Sürpriz karar” başlığıyla yer verdiği haberde, “Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın sosyal medya hesabından yapılan açıklamada ‘sağlık problemleri sebebiyle’ istifa ettiği duyuruldu. Berat Albayrak’ın Instagram hesabından yapılan istifa duyurusu kafaları karıştırdı. Resmi bir açıklama gelmeyince sosyal medyada bilgi kirliliği oluştu” ifadelerine yer verdi.

“Onlar hiç kaybetmiyor”

Karar gazetesinin manşetinde, “Onlar hiç kaybetmiyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Ekonomideki irrasyonel adımların etkisiyle döviz rekor üstüne rekor kırarken TL yılbaşından bu yana yüzde 40’tan fazla değer kaybetti. Ancak vatandaşın cebindeki para eridikçe müteahhidin cebi şişti. Sayıştay’ın Genel Uygunluk Bildirimi 2019 Yılı Raporu, devlet garantili kamu özel işbirliği projelerindeki çarpıcı tabloyu ortaya koydu. Kurumun 2019 yılına ait çalışmasına göre köprü, tünel, otoyol, hastane, havalimanı gibi projelere verilen Hazine garantisi nedeniyle 2014-2019 yıllarında müteahhitlere toplam 61 milyar 719 milyon lira kur farkı ödendi. 2014’te 4.6 milyar lira olan fazladan ödemeler 2018’de 25.1 milyar, geçen yıl ise 10.1 milyar oldu. Dikkat çeken rakamlar ‘Kur tırmandıkça müteahhitler vatandaşın parasıyla bayram ediyor’ eleştirilerine yol açtı. Muhalefetin ‘Tüm KÖİ projelerinde dolarla taahhütleri TL’ye çevirin’ çağrısı bir kez daha gündeme geldi. 14 adet Avrasya Tüneli, 12 Osmangazi, 8 Çanakkale Köprüsü inşa etmeye yetecek meblağın son altı yılda şirketlere yalnızca kur farkı adı altında aktarılması, Hazine garantilerinde boyutun nereye kadar ulaştığını ortaya koydu.”

“35 hastaya 2 hemşire baktık”

Evrensel gazetesi manşetinde, “35 hastaya 2 hemşire baktık” başlıklı habere yer verdi:

“‘Pandeminin başında birer kişi aldığımız odaya şimdi üçer hasta alıyoruz.’ ‘Bir nöbetimde 35 hastaya iki kişi baktık, acilde 20 kişi bekliyor. Hiç oturmadık, su içemedik, nöbet bittiğinde idrarım çay rengindeydi.’ ‘Küçük çocuğumuz var, ona bakmak için ben sürekli gece eşim sürekli gündüz çalışıyor.’ ‘Artık haftada bir arkadaşımızın kovidini duyuyoruz. Acilde çalışanlar takır takır kovid oluyor.’ ‘Son 15 günde 3 taziyeye gittim, 3’ü de sağlıkçı yakınıydı, sadece sağlık çalışanları değil yakınları da ölüyor.’ Bu anlatılar İstanbul’da çeşitli hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarına ait. İstanbul’da Sağlık Bakanlığı tarafından paylaşılan hasta sayısında bile çok dikkat çekici bir artış var. Bu haber hazırlanırken 391 bin 739 vaka, 10 bin 803 ölüm açıklanmıştı. Ağustos ayının sonundan itibaren günlük ölüm sayısında ciddi bir artış görünüyor. Yine Ağır hasta sayısı ise açıklanmaya başladığı günden bu yana 4.7 kat arttı. Sağlık emekçileri bu tabloyu en ağır yaşayanlar, üstelik yaşanan durum bu verilerden daha vahim. Hemen her gün bir sağlık emekçinin hayatını kaybettiği haberi geliyor, şimdiye kadar en az 40 bin sağlık emekçisi enfekte oldu. Aylardır virüsle boğuşan ve talepleri görmezden gelinen sağlık emekçileri ölüm riski ile ‘değersizlik’ arasında bir cenderede. ‘Taleplerimizi duyan yok, ölüyoruz, tükeniyoruz… Daha ne bekliyorsunuz’ diye sesleniyorlar bir kez daha.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design