Anasayfa / Medya izleme / “Çakıcı düzeni”

19 Kasım

“Çakıcı düzeni”

Gazeteler, suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı’nın Kılıçdaroğlu’na yönelik tehditleriyle pek ilgilenmedi.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Çakıcı düzeni” başlıklı haber yer aldı. “Mafya lideri, ana muhalefet lideri Kılıçdaroğlu’na savaş açtı. İktidar sessizliğini koruyor” üst başlığıyla verilen haberde şu ifadeler kullanıldı:

“İktidarın ekonomi ve hukukta reform açıklamalarının sürdüğü dönemde, çete lideri Alaattin Çakıcı, CHP lideri Kılıçdaroğlu ve CHP’lilere yönelik hakaret ve tehditlerini dün de sürdürdü. İktidar dün gün boyu sessiz kalırken, savcılar da çete liderinin tehditleri için harekete geçmedi. Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulunan Kılıçdaroğlu, ‘Erdoğan’ı eleştiriyorum; Bahçeli, Bahçeli’yi eleştiriyorum, yeraltı dünyasının lideri cevap veriyor. Çakalların bulunduğu yerde hiç kimse bize bir şey söyleyemez’ dedi. Partililer de ‘Çakallarınızı bağlayın’ çağrısı yaptı. CHP teşkilatları Kılıçdaroğlu’na destek vererek ‘Tehditler, hukukun çöktüğünün göstergesi’ açıklamasını yaptı. İmamoğlu ve ilçe başkanlarıyla açıklama yapan Kaftancıoğlu, ‘Bitmiş iktidar mafyadan medet umuyor’ dedi.”  

Evrensel gazetesi habere manşetin yanında, “‘İktidar mafyadan medet umuyor’” başlığıyla yer ayırdı:

“Suç Örgütü Lideri Alaattin Çakıcı’nın, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na tehdidi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, ilçe başkanları ve 14 ilçe belediye başkanının katılımıyla protesto edildi. Kaftancıoğlu, ‘Bitmiş bir iktidar mafyadan medet umuyor’ derken Kılıçdaroğlu da konu hakkında suç duyurusunda bulundu.”

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Çakallar uluyor” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaoğlu, kendisine tehdit ve hakaretlerde bulunan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıcı hakkında suç duyurusunda bulundu. Kılıçdaroğlu'nun avukatı Çelik, ‘Seviyesizliğin hesabını soracağız’ dedi. Kendisine yönelik tehdit ve hakaretlerde bulunan organize suç örgütü lideri Alaattin Çakıca hakkında Kılıçdaroğlu, ‘Bahçeli ile ilişkisi nedir bilmiyoruz ama ciddiye alınacak bir olay değil. Çakalların bulunduğu yerde hiç kimse bize bir şey söyleyemez’ ifadelerini kullandı. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: ‘Erdoğan'ı eleştiriyorum Bahçeli cevap veriyor, Bahçeli'yi eleştiriyorum yer altı dünyasının lideri cevap veriyor. Türkiye'nin geldiği hale bakın. Hukukun olmadığı yerde, yargının olmadığı yerde bir süre sonra devlet organize suç devleti haline gelebilir. Nasıl olur da böyle bir açıklama buradan gelir. Bahçeli ile ilişkisi nedir bilmiyoruz ama ciddiye alınacak bir olay değil. Çakalların bulunduğu yerde hiç kimse bize bir şey söyleyemez.’”

Sözcü gazetesi, “Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafyadır” başlığıyla verdiği haberde, “AKP’nin MHP’nin isteği üzerine hapisten çıkardığı Alaattin Çakıcı, CHP lideri Kılıçdaroğlu’na mektupla hakaret ve tehditler yağdırdı. CHP topyekün tepki gösterdi. Suç duyurusunda bulunuldu. ‘Açıkça ortaya çıkmıştır ki, Cumhur İttifakı’nın üçüncü ortağı mafyadır’ açıklaması yaptı” ifadelerini kullandı. 

“Çözüm 14 gün tam kapanma”

Karar gazetesi manşetinde, “Çözüm 14 gün tam kapanma” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

Virüsle mücadelenin en zorlu döneminde yeni tedbirler açıklandı. Kapalı olan okullarda online eğitimin uzatılması, berberlere, restoranlara zaten dükkan kapatma saatlerinde yasak getirilmesi ‘göz boyama’ tartışmalarına yol açtı. İstanbul Valisi’nin ‘Pazarlarda indirim saatleri’ formülü de ‘Etkili önlem bu mu’ eleştirilerine konu oldu. ABD örneğini işaret eden Halk Sağlığı Uzmanı Nuriye Ortaylı da kesintili tedbirlerin işe yaramadığına dikkat çekti. Uzmanlar da sürecin başında vurguladıkları ‘14 gün tam kapanma’ önerisini dile getirdi. Salgın zincirinin ancak sert tedbirlerle kırılabileceği belirtildi. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan da 5 bin vakada daha sert adım gerekeceğini kaydetti. İYİ Parti lideri Akşener ise hükümete 14 gün çağrısı yaptı: Pandemi kontrolden çıktı, sadece İstanbul’da 9 bin ölüm var. Yarım yamalak tedbir yerine hemen 14 gün kesintisiz sokak yasağı ilan edin. İstanbul’da en büyük etkiyi toplu taşıma oluşturuyor. Metropoldeki artışa dikkat çeken Prof. Dr. Mehmet Ceyhan da ‘İstanbul’da her 20 kişiden biri Kovid. Otobüse bindiğinizde en az üç, metroya bindiğinizde en az beş pozitif insanla bir aradasınız’ dedi. Muhalefet ile uzmanlar kararların zayıf kalacağını belirterek en az 14 gün kapanmanın şart olduğunu vurguladı. Sağlık Bakanı Koca da İstanbul, İzmir ve Bursa’daki ağır duruma dikkat çekerek kararlara uyulmaması durumunda yeni yasakların gelebileceğine işaret etti.”

“‘Radikal’ değil, yetersiz”

Birgün gazetesinin manşetinde, “‘Radikal’ değil, yetersiz” başlıklı haber yer aldı:

“Son dönemde yaşanan vaka artışı üzerine önceki günkü Kabine toplantısında alınan ve ‘geceleri uygulanacak’ sokağa çıkma yasağını da içeren yeni koronavirüs tedbir kararı, tartışmayı da beraberinde getirdi. İçişleri Bakanlığı, valiliklere Covid-19 genelgesini gönderirken tedbir kararı yarın akşam 20.00’den itibaren geçerli olacak. Ancak uzmanlara göre bu önlemler yeterli değil. Yeni tedbirleri BirGün’e değerlendiren Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Şebnem Korur Fincancı, vaka sayılarındaki patlamaya dikkat çekerek, geceleri uygulanacak sokağa çıkma yasağının vaka artışlarını durdurmayacağını söyledi: ‘Covid-19 sadece geceleri aktifleşmiyor ve bu nedenle de geceleri uygulanacak sokağa çıkma yasaklarının bir anlamı yoktur. Restoran, kafe ve bar gibi mekânların kapatılması anlamlı bir önlem ama tabii saatlerle farklı sınırlamalarla, insanların gelir kaybını giderecek önlemler alınmadığında bu da doğru bir uygulama değildir.’ ‘Zorunlu üretim dışında tüm üretimler durmalı, toplum hareketliliği kısıtlanmalı ve bu da en az 14 gün ve tercihen de 28 gün olmalı. Geldiğimiz koşullarda da 28 günlük bir kısıtlama daha doğru olacaktır’ diyen Fincancı, şöyle devam etti: ‘Bu önlem paketinin de hiçbir anlamı bulunmamaktadır, bir işe yaramayacaktır. Özellikle emekçilerin yaşadığı yerlerde toplumsal hareketliliğin fazla olması nedeniyle bulaş hızı çok yüksek. Yine buralarda hastalığın daha ağır olması ve ölümlerle sonuçlanması gibi bir durum karşımıza çıkıyor.’”

Gazete manşetin altındaki, “Sağlığa değil betona yatırım” başlıklı haberinde ise, “İktidar, har vurup harman savururken halka acı reçete sunuyor. Ekimde 1.6 milyar TL’lik savunma harcamasına imza atan AKP, yılın rekorunu kırdı. On ayda müteahhitlere 5,8 milyar, kiralara 7 milyar TL harcandı. Örtülü ödenek ise 1,5 milyar TL'yi buldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yayımladığı kamunun aylık harcama rakamları AKP’nin yurttaşa sırtını dönen, israf harcamalara ağırlık veren bütçe tercihlerini gözler önüne serdi. Muhasebat Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, iktidar, koronavirüs salgınında ikinci dalganın derinden hissedildiği dönemde de kamu kaynaklarını savunmaya ve israfa aktardı. Ekim ayında 1,6 milyar TL’lik güvenlik ve savunmaya yönelik mal ve malzeme alan iktidar, 10 ayda bu harcama kalemine 7,4 milyar TL harcadı. İktidarın dikkat çekici bir diğer harcaması, müteahhitlere yapıldı. Yap, işlet, devret projeleri başta olmak üzere çok sayıda büyük proje ile zengin edilen müteahhitlere bir ayda çeşitli harcama kalemleri aracılığıyla 5,8 milyar TL’lik ödeme yapıldı. Kamunun mallarını birer birer özelleştiren ve her birimde ‘kiralamayı’ öncelik haline getiren iktidarın bu politikası da milyarlarca liraya mal oldu. Taşıt, uçak, bina, iş makinası, canlı hayvan, personel servisi gibi kiralama bedelleri için bir ayda 2 milyar TL, 10 ayda ise 7 milyar TL harcandı. Cumhurbaşkanı tarafından kullanılan, hesabı sorulamayan ve ‘örtülü ödenek’ olarak da adlandırılan gizli hizmet giderlerinden yapılan harcama ise 10 ayda 1,5 milyar TL oldu. ekim ayında 20 milyon TL’lik örtülü ödenek harcaması yapıldı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design