Anasayfa / Medya izleme / “Türkiye’ye bu doz yetmez”

07 Aralık

“Türkiye’ye bu doz yetmez”

Günün dikkat çeken haberleri Karar, Birgün, Sözcü ve Cumhuriyet gazetelerinin manşetinde yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “Türkiye’ye bu doz yetmez” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

Aşıda Ankara’nın tercihi 50 milyon dozla CoronaVac oldu. Faz3 sonuçları açıklanmayan ve gelişmiş ülkelerin tercih etmediği aşının alınması ‘alternatifsiz olmaz’ eleştirilerine yol açtı. Cumhurbaşkanı Rusya ile görüşmelerin sürdüğünü açıkladı. Koca ise ‘Çin daha fazla talebimizi karşılayamadı. Bulabildiğimiz diğer aşıyı getirteceğiz’ dedi. Türkiye’nin girişimleri sürerken, şu ana dek önde gelen dokuz şirketin 80’den fazla anlaşmayla ülkelere 7 milyar 850 milyon dozluk aşı temin ettiği öğrenildi. Sözleşmelerin 2021’deki üretimleri de kapsadığı belirtildi. Altı şirketle anlaşan Kanada, 246 milyon doz satın aldı ve kişi başına dört aşı ile bu alanda ilk sıraya yerleşti. Türkiye nüfusunun sadece yüzde 30’unu aşılayabilecek kadar tedarik sağlayarak 53’üncü sırada kaldı. Listede Peru, Dominik Cumhuriyeti ve Endonezya gibi ülkeler Türkiye’nin üzerinde. İyi Klinik Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Ahmet İnal’ın ‘Eğer 6 ayda bir aşılanma gerekiyorsa yıllık aşı ihtiyacımız 328 milyon doz’ sözü ise durumun vehametini ortaya koydu. Farklı şirketlerle anlaşma için görüşmelerin sürdüğü açıklansa da ülkelerin, şirketlerle 8 milyar dozdan fazla aşıyı kapsayan anlaşmaları imzaladığı belirtildi. Geç kalınan aşı tedariğinde gerekli adımların kısa sürede atılması hayati hale geldi.”

“Sokaklar boş hastaneler dolu”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Sokaklar boş hastaneler dolu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Koronavirüs salgını nedeniyle vaka sayıları ülkenin birçok kentinde hızla tırmanırken Mersin Tabip Odası Başkanı Dr. Mehmet Antmen ise kentteki son durumu BirGün’e anlattı. Dr. Mehmet Antmen, Mersin’de de özellikle kamu ve üniversite hastanelerinin neredeyse tamamen dolduğunu belirterek, ‘Hastanelerin servislerinde ve yoğun bakımlarında yer yok. Hastalar acil servislerde ve gözlem odalarında bekliyor. Hastanede yatması gereken hastalar yer boşalırsa ve kendilerine sıra gelirse Covid-19 servisine alınıyor. Bazen yer olmadığı için Covid-19 servisinde yatması gereken hastalar evlerine gönderilirken yoğun bakımda yatması gerekenler ise normal serviste yatırılıyor’ dedi. ‘Mersin’de günlük bin 500 civarında vaka oluyor. Mersin’de bin 500 vaka demek Türkiye'de günlük en az 70 bin ile 75 bin arasında vaka demektir’ diyen Antmen, ‘Pandeminin başından beri Mersin’de 200’e yakın doktor ve toplamda da bin civarında sağlıkçı koronavirüse yakalandı. Şu an çok ciddi bir sağlık krizi yaşanıyor. Hastanelerin bazı servisleri kapatıldığı ve Covid-19 hastalarına ayrıldığı için koronavirüs hastaları dışındaki hastalara bakmak da zorlaştı. Bu nedenle son aylarda Covid-19 kaynaklı olmayan ölümler de arttı’ ifadelerini kullandı. Antmen, Birçok servisin Covid-19 servisine çevrilmesi nedeniyle kalp krizi geçiren veya böbrek yetmezliği gibi hastalıkları olan hastaların hastanelerde yer bulamadığını, tedavilerinin aksağını ve bu nedenle de buna benzer vakalarda da ölüm oranlarının arttığını belirti.”

“Ekrem İmamoğlu ilk yolsuzluk dosyasını açtı”

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Ekrem İmamoğlu ilk yolsuzluk dosyasını açtı” başlıklı haberinde, “İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, AKP dönemine ilişkin yolsuzluk dosyalarını açmaya başladı. Yargıya taşınan ilk büyük yolsuzluk dosyası, 2018'de İBB'nin kendi şirketi Medya A.Ş'ye ihale ettiği tanıtım işleri ile ilgili seçim döneminde yapılan ödemeler oldu. İBB Bilgi İşlem Daire Başkanlığı Bilgi İşlem Müdürlüğü'nce 30 Ekim 2018'de gerçekleştirilen ‘Yatırım organizasyonlarının tanıtım ve medya çalışmaları işi’ ihalesi kapsamında iştirak şirketi ile 26 Kasım 2018'de 26 milyon 585 bin liralık sözleşme imzalandı. İmamoğlu'nun mazbatasını aldığı gün yani 17 Nisan 2019'da Medya A.Ş'ye, ihale kapsamında ödeme için 13 milyon 629 bin liralık fatura kesilmesi tartışma yaratmıştı. Teftiş Kurulu raporunda, işlerin tamamına yakınının sözleşmeye ve teknik şartnameye uygun yerine getirilmediği, hak edişlerin usule uygun yapılmadığı ve yapılan 15 milyon 458 bin+KDV tutarındaki ödemenin kamu zararı yarattığı belirlendi. Bu nedenle AKP döneminin İBB Genel Sekreter Yardımcısı, ihale ve harcama yetkilisi olan şu anki Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu'nun da aralarında bulunduğu 8 İBB görevlisi, eski Medya A.Ş genel müdürü Abdurrahman Tığ'ın da adının yer aldığı 6 şirket görevlisi ile alt yüklenici şirketin 9 yetkilisi hakkında Aralık ayının ilk haftasında suç duyurusunda bulunuldu.”

“İşte belgeler”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “İşte belgeler” başlıklı habere yer verdi:

“CHP Zonguldak Milletvekili Ünal Demirtaş’ın Meclis konuşmasıyla gündeme gelen Filyos Vadi Projesi’ni kaplayan sır perdesi aralandı. Liman inşaatına verilen ihale bedelinin ödemede dörde katlandığı ve endüstri bölge işletmesinin tek bakan imzasıyla mazisi altı günlük bir şirkete verildiği ortaya çıktı. Yandaş medyanın ‘İkinci Abdülhamit’in rüya projesi’ olarak duyurduğu, Zonguldak’ın Çaycuma ilçesindeki Filyos’ta 1990 hektarlık bir alan 1994’te Serbest Bölge ilan edildi. Alan kamulaştırmaları, 1998-99 yılları arasında yapıldı. AKP iktidarının ancak 2014’te başlattığı Filyos Vadisi Projesi’nin entegre üç ayağı var ve üç bakanlığın yetki alanına giriyor: Endüstri Bölgesi Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na, Liman yapılanması Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na, enerji ile lojistik üs oluşumu ise Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nın Filyos Vadi Limanı inşaatı için açtığı ihale, 19 Mart 2014’te ihaleye katılan 15 kuruluş arasından, Bayburt Şirketler Grubu’na ait Şenbay Madencilik AŞ ve Özgün Yapı AŞ ortaklığına veriliyor. Sadece yerel basına yansıyan ihale bedeli, 2018 yılında Zonguldak milletvekili Ünal Demirtaş’ın soru önergesine eski Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan’ın 10 Aralık 2018 tarihli yazılı cevabından öğreniliyor. Bakan Turhan, liman ihale bedelinin 537 milyon 888 bin TL olduğunu ve bedelin yüzde 67’sinin ödendiğini belirtiyor.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design