Anasayfa / Medya izleme / “Hastalanırsan cezayı yersin!”

17 Aralık

“Hastalanırsan cezayı yersin!”

Günün öne çıkan haberleri Cumhuriyet, Karar ve Birgün gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Hastalanırsan cezayı yersin!” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Anadolu Adliyesi Adalet Komisyonu Başkanlığı’nın mahkemelere gönderdiği yazıda, bir kalemde vaka çıkması ve kalemin karantinaya alınması durumunda personelin hijyen ve mesafe kurallarına uymadıkları kanısına varılacağı belirtildi. Yazıyla, karantinaya alınan kalemin çalışanları hakkında idari soruşturma başlatılacağı bildirildi. Personel, ‘Bize ‘Hastalansanız da çalışın’ deniyor. Virüsle böyle mi başa çıkacağız?’ dedi. Samsun’da, uzaktan eğitim döneminde de ders veren 30 öğretmen, Bulaşıcı Hastalıklar Birimi’ne bağlı 112 Çağrı Komuta Merkezi’nde görevlendirildi. Eğitim Sen, ‘Öğretmenlerin dersten alınıp ilgisi olmayan bir alanda görevlendirilmesi onur kırıcı’ tepkisini gösterdi. Ankara’daki bir filyasyon ekibi çalışanı, koruyucu ekipmanlarda dönem dönem sıkıntı yaşadıklarını anlattı. Görevli, ‘Verilen maskeler bazen ürün takip sisteminde onaylı olmayan ürünlerden oluyor. Bir süredir kendi aldığım maskeleri kullanıyorum’ dedi.”

Gazete manşetin altındaki, “Hedefteki projeler” başlıklı haberinde ise, “ABD’nin hasımlarıyla işbirliği yapanlarla mücadele gerekçesiyle Türkiye’ye savunma sistemleri konusunda ambargo uygulaması, dikkatleri ülke güvenliği için önemli olan ve halen süren projelere yöneltti. Önümüzdeki ay ABD’de başkanlık görevine başlayacak Joe Biden ve kabinesinin Rusya’yı sınırlamak yerine Türkiye’yi hedef alması durumunda tank, helikopter, savaş uçağı, hava savunma sistemleri konusunda yürütülen projelerde sıkıntılı bir döneme girilebilir. Uygulamanın abartılarak Avrupa ve diğer ülkelerin yaptırıma katılması, Türkiye’nin savunma ihracatı ve ithalatını da zora sokabilir. ABD, yaptırımların hedefini sürekli Rusya olarak gösteriyor. Ancak Türkiye’ye yönelik ambargonun abartılması durumunda halen süren çok sayıda projenin olumsuz etkilenmesi riski de bulunuyor. Türkiye, motoru yerli olmadığı için Atak helikopterlerini ihraç edemiyor. Altay tankı için ‘güç grubu’ engeli çıkarıldı. Türkiye ayrıca geçen yıl savunma ithalatının yüzde 45’ini ABD, yüzde 47’sini Avrupa’dan gerçekleştirdi. ABD’nin tüm strateji belgelerinde dile getirildiği gibi, gerçek hedef Rusya yerine Türkiye’ye ambargoyu sertleştirmesi durumunda, kendisine Avrupa ve diğer müttefiklerinin de eşlik edeceği değerlendiriliyor” ifadelerine yer verdi. 

“Rezerv eridi, akıl başa geldi”

Karar gazetesinin manşetinde, “Rezerv eridi, akıl başa geldi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“TL’nin döviz karşısındaki değer kaybını engellemek amacıyla 132 milyar dolar satan MB’nin rezervleri eksi 55 milyar doları gördü. Ancak süreç boyunca ekonomi uzmanlarının ısrarla dile getirdiği uyarılar ‘iş işten geçtikten sonra’ dikkate alındı. Para politikasının sıkılaşabileceğini söyleyen Ağbal ‘Kurların yönünü belirleyecek şekilde döviz alım ya da satım işlemi yapılmayacak. Sağlıklı işleyiş açısından dövizde arz ve talebi yakından takip edeceğiz. Kurlarda ekonomik temellerden kopuk aşırı dalgalanmalar görürsek alış ya da satış yönünde müdahalede bulunulacak’ ifadelerini kullandı. Kurumun faaliyetlerine ilişkin daha şeffaf olacaklarını belirten Ağbal, swap’tan başlayarak birçok verinin kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etti. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ‘132 milyar dolar rezervin hesabını soracak mısınız, sormayacak mısınız?’ diye sordu. İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta da ‘MB Başkanı piyasaya müdahale etmeyeceğiz demiş. Milyar dolarlar harcandıktan sonra nihayet aklınız başınıza geldi’ dedi. Ekonomist Emrah Lafçı da iki önceki başkan Çetinkaya’nın ‘sıkı para politikası’ nedeniyle görevden alındığını belirtip ‘Umarım bugünkü doğrular ve esen bahar havası devam eder’ ifadesini kullandı. Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, 2016’da 50 milyar TL olan faiz ödemelerinin 2020’de 138 milyar TL’ye ulaştığına dikkat çekti. 2023 tahminin 218 milyar TL olarak gösterildiği tablo üzerinden iktidara yüklendi: Yerli ve milli ekonomi diye hamaset yapanlar, bu tabloya bakın ve utanın. Bu mudur yerli ve milli ekonomi? Faiz lobisinin esiri oldunuz. Vatandaşlarımızı faiz lobisine ezdirtenler asla iflah olmaz.”

“Limak aradığı ‘cevher’i buldu”

Birgün gazetesi manşetinde, “Limak aradığı ‘cevher’i buldu” başlıklı habere yer verdi:

“İhalelerin ‘vazgeçilmezi’ Limak Holding’in Kırklareli’nin Pınarhisar ilçesinde Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli Hazine arazisine ‘kalker ocağı’ kurmayı planladığı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın projeye ilişkin Limak’ın başvurusunu aynı günde karara bağlaması dikkat çekti. Limak Holding’e bağlı Limak Çimento Sanayi ve Ticaret A.Ş., Pınarhisar’ın Camiikebir ve Beylik mahalleleri sınırları içerisindeki bölgeye kurmayı planladığı kalker ocağı için 14 Aralık’ta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruda bulundu. Şirketin yaptığı başvuruyu ve proje tanıtım dosyasını ‘jet hızıyla’ inceleyen Bakanlık komisyonu, ‘aynı gün’ içerisinde karar verdi. Böylece 12 Ocak’ta halkın katılım toplantısı yapılması kararlaştırıldı. Milli Emlak’ın ‘bedelsiz’ olarak verdiği araziye ilişin hazırlanan proje tanıtım dosyasında, ‘Projenin planladığı alan, Milli Savunma Bakanlığı’na tahsisli Hazine arazisi olduğundan mülkiyet izinleri ilişkin herhangi bir satın alma, kiralama bedeli oluşmayacaktır’ ifadeleri yer aldı. Proje tanıtım dosyasına göre de söz konusu arazi, askeri atış ve tatbikat alanı olarak kullanılıyordu. Maliyeti 1 milyon 800 bin 750 TL olarak belirlenen maden ocağından yılda 2 milyon ton kalker ocağı üretilecek. 99,94 hektarlık alanın tamamı proje alanı olarak belirlendi. Bu alanın 91,23 hektarlık bölümünde açık işletme yöntemi ile patlatmalı kazı yapılarak cevher çıkartılacak. Çıkarılan ‘cevher’ 500 metre uzaklıktaki çimento fabrikasında değerlendirilecek. Proje sahasına en yakın ev ise 600 metre uzaklıkta. Limak’ın Hazine arazisinde kurulması planlanan maden ocağı için ‘yer ücreti’ ödemeyecek olması ise dikkat çekti.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design