Anasayfa / Medya izleme / “Reform’ dediler, 22 yıl hapse mahkûm ettiler”

22 Aralık

“Reform’ dediler, 22 yıl hapse mahkûm ettiler”

DTK Eşbaşkanı Leyla Güven’in tutuklanması yalnızca Yeni Yaşam ve Evrensel gazetelerinde yer aldı.

Milletvekilliği düşürülen ve hakkında 22 yıl 3 ay hapis cezası verilen DTK Eş Başkanı Leyla Güven tutuklandı.

Yeni Yaşam gazetesi habere manşetinde, “Halk iradesine hapis cezası” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“DTK Eşbaşkanı Leyla Güven hakkında 22 yıl 3 ay hapis cezası ve tutuklama kararı verildi. Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı Leyla Güven’in birleştirilmiş iddianamelerden oluşan ve 18 ayrı suçlamadan yargılandığı davanın duruşması Diyarbakır 9’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Güven’in katılmadığı duruşmada, avukatları Serdar Çelebi ve Cemile Turhallı Balsak hazır bulundu. Cumhuriyet Savcısı tekrarladığı esas hakkındaki mütalaasında, Güven’in ‘Örgüt kurma ve yönetmek’, ‘örgüt üyesi olmak’, ‘halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtmak’, ‘kanuna aykırı yürüyüşlere silahsız katılarak ihtara rağmen kendiliğinden dağılmama’ iddialarıyla cezalandırılmasını talep etti. Yapılan savunmaların ardından duruşmaya kısa bir ara veren mahkeme heyeti, Güven’e 22 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti, hüküm ile birlikte Güven hakkında tutuklanma kararı da verdi. Leyla Güven, Efrîn’e yapılan saldırıya karşı yaptığı açıklamalar nedeniyle tutuklanmış, Diyarbakır E Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunduğu 7 Kasım 2018 tarihinde, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması ve Türkiye’de barış ve demokratik sürecin yeniden başlatılması amacıyla açlık grevine girmişti. Güven’in yedi ay devam eden açlık grevi eylemi, avukatlarının Öcalan ile görüşmesinden sonra gelen çağrıyla son bulmuştu. 24 Haziran 2018 Genel seçimlerinde cezaevinden Hakkari milletvekili seçilen Leyla Güven, 10 Temmuz 2019’da mecliste yemin etmişti. KCK Davası kapsamında cezası onanınca Eylül ayında Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğlu ile birlikte Leyla Güven’in milletvekilliği düşürüldü. Güven’in ‘örgüt yöneticisi’ olarak ceza aldığı DTK dosyası kapsamında şu ana kadar onlarca kişi tutuklandı. Tutuklanan isimler arasında Diyarbakır eski belediye başkanı Selçuk Mızraklı, TTB Onursal üyesi Doktor Şeyhmus Gökalp de var. HDP’nin tutuklu eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da DTK dosyasından yargılanıyorlar.”

Evrensel gazetesi sürmanşetindeki habere, “‘Reform’ dediler, 22 yıl hapse mahkûm ettiler” başlığını attı:

“İktidar ‘reform’ ve Kürt sorununda yeni bir süreci tartışırken, HDP’ye dönük baskı ve operasyonlar hız kesmiyor. Milletvekilliği düşürülen DTK Eş Başkanı Leyla Güven hakkında 22 yıl 3 ay hapis cezası verildi. Mahkeme Leyla Güven hakkında da tutuklama kararı çıkardı. Demokratik Toplum Kongresi Kasın Komisyonu cezanın yok hükmünde olduğunu duyurarak ‘Bir Kürt kadını olarak onun mücadelesi ülke sınırlarını aşmış, dünya kadınlarına ilham olmuştur. Asıl yargılanması gereken Leyla değil, sizin çürümüş erkek egemen iktidarınızdır!’ dedi.”

“Fay hattı üstüne hastane ve konut”

Sözcü gazetesinin manşetinde, “Fay hattı üstüne hastane ve konut” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, İzmir'i vuran 6.9'luk depremin ardından oluşan yapı ihtiyacı üzerine rezerv alan belirledi. Bakanlık, Bayraklı İlçesi sırtlarında, 2261 ada ve 52 no'lu parselin 130 hektarının depremde evlerini kaybeden yurttaşların yeni yapıları için rezerv alan olarak belirlendiğini duyurdu. 3 bin 100 binanın inşa edileceği bu alan, yapımı devam eden İzmir Şehir Hastanesi'nin yanı başında yer alıyor. Jeoloji Mühendisleri Odası İzmir Şubesi Başkanı Alim Murathan yeni konutların yapılacağı rezerv alanından Bornova Fay Zonu'nun geçtiğini belirtti. Odanın bilim kurulu ile birlikte alanda inceleme yapan Murathan, MTA Genel Müdürlüğü tarafından 2012 yılında yayımlanan Türkiye Diri Fay Haritası'nda söz konusu fay hattının yer aldığını belirterek, ‘Fay sakınım bandı üzerinde bina ve benzeri yapıların yapılması yasaklanmalıdır’ dedi. Mimarlar Odası İzmir Şubesi Başkanı İlker Kahraman da bakanlığın açıkladığı projenin oluşturduğu soru işaretlerini ve endişeleri dile getirdi. Sözcü'ye yaptığı açıklamada, depremden etkilenen 602 ağır hasarlı, 720 orta hasarlı yapı olduğunu vurgulayan Kahraman, ‘Toplamda 1322 oturulamayacak bina var. Rezerv alanına yapılması planlanan konut sayısı ise bunun çok üzerinde, 3100 konut yapılması planlanıyor. Bunun yanı sıra Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, yıkılan binaların yerine beş katlı yeni binalar yapılacağına dair de açıklamada bulundu. Öyleyse rezerv alanına 3100 bina neden yapılıyor. Bunların kaçı depremzedeler için düşünülüyor? Üstelik Bayraklı'da yıkılan ve yıkımı devam eden binaların yerine de beş katlı binalar yapılacak. Görüldüğü gibi, bu yapılaşma alanına ihtiyaç yok. O halde rezerv alanı projesi kimlere hizmet edecek’ diye sordu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design