Anasayfa / Medya izleme / “Yeni dönem ‘yol’a çıkmadı”

16 Kasım

“Yeni dönem ‘yol’a çıkmadı”

Gündemin dikkat çeken haberleri Karar, Birgün ve Cumhuriyet gazetelerinde yer buldu.

Karar gazetesinin manşetinde, “Yeni dönem ‘yol’a çıkmadı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Ekonomide şeffaflık vurgusuyla verilen ‘yeni dönem’ mesajları olumsuz tabloya yol açan politikalarda ‘düzeltme’ beklentisi oluşturdu. Ancak Hazine garantili otoyol ihalelerinde ‘eski tas eski hamam’ yaklaşımı devam ediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ‘Öngörülebilirliği artırıp yatırımcıları harekete geçireceğiz’ sözleriyle kamuya açık yaklaşım sinyalleri verildi. Buna karşın şeffaflığa en çok ihtiyaç duyulan alanların başında gelen otoyol ihalelerinde ‘eski yöntem’den vazgeçilmedi. Ağustosta Yap-İşlet-Devret modeliyle ihalesi yapılan Aydın-Denizli yolunun temeli dün atıldı. Müteahhite euro üzerinden Hazine garantisi verildiği kaydedildi ancak detaylar açıklanmadı. Hangi güzergâha kaç araç garantisi verildiğine, müteahhide kaç yıl ödeme yapılacağına ve vatandaşın yolu kullanırken ne kadar ödeme yapacağına ilişkin bilgiler de cevapsız kaldı. Seyahat süresini bir saat kısaltacak yeni otoyol ‘Ne kadar gerekli’ tartışmalarını beraberinde getirdi. Salgın etkisiyle esnafın, vatandaşın destek beklentisi artarken hayata geçirilen proje için ‘Bu para daha acil alanlara aktarılabilirdi’ eleştirileri yapıldı. Aydın-Denizli otoyolunun ihalesini Fernas adlı şirket kazandı. Ancak Ulaştırma Bakanlığı teklif veren diğer firmaları açıklamadı. Bugüne kadar verilen Hazine garantilerinin toplam değerinin ise 160 milyar dolara ulaştığı hesaplanıyor.”

“İktidarın mutluluk formülü duble yol”

Birgün gazetesi manşetinde, “İktidarın mutluluk formülü duble yol!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde muhalefet milletvekillerince dile getirilen, ‘TEDAŞ’ın hakkı olan 103 milyon TL dağıtım şirketlerine peşkeş çekildi’ iddiasına, ‘Huzuru bozmayın’ şeklinde yanı veren AKP Milletvekili Uğur Aydemir, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde de benzer bir çıkışa imza attı. CHP, HDP ve İYİ Parti milletvekilleri Türkiye’deki gençlerin işsizlik ve gelecek kaygısı nedeniyle mutsuz olduğunu söyleyince Aydemir, mutluluğun formülünü, ‘Otoban ve bölünmüş yollar’ ile açıkladı. Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın bütçe görüşmelerinde, Türkiye’deki gençlerin içinde olduğu olumsuz tablo da gündeme geldi. CHP Milletvekili Lale Karabıyık, ailelerinin ekonomik güçlüklerinin gençleri mutsuz etmeye yeterli olduğunu ifade ederken CHP’li Kamil Okyay Sındır, genç işsizlik oranının yüzde 25,7 olduğunu vurguladı. İYİ Parti Milletvekili Aylin Cesur da konuşmasında gençlerin mutsuzluğuna dikkati çekerek, ‘Gençlerimiz kaçıyor ülkeden ve gitme imkânı olmayan da gitmeyi hayal ediyor’ ifadesini kullandı. Türkiye’deki gençlerin mutsuz olduğuna ilişkin konuşmaların üzerine söz alan AKP Milletvekili İbrahim Aydemir, Doğu Anadolu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin araştırmasına katılan gençlerin yüzde 71 oranında, ‘Mutluyuz’ dediğini anlattı. CHP’li Deniz Yavuzyılmaz, ‘Peki siz mutlu musunuz?’ diye sorunca ise Aydemir, ‘Sırf kendinizi haklı çıkarma adına burada kendinden menkul kerameti olan birtakım kurumların kayıtlarını, rakamlarını bize dayatmayın’ yanıtını verdi.”

“Askere sahte ürün”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “Askere sahte ürün” başlıklı haberinde, “Cumhuriyet’in ‘Kan donduran skandal’ başlığıyla kamuoyuna duyurduğu kaydı bulunmayan medikal bir ürünü almak için girişimde bulunan Savunma Sanayii Başkanlığı’nın bir başka skandala daha imza attığı ortaya çıktı. Başkanlık, bu kez de orijinal olmayan bir ürünü aldı. Ankara’da bir firmanın, ağır yaralanmalarda kan kaybını önleyen patentli abdominal turnikenin sahtesini ürettiği; başkanlığın satın aldığı 1175 adet sahte turnikenin de TSK’nin envanterine girdiği ortaya çıktı. CHP’li Emir, üründeki CE işaretinin bile sahte olduğunu belirtti. Emir, söz konusu ürünle ilgili olarak Tıbbi İlaç ve Cihaz Kurumu’nda yapılan Ürün Takip Sistemi kaydı sırasında herhangi bir uygunluk beyanının yapılmadığını da belirlerken; ‘Uygunluk testlerinin de yalnızca makineler üzerinde yapıldığını ve herhangi bir insan testinin yapılmadığını öğrendik. CE belgesinin AB’de karşılığı yok, kalite ve güvenilirlik testleri yapılmamış. Bu ürün askerlerimiz tarafından kullanılmak üzere tedarik edilmiş. Böyle hayati bir ürünün gerekli testlerinin yapılmadan kullanıma başlanmış olması başlı başına bir skandaldır’ değerlendirmesinde bulundu” ifadelerine yer verdi.

Gazete manşetinde ise, “Bu mu reform” başlıklı habere yer verdi:

“Hukuk sistemindeki sıkıntılara dikkat çeken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün, yargı reformuna ilişkin açıklamalarına karşın, bağımsız olması gereken yargı, eleştirel basını sindirmek ve susturmak için bir ‘sopa’ olarak kullanılmaya devam ediyor. Basın İlan Kurumu (BİK) bağlı bulunduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un şikâyeti üzerine, tamamı belgeli olan haberlerimiz nedeniyle Cumhuriyet’e 45 gün ilan kesme cezası verdi. Gazetemiz avukatlarının yaptığı itirazlar İstanbul 3. Asliye Hukuk Mahkemesi tarafından reddedildi. Kararın kesinleşmesinin ardından BİK, 28 günlük ilan kesme cezasının uygulanacağını gazetemize tebliğ etti. Cumhuriyet’e verilen bu ‘ceza’ Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ve Bakan Gül’ün ‘reform’ açıklamalarının ‘temenni’ olmaktan öteye geçmediğini ve gerçeği yansıtmadığını bir kez daha gözler önüne serdi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design