Anasayfa / Medya izleme / “Gerçekler acıdır”

11 Aralık

“Gerçekler acıdır”

Gerçek işsizlik oranıyla TÜİK’in açıkladığı rakamlar Birgün, Cumhuriyet, Evrensel ve Sözcü’de karşılaştırıldı.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Gerçekler acıdır” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP iktidarı salgınla, enflasyonla, işsizlikle değil sayılarla mücadele etse de acı gerçekler gizlenemiyor. Gerçek işsiz sayısı 10 milyona dayandı, 400 bin işyeri kapandı, krediler takipte. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Eylül ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Pandemi koşullarında verileri toplama yöntemini revize etmeyen TÜİK, olağandışı işgücü göstergelerine neden oldu. Eylül verilerine göre istihdam edilen kişi sayısı önceki yılın aynı ayına göre 733 bin kişi azaldı. Bu şartlar altında nüfusun da arttığı hesaba katılırsa, işsiz sayısında artış olması beklenirdi. Ancak yine TÜİK verilerine göre eylülde önceki yılın aynı ayına göre işsiz sayısı da 550 bin kişi azaldı. İşsizlik oranını yüzde 12,7 olarak açıklayan TÜİK’e tepki DİSK-AR’dan geldi. Aynı verileri kullanarak ILO standartlarına göre işsizlik oranını hesaplayan DİSK-AR gerçek işsizlik oranının yüzde 12,7 değil, yüzde 26,4 olduğunu açıkladı. TÜİK, verilerin sunumunda ILO standartlarını gözetmeyince pandemi koşulları ilk bakışta görünmüyor. Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi (DİSK-AR) eylül ayına ilişkin yine TÜİK verilerinden yola çıkan ancak TÜİK’in vitrine koyduğu veriler yerine arka plandaki pandemi gerçeğini analiz eden eylül ayı raporunu yayımladı. ‘İşsizlik düşmüyor, artıyor, işsizlik oranı yüzde 12,7 değil, yüzde 26,4’ başlığını taşıyan rapora göre TÜİK’in işsiz saymadığı kesimler de dahil edildiğinde geniş tanımlı işsiz sayısı 9,5 milyonu bulmuş durumda. DİSK’in açıkladığı verinin TÜİK’ten farklı olmasının nedeni ise DİSK’in Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) standartlarına göre TÜİK verilerini revize etmesinden kaynaklanıyor.”

Cumhuriyet gazetesi manşetin altındaki, “TÜİK alay ediyor!” başlıklı haberinde, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), işgücüyle ilgili tartışmalı veriler açıklamaya devam ediyor. TÜİK’in ‘İşgücü İstatistikleri, Eylül 2020’ raporuna göre, Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı eylülde geçen yılın aynı dönemine göre 550 bin kişi azalarak 4 milyon 16 bin kişi, işsizlik oranı da 1.1 puanlık azalışla yüzde 12.7 oldu. Tarım dışı işsizlik oranı da 1.5 puanlık düşüşle yüzde 14.9’a indi. Ancak DİSK Araştırma Merkezi, aynı dönemde geniş tanımlı işsiz sayısının 7 milyon 199 binden 9 milyon 470 bin kişiye, işsizlik oranının da yüzde 20.4’ten yüzde 26.4’e çıktığını açıkladı. DİSK-AR’ın şu vurgusu da dikkat çekti: ‘TÜİK açıkladığı dar tanımlı işsizlik oranı ve işsiz sayısı ile Covid19’un istihdam üzerinde yarattığı tahribatı yansıtmıyor, tersine saklıyor. Nisan 2020’den bu yana uygulanan işten çıkarma yasağı nedeniyle TÜİK’in dar tanımlı/standart işsizlik verileri işgücü piyasalarındaki gerçek tabloyu yansıtmıyor.’ DİSK-AR ayrıca, pandeminin etkilerini ortaya koymak için Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından geliştirilen yeni hesaplama modelini kullanarak Türkiye’deki ‘revize geniş tanımlı işsizlik ve iş kaybı sayısı’nı da açıklamaya devam ediyor. Bu sayı Eylül 2020’de 9 milyon 935 bin kişi oldu. Yine TÜİK’in verilerine göre, istihdam edilenlerin sayısı Eylül 2020’de önceki yılın aynı dönemine göre 733 bin kişi azalarak 27 milyon 707 bin kişi, istihdam oranı ise 2 puanlık azalışla yüzde 44.1 oldu. İşgücü sayısı ise 1 milyon 282 bin kişi azalarak 31 milyon 724 bin kişiye inerken, işgücüne katılma oranı da yüzde 3 puanlık azalışla yüzde 50.5 oldu” ifadelerine yer verdi.

Evrensel gazetesi, “İşsiz sayısı 9.5 milyon oldu!” başlığıyla verdiği haberde, “DİSK-AR tarafından yayımlanan rapora göre Türkiye’de işsiz sayısı 9.5 milyona ulaştı. İşsizlik oranı yüzde 29.3’ü buldu. ‘İş aramayıp çalışmaya hazır olan’ kişi sayısı da 4 milyon 136 bine yükseldi” ifadelerini kullandı.

Sözcü gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “TÜİK’e hesabına göre işsizlik azalmış” başlığını attı:

“Türkiye İstatistik Kurumu, eylülde işsizlik oranının 1.1 puan azalışla %12.7, işsiz sayısının ise 4 milyon olduğunu açıkladı. Gerçek sayının ise 9.5 milyon olduğu belirtiliyor.”

“Avrupa’nın gözü Biden’da”

Karar gazetesi manşetinde, “Avrupa’nın gözü Biden’da” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

Avrupalı liderlerin bir araya geldiği Brüksel’deki zirveden prensip bazında yaptırım kararının çıkması bekleniyor. Reuters’in ulaştığı sonuç bildirgesinin taslak metnine göre, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’nın yöneticileri hakkındaki yaptırıma ek olarak yeni Türk vatandaşları ve şirketlerine yönelik yaptırımın önü açılıyor. Ankara’ya yönelik kararın mart ayına bırakıldığı belirtilen metinde Biden vurgusu yapılarak ‘AB, bu meselelerde ABD ile koordinasyon sağlamaya çalışacak’ ifadelerine yer veriliyor. Yaptırımların sembolik olduğunu söyleyen AB diplomatları ‘AB bloğu, ekonomisi zayıf olan Türkiye’yi sert şekilde cezalandırmaktan çekiniyor’ yorumu yaptı. Bugün duyurulacak sonuç bildirgesine ilişkin üye ülkeler arasında anlaşmazlık yaşandığı bildirildi. Yunanistan, Güney Kıbrıs, Fransa ve Avusturya’nın sert yaptırım çağrısına karşı Almanya, İspanya ve İtalya’nın ‘Türkiye’yi Rusya’ya iter’ itirazıyla mevcut sürecin devamını savunduğu kaydedildi. Ankara’ya yönelik adımlar ise Mart’a ötelendi. Brüksel’in net tavır almak için 40 gün sonra Beyaz Saray’a çıkacak olan ABD Başkanı Joe Biden’ı beklediği belirtildi.”

“Para için zekâ geriliği raporu”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Para için zekâ geriliği raporu” başlıklı haber yer aldı:

“Milli Eğitim Bakanlığı’na (MEB) bağlı Rehberlik ve Araştırma Merkezleri’nin (RAM) sınır zekâya sahip çocuklara, ‘hafif zekâ geriliği’ raporu verdiği ortaya çıktı. Eğitim-İş Ankara 3 No’lu Şube’nin raporuna göre, MEB’in yönetmeliğindeki eksiklikten kaynaklanan uygulama nedeniyle, alacağı eğitim ile gelişim gösterebilecek çocuklar, yanlış bir eğitime tabi tutuluyor ve ‘zekâ geriliği’ varmış gibi yaftalanıyor. Raporda, özel eğitim alan bu çocuklar için eğitim veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ne devlet tarafından ek ücret ödendiğine de dikkat çekiliyor. Eğitim-İş Ankara 3 No’lu Şube, sınır zekâya sahip çocuklar ile hafif zekâ geriliği bulunan çocuklara ilişkin hazırladığı rapor ile sınır zekâya sahip çocuklara, ‘hafif zeka geriliği’ raporu verildiğini ortaya çıkardı. Özel eğitim ihtiyacı olan çocukların, okul içinde ve dışında destek eğitimi aldığı, okul içindeki eğitimin öğretmenler, okul dışındaki eğitimin ise Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri tarafından verildiği belirtilen raporda, okul içi eğitim için öğretmenlere ek ders karşılığında ücret ödendiğine, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezleri’ne ise öğrenci başına aylık bin liraya yakın ödeme yapıldığına işaret edildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design