Anasayfa / Medya izleme / Sağlık Bakanı yalandan başka bir şey söylemiyor!

20 Kasım

Sağlık Bakanı yalandan başka bir şey söylemiyor!

Günün haberi Cumhuriyet gazetesinin manşetinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İşte belgesi” başlıklı haberde yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanı Koca, kurucusu olduğu hastanenin de aralarında bulunduğu özel hastanelerde, PCR testinin bakanlık genelgesinde belirlenen 250 TL’den daha fazlaya yapıldığı iddialarını yalanladı. Ancak yurttaşların hastanelerden aldığı faturalar Koca’yı desteklemiyor. TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda önceki gün görüşülen Sağlık Bakanlığı bütçesinde PCR testi tartışması yaşandı. Bulut’un ‘Geçen hafta sizin kurucusu olduğunuz hastane de dahil olmak üzere 350 ile 550 lira arasında fiyat verildi’ demesi üzerine Sağlık Bakanı Koca ‘Yalan söylüyorsun’ dedi. Bulut’un ‘Aradık, kaydı var. 350 liradan 250 liraya düştüğü anda daha önce 350 lira verenlerin parasını iade edecek mi etmeyecek mi bu hastaneler?’ sorusuna Koca yine ‘Yalan söylüyorsun’ karşılığını verdi. CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, ‘Ortada PCR testi yaptıran vatandaş var; ellerinde faturaları var; elimizde ses kaydı var. Bakan Koca, eksikleri düzeltmek, vatandaşın yanında olmak yerine inkârı seçti’ diye konuştu. Cumhuriyet’in konuyla ilgili haberi ve CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut’un soru önergesinin ardından ücretler genelgede belirlenen 250 TL’ye düşürüldü. Bunun üzerine çok sayıda vatandaş kendilerinden alınan fazla ücretin iadesiyle ilgili şikâyet sürecini de başlattı. Bulut, genelgeye karşın PCR testi tavan fiyatını 250 TL’nin üzerinde belirleyen özel hastanelerin haksız kazanç sağladığına işaret ederek, ‘Vatandaşlar, cebinden çıkan fazla parayı geri almak için özel hastanelere başvurduğunda, hastaneler kapı duvar. Koca da özel hastanelerle aynı tavrı sergiliyor’ değerlendirmesinde bulundu.”

Gazete ön sayfasının altındaki, “Tabletler dağıtılmadı” başlıklı haberinde ise, “Salgının tırmanışa geçmesi ile birlikte en az bir buçuk ay yüz yüze eğitim olmayacak. Dağıtılacağı açıklanan 500 bin tablet bilgisayarın yalnızca 60 bini öğrencilere ulaştırılırken en az 4 milyon öğrencinin uzaktan eğitime erişim olanağı yok. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un açıklamasında, öğrencilere tablet dağıtımına ilişkin açıklamaları dikkat çekti. Kamu kurum ve kuruluşları, yerel yönetimler, özel sektör kuruluşları ve sivil inisiyatifler aracılığıyla gönderilen 60 bin tablet bilgisayarın öncelikli ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştırıldığını, 30 bin tabletin daha 10 gün içinde öğrencilere ulaştırılacağını kaydeden Selçuk, ‘Dağıtımını gerçekleştireceğimiz 500 bin tablet bilgisayarın tedarik süreci tamamlanmakta olup yıl sonuna kadar öğrencilerimize teslim etmiş olacağız’ dedi. Selçuk’un tablet dağıtımına ilişkin açıklamasına dikkat çeken Eğitim-Sen Genel Başkanı Aydoğan, ‘Öğrencilerin aylardır uzaktan eğitime erişim sorunu devam ederken bu sorunun hâlâ çözülmemiş olması kabul edilemez. Bu, izahı olmayan bir durum” dedi’ ifadelerine yer verdi. 

“Madem öyle 130 milyarı niye yaktık”

Karar gazetesi manşetinde, “Madem öyle 130 milyarı niye yaktık” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Hükümetin, piyasalara güven aşılamaktan uzak olan anlayıştan geri dönüleceğine ilişkin mesajları, Merkez Bankası’nın yeni başkanı Naci Ağbal başkanlığındaki ilk toplantıya yansıdı. MB faizi 475 baz puan artışla yüzde 15’e yükseltti. Açıklamada ‘Önümüzdeki dönemde sıkı parasal duruş sürdürülecek. Şeffaflık, hesap verilebilirlik ilkeleri uygulanacak’ denildi. Beklentilerle örtüşen karar sonrası dolar kuru 7.51’e düştü. Euro 9 liranın altını gördü. Atılan adımla ‘görünür faizle örtülü faizin aynı seviyeye getirildiğini’ kaydeden ekonomistler ‘Tek yararı sadeleştirme. Bu sadece zaman kazandırdı. Uçak arızalı, uzun süre uçamaz’ ifadelerini kullandı. Kuru tutabilmek için MB rezervlerinden yapılan 130 milyar dolarlık harcama ise karşılıksız kalmış oldu. Gelecek Partili İbrahim Turhan ‘Kötü yönetimle TL itibarsızlaştırılmasaydı beş yılda kişi başı 5 bin 875 dolar daha fazla gelirimiz olacaktı’ dedi. CHP Milletvekili Aykut Erdoğdu ise ‘Hani faiz enflasyonun sebebiydi? 475 baz puan faiz artırıldı. Madem bu yolda gidecektiniz 120 milyar dolar dövizi neden yok fiyatına sattınız. Sizin cehaletiniz yüzünden bu millet daha ne kadar fakir ve işsiz kalacak. Bundan sonra olacak şey ekonomik durgunluk ve işsizlik’ açıklamasını yaptı.”

“Bu faizin de faturası halka”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bu faizin de faturası halka” başlıklı haber yer aldı:

“Yanlışlar, inatlaşmalar, iç çekişmeler sonrası faiz artırımına gidildi. Merkez Bankası (TCMB), Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısının ardından politika faizini 475 baz puan artırıldığını açıkladı. Buna göre yüzde 10,25 olan 1 haftalık vadeli repo ihale faiz oranı (politika faizi) yüzde 15 seviyesine yükselmiş oldu. Faiz artışı piyasa beklentilerine paralel geldi. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın yıllardır devam ettirdiği ‘faiz enflasyonun sebebidir’ çıkışlarının sonunda faiz düşmedi ama dolar kuru 8,50 TL’ye kadar yükseldi. Merkez Bankası’nın faiz artışı kararı ‘Erdoğan dolara yenildi’ şeklinde yorumlandı. Merkez Bankası bir süredir piyasayı ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti faizinden (AOFF) fonluyordu. Öte yandan kararla birlikte dolar kuru, ilk tepki olarak 7,50'ye kadar çekilirken avro ise 8,90 liraya geriledi. Açıklamadan dakikalar öncesinde dolar kuru 7,69, avro da 9,15 düzeyindeydi. Gelen ilk tepkinin ardından dolar 7,60'ın hemen üzerinde dengelendi. Uzmanlara göre ise sorun sadece para politikasıyla çözülmez.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design