Anasayfa / Medya izleme / “Avrupa’ya yeni sayfa AİHM’e rest”

24 Aralık

“Avrupa’ya yeni sayfa AİHM’e rest”

Karar, Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinin manşeti gündemde öne çıktı.

Karar gazetesi manşetinde, “Avrupa’ya yeni sayfa AİHM’e rest” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı’nda konuştu. Açıklamalarının ilk bölümünde Kılıçdaroğlu’nu eleştiren Erdoğan, ardından S-400 yaptırımlarını hayata geçiren ABD ile Doğu Akdeniz yaptırımlarını Biden dönemine öteleyen Avrupa Birliği’ne seslendi. Batı’ya bir kez daha zeytin dalı uzatan Erdoğan, konuşmasının devamında ‘Demirtaş tahliye edilsin’ kararı veren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne tepki gösterdi. Türkiye’nin ekseninde kayma olmadığını ifade eden Erdoğan ‘Türkiye’nin yaptırım ve şantaj diline boyun eğmeyecek bir ülke olduğu, başta içimizdeki müzmin muhalifler olmak üzere, artık herkes tarafından idrak edilmeli’ diyerek Brüksel ve Washington’a seslendi: ‘Ülkemizin ne Doğu’ya, ne de Batı’ya sırtını dönme gibi bir lüksü olabilir. 2020, Avrupa ve Amerika ile ilişkilerimizin suni gündemlerle sınandığı bir yıl oldu.’ Erdoğan konuşmasında, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında verdiği kararı da değerlendirdi. AİHM’in, Türkiye mahkemelerinin yerine geçecek şekilde karar veremeyeceğine işaret eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: ‘Sadece burada verilen kararlar mahkemelerimizce değerlendirilir. AİHM, bu kararı iç hukuk yolları tüketilmeden alarak, istisnai bir uygulama yapmıştır. Tamamıyla bu adımlar siyasidir, bunun da gerekçesini biliyoruz.’”

“Mahkeme yerine konuştu”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Mahkeme yerine konuştu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, AİHM’nin Demirtaş’ın tahliye edilmesi gerektiği yönündeki kararına ‘AİHM, bizim mahkemelerimizin yerine geçecek şekilde karar veremez’ derken, Demirtaş’ın avukatları kararın bağlayıcı olduğunu söyledi. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Erdoğan’a ‘Bu karar sizi bağlar efendiler. Bütün arkadaşlarımız serbest kalmak zorundadır’ sözleriyle yanıt verdi. Demirtaş’ın avukatları da kararın yargı-siyaset ilişkisinin ifşası olduğunu söyledi. Süreci yakından takip eden avukat Kerem Altıparmak, hukuki olarak AİHM kararının bağlayıcı olduğunu, bu kararın etrafında dolanma şansları olmadığını ve Avrupa Konseyi’nde çeşitli yaptırımların söz konusu olabileceğini söyledi.”    

“Sır fonu”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Sır fonu” başlıklı haberinde, “Kamu bankaları, BOTAŞ, THY gibi devasa kuruluşları bünyesinde bulunduran Türkiye Varlık Fonu’nun denetlenemediği eleştirilerini yönelten muhalefetin, şirketlere ilişkin sorularına da yanıt verilmiyor. Son olarak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, THY sorularını ‘Görev ve yetki alanımda değil’ diyerek yanıtsız bıraktı. Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, THY konusunda yöneltilen sorularda görev ve yetkinin Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nda olduğunu belirtmesine karşın bakanlık sadece THY uçaklarında dağıtılan gazeteler, THY'nin Ankara - İzmir seferinin ne zaman başlayacağı ve THY'nin kabin memuru olarak kaç yabancı uyruklu kişiyi çalıştırdığı konularındaki soru önergelerini yanıtladı. Bakanlık, THY'de çalışanların durumları, THY'nin yaptığı akaryakıt anlaşması, THY yönetiminde yer alan kişilerle ilgili iddialar, THY'nin sefer iptalleri gibi konularda verilen önergeleri ise kurumun Türkiye Varlık Fonu'na devredildiği gerekçesiyle yanıtsız bırakmaya başladı. Yasaya göre Türkiye Varlık Fonu'nun denetim raporlarının belli zaman aralığında TBMM'ye sunulması gerekiyor. Ancak fonun 2018 yılı denetim raporları yasal süresinin üzerinden 9 ay geçtikten sonra sunulurken, ekim ayında sunulması gereken 2019 yılı denetim raporu ise hâlâ Meclis'e gelmedi” ifadelerine yer verdi.

“Bilmemek ölmekten kurtarır mı?”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bilmemek ölmekten kurtarır mı?” başlıklı haber yer aldı:

“İzmir depreminin ardından ülke genelindeki deprem riskinin saptanması ve alınacak önlemlerin belirlenmesi için kurulan TBMM Deprem Araştırma Komisyonu’nda, ‘Veriler kamuoyu ile paylaşılmasın’ önerisi yapıldı. Afet alanında faaliyet gösteren dernek temsilcilerinin katıldığı komisyon toplantısında, Türkiye Deprem Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alper İlki, milletvekillerini ‘bilgilendirdi.’ Türkiye’de yapı stokunun iyileştirilmesi için kapsamlı çalışmalara ihtiyaç duyulduğunu kaydeden İlki, mevcut yapılara müdahale ile göçük ihtimalinin de ortadan kaldırılabileceğini söyledi. Dönüşümün ne şekilde yapılacağı konusuna değinen İlki, ‘Kampanya yapmamız lazım. Yasal altyapısı nasıl oluşur bilmem ama başka çare yok. Şimdi, mesela, İBB girdi bu işe. Bize göre biraz çılgınca girdi. Biz, ‘Girmeyin, etmeyin’ dedik. Çıkacak tablodan sonra ne yapacaklar? Yüzde 80, 90 can güvenliği olmayan binalarda oturduğumuz çıkacak. Sonra ne yapacağız?’ dedi. MHP Milletvekili Lütfi Kaşıkçı’nın, ‘Kamuoyu bu gerçeklikle ne kadar yaşayabilir?’ sorusuna, ‘Herhalde hiç yaşayamaz’ yanıtını veren İlki, daha önce depreme karşı çalışmaların İstanbul Zeytinburnu’nda ve Fatih’te yapıldığını, bunların ‘kaos olmasın diye’ kamuoyu ile paylaşılmadığını anlattı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design