Anasayfa / Medya izleme / “Asrın yolsuzluğu”

08 Aralık

“Asrın yolsuzluğu”

Birgün, Cumhuriyet ve Sözcü gazeteleri, Mansur Yavaş’ın açtığı yolsuzluk dosyalarını manşete taşıdı.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Asrın yolsuzluğu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Yolsuzluk dosyasını açan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, son 10 yılda adrese teslim ihalelerin savcılığa bildirildiğini belirtti. Yavaş, ‘Sadece altı suç duyurusuna konu olan harcamalar toplamı 2,8 milyar; 40 suç duyurusunun toplam kamuya bedeli ise 3 milyar TL’ dedi. AKP ve MHP’li meclis üyelerinin, ‘Çoğunluğa dayanarak bir şeyler yaptıklarını” savunan Yavaş, ‘Bu toplantının da yapılmasını istemiyorlar. Ama sunumumu tüm Türkiye’nin duymasını sağlayacağım’ ifadelerini kullandı. Yavaş, ABB Meclis Toplantısı’nda okuyamadığını sunumunu, ayrı bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı. Yavaş’ın sunumunun en çarpıcı bölümlerinden biri de Ankapark ile ilgili bölüm oldu. Ankapark’a ilişkin yürütülen bilirkişi incelemesinin tamamlandığını bildiren Yavaş, ‘Bilirkişi çalışması yapılan sürede elektrik borcu da dahil belirlenen zarar 111 milyon TL’ dedi. Ankapark’ı, ‘Asrın yolsuzluğu’ olarak nitelendiren Mansur Yavaş’ın açıkladığı bilirkişi raporuna göre, tesis kapalı olduğu süre içinde 111 milyon TL’lik kamu zararına yol açtı. Son 10 yılda yapılan adrese teslim ihalelerin savcılığa bildirildiğini anlatan Yavaş, ‘Sadece altı suç duyurusuna konu olan harcamalar toplamı 2,8 milyar, 40 suç duyurusunun toplam kamuya bedeli ise 3 milyar TL’dir’ dedi. Yavaş açıklamasında, ‘Bize heykel belediyeciliği yapıyor diyenler, kentin dört bir tarafında heykel yapıyor. Gökçek döneminde yapılan bu eserin adı 'Şişme Dinocan'. Murat Bey bu yayını izliyorsunuz biliyorum. Bunun Ankara halkının tarihi ve kültürüyle ne alakası var’ ifadelerini kullandı.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetinde, “Kaçırtan dosyalar” başlığıyla yer verdi:

“Ankara Büyükşehir Belediyesi meclis toplantısında Mansur Yavaş’ın sunumu sırasında önerge krizi çıkaran AKP grubu salondan ayrıldı. Yavaş, yolsuzlukları tek tek anlattı: Biz heykellerimize 0 lira verdik. Melih Gökçek’in robot heykelinin güncel fiyatı 2 milyon 125 bin 985 TL. Ayı heykellerinin değeri 17 milyon lira. Daha yüzlerce heykele milyonlar harcanmış. Bize ‘Yeşil alanları kuruttunuz’ diyorlar. İthal ağaç getirtip saksısıyla dikiyorlar, sonra kurudu diyorlar. 3 milyar 242 milyon liralık çiçek almışlar. Himalaya bitkisi getirmişler. Ankapark asrın yolsuzluğudur. Tesis kapalı olduğu için 111 milyon liralık da kamu zararı oluştu. Yanındaki hayvanat bahçesi için teleferik yapılmış. Direkler var, teleferik yok. 3 katrilyonluk yolsuzluk dosyası var  ve savcılığa verdik. Para benim değil, Ankara halkının parası. Yok edilen para, tüyü bitmeyen yetimin hakkıysa AKP de hesabını sormalı.”

Sözcü gazetesi manşetindeki habere, “Masaya çıkıp tepinin isterseniz, yolsuzlukları tek tek açıklayacağım” başlığını attı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Başkan Mansur Yavaş’ın bu sözleri üzerine, AKP’li belediye meclis üyeleri toplantı salonunu terk etti. 2010-2019 yılları arasındaki boylu ağaç, çalı ve mevsimlik çiçek alımının güncel maliyetinin toplam 3 milyar 242 milyon lira olduğunu söyleyen Mansur Yavaş, ‘Bunların birçoğu dikim hatası ve iklim nedeniyle kuruyor. Sonra da diyorlar ki ağaçları kurutuyorlar. Keşke tutsa, biz sizden daha iyi bakarız. Çünkü o paralar Ankara halkının gırtlağından sökülen paralardır’ diye konuştu. Yavaş, ‘Ankara’nın önceliği bu mu olmalıydı? Savunduğunuz belediyecilik bu mu? Yapamadığınız dediğiniz bunlar mı? Asla yapmayacağız, görmeyeceksiniz? Ankara’da halkın parasını toprağa gömmeyeceğiz?’ dedi.”  

“Gercüş soruları”

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Gercüş soruları” başlıklı haber yer aldı:

“Jin News’in geçtiğimiz hafta gündeme getirdiği, Batman’ın Gercüş ilçesinde aralarında asker, polis ve korucuların da olduğu 27 kişinin bir çocuğa tecavüzde bulunduğu haberi, kamuoyunda büyük tepkilere neden oldu. İki kadının da fuhuşa sürüklendiğinin yer aldığı habere, başta kadınlar olmak üzere farklı kesimlerden binlerce yurttaş sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Batman Cumhuriyet Başsavcılığı ise tepkilerin büyümesi üzerine açıklama yayımladı. Açıklamada, ‘olayda aralarında kamu görevlisi olan herhangi bir şüpheli yok’ denilerek haber yalanlandı. Açıklamanın ardından kadınlar, gazeteciler, siyasetçiler eski uzman çavuş Musa Orhan’ın İpek Er’e tecavüz ederek ölüme sürüklediğini ve buna rağmen tutuklanmadığını hatırlatarak savcılığın açıklamasına itibar etmeyeceklerini belirten paylaşımlarda bulundu. Tepkilere rağmen iddialar araştırılacağına, soruşturma genişletileceğine, çocuğa tecavüz soruşturmasına gizlilik kararı verildi. Jin News muhabirinin özel harekat polisleri tarafından tehdit edildiği 5 Aralık günü yayınlanan ‘Gercüş tecavüz soruşturması: Uzman çavuş, polis, korucu 27 isim var’ başlıklı habere ise yayın yasağı getirildi. Karar, Gercüş Sulh Ceza Hakimliği tarafından alındı. Açıklama yapan Batman Barosu, ‘Sosyal medyanın gündemine düşen Gercüş ilçesinde istismar iddiasıyla ilgili olarak bilinmesini isteriz ki; Kadın ve Çocuk Hakları Merkezlerimiz konunun takipçisi olacaktır. Gercüş Adliyesi’nde gerekli görüşmeler yapıldıktan sonra konu ile ilgili ayrıca açıklama yapılacaktır’ ifadelerini kullandı.”

“Kriz AKP dinlemedi”

Cumhuriyet gazetesi, “Kriz AKP dinlemedi” başlıklı haberinde, “Türkiye’nin öncelikli sorunları arasında ilk sırayı alan ekonomik krizin AKP’yi de vurduğu ortaya çıktı. Kulislerde konuşulanlara göre genel merkezden, son 3 aydır ilçe bina kirası ve çalışanların maaşının ödenmesi için para gönderilmiyor. Maaşlarını alamayan çalışanların duydukları rahatsızlıkları ilçe başkanlarına ilettikleri konuşulurken, bina sahiplerinin de ödenmeyen kiralar için partiye noter kanalıyla ihtar çekmeye hazırlandıkları öğrenildi. AKP’li bir yönetici, söz konusu iddiaları doğrulayarak ‘İstanbul’da bazı ilçelerde çalışanların maaşı ödenemediği gibi bina kiralarında da aksamalar yaşanıyor. Yaşanan sıkıntı nedeniyle mahalle irtibat büroları da kapatılmaya başlandı. Anadolu’dan da şikâyetler alıyoruz. Bunun kısa sürede düzeltilmesini bekliyoruz’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design