Anasayfa / Medya izleme / “130 milyar dolarlık suskunluk”

28 Aralık

“130 milyar dolarlık suskunluk”

Karar gazetesi, “heba edilen” döviz rezervinin hesabını kim verecek diye sordu.

Karar gazetesinin manşetinde, “130 milyar dolarlık suskunluk” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“130 milyar dolar tutarındaki döviz rezervinin boş yere heba edildiğini hükümet de yanlış kur politikasını terk ederek kabul etmiş oldu. Bu aşamada ise ‘faturası 83 milyona kesilen inat politikasında sorumluluğu olanlar hesap vermeyecek mi?’ sorusu gündemde. Ekonomi uzmanlarının bütün uyarılarına rağmen döviz kurunu kontrol etmek adına inatla sürdürülen yanlış politika bir yılın sonunda terk edildi. Ancak bu süre içinde Merkez Bankası rezervlerinin tamamen eritilmesinden sorumlu olanlar hakkında hiçbir adım atılmadı. Ana muhalefet partisi Meclis’e soru önergesi verdi. Dövizi tutmak için yapılan satışın Hazine’ye ne kadar yük getirdiğinin araştırılması istendi. Konuya ilişkin bir iç inceleme kamuoyuna yansımazken Bakan Ağbal’dan da açıklama gelmedi. DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ‘İki yılda MB rezervlerinin 130 milyar erimesi sistemsizliğin kendisi’ diyerek sorunun altını çizdi. Merkez Bankası eski başkanı Durmuş Yılmaz da sorumluları işaret ederek bu konuda adım atılması gerektiğini belirtti. ‘Dövizin kime nasıl satıldığının hesabı verilmeli’ dedi. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan ise ‘132 milyar doların hesabını sormayacak mısınız? Görevdeki yetkililer için hukuki süreci başlatacak mısınız? Şeffaflık lafla olmuyor’ çağrısı yaptı. CHP Sözcüsü Faik Öztrak ise Kasım ayındaki açıklamasında Merkez Bankası’nın net döviz pozisyonunun eksi 48,7 milyar dolar olduğunu belirtmişti. Öztrak ‘TCMB’nin Swap dahil döviz yükümlülükleri ayıklandığında kasada artık tek bir ‘cent’ bile kalmadı’ dedi. Kafaları karıştıran döviz işlemleri sonucu Merkez Bankası’nın eksi rezerve geçmesi ve yapılan satışların nasıl ve kimler aracılığı ile yapıldığı ve buna kimin karar verdiği artık daha sık sorulmaya başlandı.”

“Koşun, bizde emek bedava”

Birgün gazetesi manşetinde, “Koşun, bizde emek bedava” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İTO, yabancı yatırımcıları ülkeye davet ettiği raporda işgücünün ucuz olduğunu itiraf etti. Ucuz işgücünün cazibe olarak gösterildiği rapora göre Almanya’dan 9 kat daha ucuza çalışıyoruz. Zira ülkede 7,5 milyon ücretli açlık sınırının altında bir maaş alıyor. İstanbul Ticaret Odası (İTO), Mülk Edinme Rehberi hazırladı. Rehberde buna göre yabancılara İstanbul’a yatırım yapma çağrısında bulunulurken Türkiye’deki işgücünün nitelikli ama ucuz işgücü olduğu belirtildi. İşçi maliyetlerinin Almanya’nın yaklaşık 9 kat altında olduğu belirtilen raporda ucuz yabancı yatırımcıya cazibe olarak gösterildi, ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti Türkiye’de 5,6 Amerikan dolarıyken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan dolarıdır’ denildi. Raporda şu ifadeler yer aldı: ‘Türkiye 10 puan üzerinden 7,35 puan ile nitelikli mühendis bulunabilirliğinde Polonya, Romanya, Çekya gibi ülkeleri geride bırakmıştır. ‘İmalatta saatlik işçi maliyeti’ Türkiye’de 5,6 Amerikan Doları’yken, Almanya’da bu maliyet 47,2 Amerikan Doları’dır.’ İTO yabancıların İstanbul’dan konut alması durumunda Türk vatandaşı da olabileceğini kaydederken, yabancılardan alınan verginin ucuz olduğunu da “Türkiye’de yurtdışı alıcılara özel olarak KDV’siz gayrimenkul satın alma fırsatı sunulmaktadır” diyerek anlatıldı.”

“42 milyarlık istisna”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “42 milyarlık istisna” başlıklı haberinde, “CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 2020 yılı içerisinde hızlı tren, metro, tramvay yapım ve inşaat işlerinden oluşan projelerle ilgili ihalelerin neredeyse tamamının kapalı olarak, istisna kabul edilen pazarlık usulüyle yapıldığını açıkladı. Tutarının 42 milyar TL’yi bulduğunun tahmin edildiğini söyleyen CHP’li Akın, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı bünyesindeki Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü (AYGM) tarafından 2020 yılı içerisinde ilansız ve belli firmaların davet edilmesi yöntemiyle gerçekleştirdiği ihalelerle ilgili bir derleme hazırladı. CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, ‘AK Parti iktidarı kamu ihale mevzuatını hiç sevmedi ve bu mevzuatı kendilerine göre değiştirdi. İhaleleri keyfine göre dağıtmak için çok çaba gösterdiler. 2003’ten bu yana 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu defalarca değiştirildi. Kanuna uymak yerine kendilerine kanunu uydurdular. Böylece adrese teslim ihaleler devreye sokuldu. Bunu yapabilmek için de AK Parti, Kamu İhale Kanunu’nun istisnai hükümlerini istismar ederek, istisnayı usul haline getirmeye başladı. Pazarlık usulü ile verilen ihaleler de bunun sonucudur. Halkın parasını bu usulle yandaşlara veriyorlar’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Gazetenin sürmanşetinde ise, “Bakanlığı tarikatlar yüzünden bıraktım” başlıklı haber yer aldı:

“Doğru Parti Genel Başkanı Rifat Serdaroğlu, Sağlık Bakanlığı’ndan istifasının perde arkasını anlattı: ‘Müsteşarımı değiştirmek istediler. Yalım Erez’in bir yakını gelecekti, geldiği takdirde belli tarikatların Sağlık Bakanlığı’nda etkili olması mümkün olabilecekti. Menzilciler, AKP geldiğinden beri Sağlık Bakanlığı’nın büyük çoğunluğuna hakimdir. Onlardan habersiz hiçbir iş yapamazsınız.’” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design