Anasayfa / Medya izleme / “Piyasa faiz toto oynuyor”

11 Kasım

“Piyasa faiz toto oynuyor”

Karar ve Birgün gazeteleri Berat Albayrak’ın istifasının piyasalardaki etkisini okuyucularıyla paylaştı.

Karar gazetesi ön sayfasının altında, “Piyasa faiz toto oynuyor” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Berat Albayrak’ın istifasıyla düşen dolar, Lütfi Elvan atamasının ardından yeniden çıkışa geçerek 8.38’i gördü. Piyasalar, MB’nin faiz kararına kilitlenirken artış oranına ilişkin farklı yönde değerlendirmeler geldi. Ekonomi yönetiminde 48 saat içinde yaşanan gelişmelerin ardından dolar 8.38 seviyelerine oturdu. Hassas süreçte gözler, Merkez Bankası’nın 19 Kasım’daki Para Politikası Kurulu toplantısına çevrildi. Faiz artış kararı beklendiğinin altını çizen uzmanlar, farklı oranlar ortaya attı. Eski MB Başkanı Durmuş Yılmaz ise ‘Yeni başkanın Cumhurbaşkanı’ndan 300 baz puan faiz artırma izni aldığı söyleniyor. Oysa MB’nin itibarı için tam da bu ‘izin işi’ kaldırılmalıydı’ paylaşımı yaptı.”  

“Albayrak gitse de fikri hâlâ iktidarda”

Birgün gazetesi manşetin altındaki, “Albayrak gitse de fikri hâlâ iktidarda” başlıklı haberinde, “Ekonomistler, Maliye Bakanı Albayrak’ın istifasının ardından Lütfi Elvan’ın göreve gelmesini değerlendirdi: İsimler değişse de bakış aynı olunca sorun çözülmez. Uğur Gürses, ekonomi yönetiminde yaşanan bu değişime ‘Ekonomi politikasının ana istikametini Erdoğan belirliyor. Krizi frenleyebilir ancak çözemez’ yorumu yaptı. İktisatçı Mustafa Sönmez ise ‘Ağır işsizlik ve yoksullukla Erdoğan seçmen kitlesini hızla eritti. Şimdi bunu toparlamak istiyor’ diye konuştu. Yalçın Karatepe, ‘Politikalara karar veren Erdoğan. Bu politikalar değişmedikçe bir anlamı yok’ dedi. Uğur Civelek de ‘Bir kişinin iradesiyle MB Başkanı değişiyor. Bu bizi muz cumhuriyeti yapıyor’ dedi. Baki Demirel ise sorunların çözümü için kişilerden bağımsız bir çaba gerektiğinin altını çizdi” ifadelerine yer verdi.  

“Türkiye için kapanma vakti”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Türkiye için kapanma vakti” başlıklı haber yer aldı:

“Koronavirüs vakalarındaki patlama nedeniyle yurt genelinde birçok hastane acil ve ameliyatlı dışında yatan hasta kabul etmemeye başladı. İzmir ve Denizli Tabip Odası başkanları toplumsal hareketliliğin yavaşlatılması gerektiğini söylerken İstanbul Tabip Odası ise ‘İstanbul için acil kapanma’ çağrısı yaptı. Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) mevsimsel grip ve Covid-19 salgınının birleşmesi ile ortaya çıkacağını açıkladığı ‘Salgında tsunami’ döneminin Ege’de başladığı ifade ediliyor. İstanbul Tabip Odası (İTO) ise İstanbul’un Wuhan’ı geride bıraktığını açıklayarak, 14 güne kadar toplumsal hareketliliğin azaltılması gerektiğini belirterek ‘İstanbul için acil kapanma zamanı’ diye çağrı yaptı. Covid-19 vakalarındaki patlama nedeniyle yurt genelinde birçok hastanenin acil ve ameliyatlı yatan hastalar dışında hasta kabul etmemeye ve bazılarının da ameliyathanelerini yoğun bakım ünitesine çevirmeye başladığı bildirildi. İzmir Tabip Odası Başkanı Dr. Lütfi Çamlı, kentteki salgın ile ilgili son dorumu BirGün’e anlattı. Dr. Çamlı, İzmir’de bazı günler 10 bine yakın test yapıldığını belirtirken, günlük bin 500 ila 2 bin arasında da yeni hasta olduğunu söyledi. Mevcut tedbirlerle pandeminin kontrol altına alınamadığını belirten Çamlı, ‘Toplumsal hareketliliğin yavaşlatılması gerekiyor. Zorunlu alanlar dışında her yer yavaşlatılabilir. Esnaflardan, AVM’lere, okullara kadar birçok yer yeniden değerlendirilmeli ve gerekirse buradaki faaliyetler yavaşlatılmalı. Toplum sağlığını önceleyen politikalara ihtiyaç var. Bu yavaşlamadan ekonomik olarak zarar görecek kişilere ve yapılara sosyal devlet anlayışıyla yardım edilerek ihtiyaçları karşılanmalı’ dedi. Denizli’de de vakalarda çok ciddi bir artış olduğunu ve hastanelerde yer kalmadığını belirten Denizli Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Rıza Hakan Erbay da, ‘Korucuyu hekimlik alanında sokağa çıkmak gibi kısıtlamaların muhakkak uygulanması lazım. İlk olarak toplumsal hareketliliği azaltmak lazım. Hastaneler şu anda dolmuş durumda. Yoğun bakımlarda doldu. Henüz kış ayına bile tam girmediğimiz dönemde bunları yaşadık. Mevsimsel griple beraber İtalya gibi olabiliriz. Denizli’de günde bin 500 pozitif vaka var. Bazı yurttaşların tedavi şansı bile olmayabilir’ diye konuştu.”

“3 günde 13 sağlıkçı Kovidden öldü”

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki, “3 günde 13 sağlıkçı Kovidden öldü” başlıklı haberinde, “Türk Tabipleri Birliği son 3 günde 13 sağlık çalışanının Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu. Salgına karşı iktidarın yeterli önlem almaması nedeniyle her gün sağlık çalışanlarının hayatını kaybettiğine işaret eden TTB, Kovid-19’un meslek hastalığı olarak kabul edilmesini istedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design