Anasayfa / Medya izleme / “Esas ‘başarı” bu ikiyüzlülük!”

12 Kasım

“Esas ‘başarı” bu ikiyüzlülük!”

Cumhuriyet ve Karar gazeteleri manşetlerini Erdoğan’ın yeni vaatlerine ayırırken, Birgün gazetesi MEB’in acı itirafını manşete taşıdı.

Birgün gazetesi manşetindeki, “Esas ‘başarı” bu ikiyüzlülük!” başlıklı haberinde, “İç siyasette, ‘Eğitimde başarı hikayesi’ anlatan iktidarın, sıra Dünya Bankası’ndan kredi almaya gelince fırsat eşitsizliğini kabul ettiği ortaya çıktı. EBA altyapısının geliştirilmesi ve güvenli okullaşma amacıyla Dünya Bankası finansmanı ile başlatılan ‘Türkiye Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim Projesi’ kapsamında hazırlanan dosyada, ‘Türkiye’de mevcut durumda sosyoekonomik gruplar arasında halihazırda geniş bir öğrenme boşluğu bulunmaktadır’ ifadelerine yer verildi. Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim Bilişim Ağı’nın (EBA) geliştirilmesi için mart ayında Dünya Bankası’na sessiz sedasız finansman başvurusunda bulundu. EBA’nın, ‘Acil geliştirilmesi’ için yapılan finansman başvurusu uzaktan eğitimdeki mevcut sorunların daha fazla yok sayılamadığını da ortaya koydu. Talep edilen kredinin, ‘Türkiye Güvenli Okullaşma ve Uzaktan Eğitim’ isimli projede kullanılacağı bildirildi. MEB Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü, Dünya Bankası finansmanı ile hayata geçirilecek proje için çalışmaların başladığını 31 Mayıs’ta bir iç yazı ile il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerine duyurdu. Bakanlık, proje için ‘Paydaş Katılım Planı’ ile ‘Çevresel ve Sosyal Taahhüt Planı’ isimli iki farklı belge yayımladı. Belgelerde, pandemide eğitimin dijital platformları taşınması nedeniyle ortaya çıkan, ‘Devasa sayıdaki eş zamanlı kullanıcı sayısını’ kaldırabilmesi için EBA’nın acil geliştirmelere ihtiyaç duyduğu belirtildi. Bu kapsamda Dünya Bankası finansmanı ile yapılacak projenin bütçesi 1 milyon dolar olarak belirlendi. Dosyanın, ‘Çevresel ve Mevcut Durum’ başlığı altında yer alan ve Türkiye’deki eğitim sisteminin durumuna ilişkin itiraf niteliği taşıyan değerlendirmelerden bazıları ise şunlar oldu: ‘İyileştirici çözüm politikaları zamanında alınmazsa düşük gelirli ailelerdeki öğrenciler okulu bırakacak ve bir daha okula dönme fırsatına sahip olmayacak, öğrenciler erken yaşta okulu bırakacaktır. Okulu bırakma oranı artacak ve öğrenme kayıpları kaçınılmaz olacaktır. İyileştirici önlemler bu kayıpları ele almazsa ülkenin insan sermayesi de 0.03 oranında düşecektir. Bu da uzun vadede eğitim kazanımları düşük durumda olan öğrenci gruplarının 15 yıl içinde iş piyasasına girdiklerinde daha düşük gelir sahibi olacakları, daha düşük sosyoekonomik durumda olacakları ve doğal olarak GSYİH’in düşeceği anlamına gelmektedir’” ifadelerine yer verdi.  

“Kötü gidişin sebebi damatmış”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Kötü gidişin sebebi damatmış” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Damadı Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak’ın istifasını 27 saat sonra kabul eden Erdoğan, istifa ve kabine değişikliği haberlerine kızdı. Erdoğan, ‘Gerektiğinde bu değişimi anında hayata geçirecek olan yine cumhurbaşkanıdır’ ifadelerini kullandı. Damat sonrası yapılacaklar için yol haritası çizdi. Ekonomideki sıkıntıyı kabul eden Erdoğan, yatırımcılarla yakın mesai yapılacağını, yatırımın yeşermesi için hızlı ve etkin yargı sistemi konusunda adım atılacağını kaydetti. Faiz artışı işareti veren ve Merkez’in yanında olduğunu söyleyen Erdoğan, gerekirse acı reçete kullanılacağını söyledi.”

“‘Yeni dönem’ mesajı”

Karar gazetesinin manşetinde, “‘Yeni dönem’ mesajı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi ve Hazine Bakanı Berat Albayrak’ın istifasının ardından piyasalar, ekonomide yeni dönemin nasıl şekilleneceğine kilitlendi. Kritik süreçte konuşan Erdoğan ise uzun zaman sonra ilk kez beklentilerle paralel yönde açıklamalar yaptı. Yatırımlar açısından elverişli bir ortam hazırlandığına işaret eden Cumhurbaşkanı, yatırımcılara her türlü kolaylığın gösterileceğini ve destek verileceğini belirtti. Erdoğan “Yeni Hazine bakanımız ve MB başkanımızın enflasyon hedeflemesi ve para politikası araçlarını şeffaf, istikrarlı bir seviyeye getireceğine inanıyorum. Güven ve kredibilite kazanımına daha fazla odaklanacağız. Acı da olsa doğru reçeteleri uygulayacağız” dedi. Tartışma yaratan politikalarda dönüşümün sinyallerini veren açıklamalar olumlu karşılandı. Daha önce Albayrak’ın istifasıyla düşen dolar bu kez 7.87’ye geriledi. Borsa da rekor tazeledi.”

“TTB’den 28 gün kapanma çağrısı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “TTB’den 28 gün kapanma çağrısı” başlıklı haber yer aldı:

“TTB Kovid-19 İzleme Kurulu pandeminin 8. ay raporunda önlem alınmazsa salgının başa çıkılamayacak bir noktaya geleceğine dikkat çekti. Özellikle işyerlerinde Kovid-19 kümelenmeleri konusunda uyarılarda bulunulan raporda, ‘Zorunlu olmayan tüm üretim durdurulup, emekçilerin tüm ihtiyaçları karşılanarak 28 günlük bir kapanma sağlanmalı’ önerisi yapıldı. İSİG Meclis raporuna göre, ekim ayında iş cinayetlerinin dörtte birinin Kovid-19 kaynaklı olduğunu belirten TTB raporunda, salgının emekçiler arasında yaygın olduğuna işaret edildi. Raporda, kapanma çağrısıyla ilgili olarak, ‘Çünkü bu sürecin sağlık kuruluşlarının yanıt veremeyeceği bir noktaya gitmesinden endişeliyiz’ ifadelerine yer verildi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design