Anasayfa / Medya izleme / “Yaptırım satrancında son hamle Trump’tan”

15 Aralık

“Yaptırım satrancında son hamle Trump’tan”

Gündemde ABD yaptırımları ve MİT’in “şiir krizi” sonrası gerçekleştirdiği operasyon yer aldı.

Karar gazetesi manşetin üstünde, “Yaptırım satrancında son hamle Trump’tan” başlıklı habere yer verdi:

“Kongre’den geçen yaptırım yasasını önce kabul, sonra veto edeceği açıklanan ABD Başkanı ‘orta yol’ buldu, tasarıyı onaylamadan Türkiye’ye yönelik yaptırımları başlattı. Açıklanan müeyyidelerin listedeki maddelerin hafif olanlarından seçilmesi dikkat çekti. ABD Hazine Bakanlığı, Türkiye’ye CAATSA yaptırımlarını internet sitesinden duyurdu. Açıklamada, Savunma Sanayii Başkanlığı ve Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir'in yaptırım listesine alındığı belirtildi. Listede ayrıca, Savunma Sanayii Başkan Yardımcısı ve Roketsan Yönetim Kurulu Başkanı Faruk Yiğit, Savunma Sanayii Başkanlığı Hava Savunma ve Uzay Daire Başkanlığından Serhat Gençoğlu ve Mustafa Alper Deniz bulunuyor. CAATSA yaptırımlarının açıklanmasının ardından ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, "Uyarılarımıza rağmen Türkiye, Rusya'dan S-400 sistemi satın alma ve test etme çalışmalarına devam etti. Bugün Türkiye'nin SSB'sine uygulanan yaptırımlar, ABD'nin #CAATSA'yı tam olarak uygulayacağını gösteriyor. Rusya'nın savunma sektörü ile önemli işlemlere müsamaha göstermeyeceğiz" açıklaması yaptı. Kararın ardından yazılı olarak ikinci bir açıklama yapan Pompeo, Türkiye'yi ABD ile koordineli olarak S-400 sorununu çözmeye davet ederek, şu ifadeleri kullandı: ‘Bugünkü eylem, Amerika Birleşik Devletleri'nin CAATSA bölüm 231'i tam olarak uygulayacağına ve Rusya'nın savunma ve istihbarat sektörleriyle önemli işlemlere tolerans göstermeyeceğine dair açık bir sinyal gönderiyor. Ayrıca Türkiye'yi ABD ile koordineli olarak S-400 sorununu çözmeye çağırıyorum. Türkiye değerli bir müttefik ve Amerika Birleşik Devletleri için önemli bir bölgesel güvenlik ortağıdır ve Türkiye'nin S-400'e sahip olmasının önündeki engeli bir an önce kaldırarak onlarca yıllık üretken savunma sektörü işbirliği geçmişimizi sürdürmeye çalışıyoruz.’” 

Sözcü gazetesi ön sayfasının altında yer ayırdığı habere, “ABD’den Türkiye’ye yaptırım kararı” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“ABD, S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Türkiye’ye yaptırım kararı aldı. Karar, Senato ve Temsilciler Meclisi’nden geçtiği için Trump’ın veto yetkisi bulunmuyor.”

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “Türkiye’den ABD’ye yaptırım tepkisi: Uygun şekil ve zamanda karşılık vereceğiz” başlığıyla anonsladı. 

Akşam gazetesi birinci sayfasının altından, “ABD’den ‘hasım’ yaptırımı” başlığıyla verdiği haberde, “ABD, S-400’leri bahane ederek Türkiye’nin savunma sanayiini hedef alan yaptırım kararları aldı. Hasımlarla mücadele yasası (CAATSA) kapsamındaki kararla, Savunma Sanayii Başkanı Demir ve 3 yetkili yaptırım listesine alındı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, ‘Dik duruşumuzu etkilemez’, Dışişleri de ‘Kabul edilemez’ diye tepki gösterdi” ifadelerini kullandı.  

Yeni Akit gazetesi habere ön sayfasının altında, “ABD’den skandal yaptırım kararı” başlığıyla yer verdi:

“ABD Hazine Bakanlığı, Rusya’dan S-400 sistemlerinin alımı nedeniyle Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB), Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir ve 4 başkanlık yetkilisinin yaptırım listesine eklendiğini duyurdu.”

Hürriyet gazetesi manşetin yanındaki haber için, “Trump imzaladı, Ankara tepkili” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“ABD, Türkiye’ye Rusya’dan alınan S-400 füzeleri için yaptırım uyguladı. Türk savunma sanayisinin başındakileri kara listeye aldı. Finansman ve teknoloji yasağı getirdi. Dışişleri, ‘İzandan yoksun davranış. Vahim yanlıştan geri dönülmeli’ açıklamasını yaptı.”  

“‘Ajan’ operasyonu”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Ajan’ operasyonu” başlıklı habere yer verdi:

“İran rejim muhalifi lideri Habib Farajollah Chaab'ın kaçırılması olayına ilişkin, suç örgütü lideri İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti'nin 11 adamı 4 ilde düzenlenen eş zamanlı operasyonla yakalandı. 9 şüpheli çıkarıldığı mahkemece tutuklandı. Ahvaz’ın Kurtuluşu için Arap Mücadelesi Hareketi (ASMLA) İsveç oluşumunun başında yer alan, İran rejim muhalifi lideri Habib Farajollah Chaab,  9 Ekim 2020 tarihinde İstanbul’da kayboldu. İsveç’te yaşayan Chaab'ın akibeti ile ilgili yürütülen çalışmada, suç örgütü lideri İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti’nin talimatı ve yönlendirmesiyle, kurulan tuzak neticesinde  İran'a kaçırıldığı belirlendi. Zindaşti'nin, 14 yıldır İsveç’te yaşayan Chaab’ı eski eşi ile kandırarak İstanbul’a gelmesini sağladığı belirtildi. Chaab’ın eski eşiyle buluşacağını düşünerek geldiği ve bindiği  minibüste uyuşturucu kullandırılarak etkisiz hale getirildikleri, daha sonra Van'ın Başkale ilçesine oradan da İran'a kaçırıldığı ortaya çıktı.”

Karar gazetesi habere birinci sayfasının altında, “İran ajanlarına MİT kelepçesi” başlığıyla yer verdi:

“14 yıldır İsveç’te sürgünde yaşayan muhalif Habib Chaab, 9 Ekim’de İstanbul’da ortadan kayboldu. Chaab’ın uyuşturucu baronu Zindaşti’nin adamları ve İran istihbaratının organizasyonuyla eski eşi ile buluşturulduktan sonra önce Van’a, buradan da İran’a kaçırıldığı belirlendi. MİT, Türkiye aleyhine casusluk faaliyetleri yürüten ekibe 4 ilde operasyon düzenledi. 15 şüpheliden 13’ü tutuklandı.”  

Sözcü gazetesi, “MİT’ten İran istihbaratı ve Zindaşti’ye darbe!” başlığıyla verdiği haberde, “İran istihbaratıyla irtibatı olan uyuşturucu baronu Zindaşti’nin 11 adamı, MİT operasyonuyla İstanbul’da yakalandı” ifadelerini kullandı.  

Sabah gazetesi habere manşetin altında, “İranlı baron Zindaşti’nin adamlarına operasyon” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İranlı muhalif lider Chaab’ın kaçırılması olayına ilişkin İranlı uyuşturucu baronu Naci Zindaşti’nin 13 adamı yakalandı. 4 ilde eş zamanlı operasyonla gözaltına alınan 11 kişi tutuklandı.”  

Yeni Şafak sürmanşetinde yer ayırdığı habere, “İran’a ajan operasyonu” başlığını attı:

“MİT, uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti’yi kullanarak pervasızca adam kaçırıp cinayet işleyen İran istihbaratına operasyon yaptı. İsveç’te 14 yıl sürgünde yaşayan İranlı muhalif Habib Chaab’ın İstanbul’da kaybolması üzerine soruşturma başlatan MİT, Zindaşti’nin İran istihbaratına çalışan 11 adamını yakaladı. Chaab’ın, eski eşinin içinde olduğu tuzakla bayıltılarak İran’a kaçırıldığı tespit edildi. Chaab’ın kaçırılması İran istihbaratının son 3 yılda Zindaşti’yi kullanarak gerçekleştirdiği 3. eylem oldu. Zindaşti çetesi Nisan 2017’de Maslak’ta GEM TV’nin sahibi Saeed Karimian ve Kasım 2019’da Şişli’de İranlı ajan Mesut Mevlevi’ye suikast yapmıştı.” 

Akşam gazetesi habere manşetinde, “Tahran’ın taşeron ağı çöktü” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İranlı muhalif Habib Chaap'ı İstanbul'dan kaçırıp İran gizli servisine teslim eden uyuşturucu baronu Zindaşti'nin 15 adamı MİT operasyonuyla yakalandı. İran’ın İstanbul’da rejim muhalifi Habib Farajollah Chaab’ı kaçırdığı bilgisi üzerine düzenlenen operasyonda İran istihbaratına çalışan uyuşturucu kaçakçısı Naci Şerifi Zindaşti ile irtibatlı 15 kişi yakalandı, şüphelilerden 13’ü tutuklandı. Edinilen bilgilere göre Zindaşti’nin Hollanda’da bulunan adamı Tolga Hakan C.’ye, baldızının oğlu Kadir G.’nin öldürülmesi talimatı verdiği belirlendi. Tetikçiler geçen 10 Kasım’da kiralık araç içerisine sabitlenmiş canlı yayın tertibatı ile yakalandı. Soruşturmayı derinleştiren MİT ile polis, İsveç vatandaşı Chaab’ın 9 Ekim’de İstanbul’da kaybolmasına ilişkin çeşitli bulgulara ulaştı. Ortak çalışmada, Chaab’ın sevgilisi İranlı Saberin S. ve Zindaşti’nin adamları tarafından kurulan tuzak neticesinde İstanbul’dan Van’a, oradan da İran’a kaçırıldığı, bu olayda Turgay D. ve Zindaşti’nin kayınbiraderi B.F. liderliğindeki ekibin aktif rol aldığı, Türkiye aleyhine casusluk faaliyetleri yürüttükleri tespit edildi.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design