Anasayfa / Medya izleme / “Kavala’nın hakları ihlal edilmemiş (!)”

30 Aralık

“Kavala’nın hakları ihlal edilmemiş (!)”

AYM’nin Osman Kavala kararı, manşete çıkmasa da gazetelerin büyük kısmında yer buldu

Anayasa Mahkemesi, Osman Kavala’nın başvurusunu yine reddetti.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Kavala’nın hakları ihlal edilmemiş(!)” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şöyle denildi:

“Osman Kavala’nın, ‘hukuki olmayan tutuklama ile kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edildiği’ gerekçesiyle yapılan başvuruyu Anayasa Mahkemesi değerlendirdi: ‘Kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı ihlali yoktur.’ Karar 7’ye karşı 8 oyla alındı.”

Birgün gazetesi manşetin altındaki habere, “AKP Kavala’yı hapiste istiyor” başlığını attı:

“Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 1 Kasım 2017 tarihinden bu yana cezaevinde bulunan Osman Kavala’nın bireysel başvurusunda, kişi hürriyeti ve güvenliği hakkının ihlal edilmediğine karar verdi. AYM’de Osman Kavala’nın bireysel başvurusuyla ilgili ret kararı 7’ye karşı 8 oyla alındı.” 

Karar gazetesi, “Kavala’ya 7’ye karşı 8 oyla ret” başlığıyla manşetin yanında yer verdiği haberde, “Anayasa Mahkemesi Genel Kurulu, 1150 gündür tutuklu bulunan Osman Kavala’nın ‘kişilik haklarının ihlal edildiğine’ ilişkin başvurusunu reddetti. Karar, 7’ye karşı 8 oyla çıktı. Gezi Parkı davasından beraat ve tahliye alan ancak 15 Temmuz kapsamında tutuklanan Kavala’nın siyasi nedenlerle tutuklandığına hükmeden AİHM, derhal serbest bırakılma çağrısı yapmıştı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin altında, “İhlal yok: 8 İhlal var: 7” başlığıyla yer ayırdı:

“Anayasa Mahkemesi, iki kez tahliye edilen ve yeni suçlamalarla 3 kez tutuklanarak 3 yıldır özgürlüğünden alıkonulan Osman Kavala’nın ‘hak ve özgürlüğünün ihlal edilmediğine’ hükmetti. Karar, 7’ye karşı 8 oyla alındı. Kavala’nın somut delil olmadan 39 aydır cezaevinde tutulduğunu anımsatan avukatı Köksal Bayraktar, ‘AİHM’nin aksine karar veren AYM hukuka aykırı davranıyor’ tepkisini gösterdi. AYM daha önceki başvuruyu da reddetmişti.”  

Sözcü gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “AYM, Kavala için 7’ye karşı 8 oyla ‘hak ihlali yok’ dedi” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Anayasa Mahkemesi, darbe suçlamasıyla 3 yıldır hapiste yatan Osman Kavala’nın ‘hak ihlali’ başvurusunu reddetti. Yüksek Mahkeme, ‘15 Temmuz darbe girişimi’ ve ‘casusluk’ suçlamasıyla 1156 gündür hapiste bulunan Osman Kavala’nın başvurusunu görüştü. AYM, 7’ye karşı 8 oyla, ‘kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı’nın ihlal edilmediğine karar verdi.”   

Sabah gazetesi haberi ön sayfasının altından, “AYM’den Osman Kavala’ya ikinci ret” başlığıyla anonsladı.

Yeni Şafak gazetesi habere manşetin altında, “Hak ihlali yok” başlığıyla yer verdi:

“15 Temmuz ile ilgili olarak ‘darbe ve casusluk’ suçlamasıyla tutuklu bulunan Osman Kavala, Anayasa Mahkemesi’nden beklediğini alamadı. AYM, 7’ye karşı 8 oyla Kavala’nın ‘hürriyet ve güvenlik hakkının ihlal edilmediğine’ ve tutukluluğunun doğru olduğuna karar verdi. Kavala’nın daha önce yaptığı başvuru da reddedilmişti.” 

“Bir millet aşı bekliyor”

Karar gazetesinin manşetinde, “Bir millet aşı bekliyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Dünya virüs salgınına karşı en etkili silahı kullanmaya başlarken, Türkiye’ye gelişi iki kez ertelenen Çin aşılarının ilk partisi bugün Ankara’da olacak. Ancak uzmanlar ‘Herkes yaptırmalı’ uyarısında bulunsa da tedarik problemi hâlâ çözüm bekliyor. Bağışıklık eşiği olan ‘toplumun yüzde 70’ine uygulama’ için 120 milyon doz gerekiyor. Türkiye’nin alabileceği miktar ise 55 milyonu geçmiyor. Hacettepe Üniversitesi’nden Prof. Dr. Murat Akova ‘Toplumun yüzde 70’i aşılanırsa pandeminin seyri değişir. Yüzde 90’a ulaştığınızda hastalık kalmaz’ dedi. Uzmanlar, nüfusun bir kısmına yönelik kademeli uygulamanın da salgın zincirini kırmada yetersiz kalacağını belirtti. Buna karşın Sağlık Bakanlığı Çin’le 50 milyon, Pfizer/BionTech’le 5 milyon dozluk anlaşma yapıldığını kaydetti. Bu rakamların üstü için ‘temenni’ ifadeleri dile getirildi. Miktarın yetersizliği karşısında yeni bağlantılar kurulması gerektiği belirtildi. Dünyada korona salgınına karşı umut olan ve Almanya, ABD, Çin, Rusya ve İngiltere tarafından üretilen aşılar 35 ten fazla ülkede yapılmaya başlandı. Ağırlıklı olarak Alman, ABD ve İngiliz aşılarından oluşan dozları erken siparişle temin eden ülkeler çalışmalarını sürdürürken 11 Aralıkta gelmesi gereken tek alternatif olarak Çinli SinoVac şirketi tarafından üretilen CoronaVac aşısını alan Türkiye ilk dozlara bugün ulaşacak.”

“Rantın 3 hali!”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Rantın 3 hali!” başlıklı haberinde, “Milyonları açlığa, işçileri sefalete mahkum eden iktidar, kamu kaynakları üzerinden yandaşa rant dağıtmaktan vazgeçmiyor. Madenden enerjiye tüm ihaleler tanıdık isimlere çıkıyor. Kamu ihalelerinin değişmez isimleri Cengiz Holding ile Limak Holding yine pas geçmedi. Cengiz Elektrik, Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın milyonlarca liralık ihalesini alırken Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın enerji ihaleleri de Limak Enerji Uludağ Elektrik Şirketi’nin oldu. Limak Sanayi Çimento Balıkesir’e 5’inci maden ocağını açmak için kolları sıvadı. İvrindi ilçesinde kalker ocağı açmak için başvuru yaptı. Çimento fabrikasına hammadde sağlayan Limak, projelerini 25 hektarın altında hazırlayarak ÇED gerekli değildir kararları alıyor. Sayıştay’ın uyardığı AKP’li Üsküdar Belediyesi, 72 ihalesini ‘istenene ihaleyi verme’ aracı olarak kullanılan ‘pazarlık yöntemi’yle gerçekleştirdi. İhalelerden birisinin yapımına halen devam edilen 146 milyon 340 bin TL’lik Çengelköy Erguvan Evleri olduğu açığa çıktı” ifadelerine yer verdi.  

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design