Anasayfa / Medya izleme / “Reformun adı yetmez”

09 Aralık

“Reformun adı yetmez”

Karar gazetesi, “reform” vaatlerinin yatırımcıyı neden ikna etmediğini okuyucularına anlattı.

Karar gazetesi manşetinde, “Reformun adı yetmez” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Reform vaatlerinin iktidar ortaklarının ‘fitne’ suçlaması eşliğinde rafa kalkmasına rağmen iş dünyasına ve yabancı yatırımcıya bu yönde mesajlar verilmeye devam ediyor. Ancak hükümetin görüşme turları sonuç vermedi. 1 Kasım’da verilen yeni dönem mesajlarıyla düşüşe geçen dolar kuru, üç haftanın sonunda 7.80’in üzerinde. Kavala ve ‘fitne’ çıkışlarının beklentilerin karşılanamayacağı düşüncesine neden olduğu süreçte reform söylemi yeniden ısındı. Cumhurbaşkanı’nın ardından Maliye Bakanı Elvan da yabancı yatırımcıya seslendi. ‘Türkiye’yi cazibe merkezi yapmak adına ekonomi ve hukukta seferberlik başlattık. Yatırımcının gelecek dönem ufkunu öngörülebilir kılacak reformları hayata geçireceğiz’ dedi. Kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, bu adımları pozitif yorumladı ancak Türkiye değerlendirmesine dikkat çeken bir şerh düştü. Açıklamasında ‘Politikalar uzun vadede devam ettirilmedikçe, yapısal değişim muhtemel değil’ ifadelerine yer verdi. Piyasa ise içi boşaltılan kavramın söylemde kalması karşısındaki ‘temkinli’ tutumunu sürdürdü. Yabancı para mevduatları, 6 Kasım-3 Aralık arasında kur etkisinden arındırıldığında net 4 milyar 676 milyon dolar arttı. Yerli yatırımcı dövizden vazgeçmedi. Kasım ayında ekonomi yönetimindeki değişimle birlikte verilen reform ve demokrasi mesajları, TL’deki kaybı durdurdu. Fakat açıklamalar sadece mesaj niteliğinde kalınca yerli döviz alımını sürdürdü yabancı da sadece hissede kaldı. Moody’s ‘Somut adımlar devam etmedikçe, yapısal değişim muhtemel değil’ dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Hazine Bakanı Elvan da yeniden yabancı yatırımcıya çağrı yaptı. Ekonomi yönetimindeki kasım kasırgası, kurun daha fazla alevlenmesini engelledi. Merkez Bankası başkanının değişimi ve Hazine Bakanı’nın istifasıyla piyasalar değişim mesajı aldı. Bunun üzerine bir de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları yabancıyı harekete geçirse de içerde güven hâlâ sağlanamadı.”

“İstanbul tabutluk çıktı”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “İstanbul tabutluk çıktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Daire Başkanı Tayfun Kahramankendilerinden önce yapılan çalışmalarda 48 bin olarak açıklanan İstanbul’daki riskli bina sayısının yaptıkları saha çalışmalarında 194 bin olduğunu tespit ettiklerini söyledi. ‘İstanbul’da 194 bin binanın orta ve üstü hasar alması bekleniyor.Örneğin Avcılar’da orta ve üstü hasar alması beklenen bina sayısı tahmin çalışmalarına göre yüzde 10, bizim bu çalışma ile birlikte bina bina yaptığımız incelemelerde çıkan sonuç yüzde 40. Yani bu binaların yüzde 40’ı orta ve üstü hasar alacak binalar. Tabii ki her yer Avcılar gibi olmayacak, İstanbul’un bazı bölgelerindeki hasar, belki varsayılandan daha rahat çıkacak’ diyen Kahraman şunları söyledi: ‘Yine tahminlere göre İstanbul’da en az 100 bin bina göçme riski ile karşı karşıya. Bakın daire değil, bina. 100 bin bina ortalama 600 bin daire demek. Bu 600 bin dairede 2 milyona yakın insanımız yaşıyor. Gerisini söylemeye dilim varmıyor. Geniş bir bilim kurulumuz var, bu işin duayen isimlerden oluşan, bu ekiple birlikte çalıştık, yeni kombinasyonlar gerçekleştirdik, revizyonlar yaptık. Nihayetinde deprem yönetmeliğinde tanımlı olan ve birinci derece yapı tespit sistemi olarak bilinen karot alma yöntemine yüzde 98 oranında yaklaştık. Yani bizim sonuçlarımız ile karot sonuçları yüzde 98 oranında birbiriyle uyuşuyor, bu çok isabetli bir oran. Bu isabetlilik oranını, sistemimizin nasıl çalıştığına ilişkin bilimsel raporları da bakanlığa yazışmalar ile ilettik.’”

“Ağabey kardeş ihalesi”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasındaki, “Ağabey kardeş ihalesi” başlıklı haberinde, “AKP’li Beykoz Belediyesi’nin ‘tabela yapım işi’ ihalesini AKP’den Beykoz Belediyesi başkan aday adayı avukat Kemal Kaya’nın kardeşi Kamil Savaş Kaya’nın aldığı ortaya çıktı. Sadece inşaat işleri yapan Kamil Savaş Kaya’nın tabela yapım ihalesini alabilmesi ‘bina yapımı ile tabela yapım işini’ benzer kabul etmesiyle sağlandı. Kamil Savaş Kaya’nın işyeri adresi olarak gösterdiği yer ise Kemal Kaya’nın ikamet yeri olarak gösterilen adres çıktı. Kayıtlara göre iki kardeş başka bir şirkette de ortak. Kemal Kaya’nın AKP Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Numan Kurtulmuş yakın dostluğu olduğu belirtiliyor. Beykoz Belediyesi’nin CHP’li meclis üyesi Cemal Sataloğlu, ‘İşin yüklenicisi tarafından üçüncü bir firmaya yaptırılacağının açıkça görülmesine rağmen idare yüksek bir maliyete neden katlanmıştır’ diye sordu” ifadelerine yer verdi.

“Yurttaşın tenceresi kaynamıyor”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Yurttaşın tenceresi kaynamıyor” başlıklı haber yer aldı:

“Ülkede yaşanan ekonomik krize bir de salgın eklenince yoksul kesimlerin geliri daha da azaldı. Salgının ikinci dalgası şiddetini artırırken yurttaşın derdi gıda enflasyonu oldu. Kurdaki artış nedeniyle yükselen girdi maliyetleri ve tedarik zincirinde yaşanan sıkıntılar gıda fiyatlarını artırdı. Ülkede 10 milyon ücretlinin yarısı asgari ücret alırken 3,3 milyon ücretli asgari ücret bile erişemiyor. Salgınla mücadele eden ve işini kaybetme korkusuyla yaşayan dar gelirli bir de akşam eve gidince tencerenin nasıl kaynayacağını düşünüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) kasım verilerine göre yıllık enflasyon yüzde 14,03. Ancak enflasyon verilerinde en çok dikkat çeken nokta gıda fiyatlarındaki artış oldu. Yıllık gıda enflasyonu yüzde 21,08’e çıkmış durumda. Hal böyle olunca biz de halkın sofrasının bir öğün kahvaltı ve bir öğün akşam yemeğinin maliyetlerini derlemeye çalıştık. Meyve ve su dahi eklemediğimiz ve en düşük fiyatlar üzerinden yaptığımız hesaplamada tek asgari ücretle geçinmeye çalışan 4 kişilik ailede maaşın 1649 lirası aylık gıda harcamasına gidiyor. Son 1 yılda fiyatı en çok artan ve her dönem tüketilen temel gıda ürünleri arasında yüzde 58,6 ile mercimek yer alıyor. Aynı dönemde kuru soğan fiyatı yüzde 37,5 artarken, mısırözü yağı yüzde 36,6 yükseldi. Ayçiçek yağı ise yüzde 34,2 zamlandı. Tek bir öğünde tüketilmesi gereken gıda miktarı üzerinden 4 kişilik ailenin beslenme maliyetini hesapladık. Buna göre az kalemli bir kahvaltının aylık maliyeti 861 lira. Gıda tüketiminden tasarruf eden yurttaşlar artık sadece sabah kahvaltısı ve akşam yemeği ile günü tamamlıyor. Sadece bu iki öğünün aylık maliyeti ise 1649 lira.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design