Anasayfa / Medya izleme / “ABD’de faşist gözdağı”

08 Ocak

“ABD’de faşist gözdağı”

Gazeteler manşetlerini ABD’deki Kongre baskınına ayırdı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “ABD’de faşist gözdağı” başlıklı habere yer verdi:

“ABD’nin başkentinde, Trump’ın ‘Yenilgiyi kabul etmeyeceğiz’ konuşması yaptığı mitingin ardından Nazi yanlısı, ırkçı ve antikomünist semboller taşıyan gruplar Kongre’yi bastı. Kaliforniya Üniversitesi’nden Sosyoloji profesörü Cihan Tuğal, ABD açısından faşist hareketin yükselmesi noktasında bir kırılma yaşandığını belirterek, 'Aşırı sağın güçlenerek örgütlenmeye devam edeceğini düşünüyorum’ dedi.”

Karar gazetesi manşetindeki, “Gitmemek için darbeyi bile denedi” başlıklı haberinde, “ABD’de başkanlık seçimi sonuçlarına direnen Trump, taraftarlarını tahrik ederek Kongre’deki onay oturumunu bastırdı. Kendi partisinin bile ‘darbe girişimi’ olarak gördüğü ve karşı çıktığı kalkışmada dört kişi hayatını kaybederken, gözler bundan sonraki sürece çevrildi. Başarısız girişimin ardından Trump için azil ve yargılama seçenekleri gündemde. Kaybettiği seçimlere ilişkin kanıtsız iddialarını yineleyen Trump, Beyaz Saray önündeki ‘Amerika’yı Kurtar Yürüyüşü’ne katılan kalabalığa ‘Pes etmeyeceğiz’ diye seslendi. Sloganı tekrarlayan binlerce kişi, ABD Başkanı’nın ‘Kongre’ye yürüyün’ çağrısının ardından harekete geçti. Biden’ın zaferinin tescilleneceği oturumun yapıldığı sırada Kongre binası ele geçirildi. Savunma Bakanlığı, önce bölgeye ulusal muhafızların gitmesini reddetti, bir süre sonra askerler Kongre’de konuşlandı. Olaylarda 4 kişi hayatını kaybetti. ABD Başkanı tahriklerini sürdürüp ‘Bugünü sonsuza kadar hatırlayın’ dedi ve taraftarlarına eve dönmelerini söyledi. 20 Ocak’ta düzenli bir geçişin olacağını ileri sürdü. Trump’la yollarını ayıran Başkan Yardımcısı Pence ise tüm protestocuların cezalandırılacağını belirtip ‘Tolerans yok’ mesajı verdi. Seçilmiş Başkan Biden da yaşananları ‘ABD tarihinin en karanlık günlerinden biri’ olarak nitelendirdi. ‘Onlar protestocu değil yerli teröristti. Bizim demokraside başkan, hiçbir şekilde ‘kral’ değildir’ sözleriyle tepkisini gösterdi” ifadelerine yer verdi. 

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Dünya ABD’ye demokrasiyi hatırlattı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“‘Demokrasi götürüyoruz’ iddiasıyla çok sayıda ülkede iç karışıklık çıkarak ABD, bu kez kendisi kaosun içine düştü. Seçim sonuçlarını kabul etmeyen Trump, geride kutuplaşma ve kan bıraktı. Trump yanlılarının Kongre baskınında 4 kişi yaşamını yitirdi. Azledilmesi için çağrılar yapılan Trump, görevi devredeceğini açıklayarak, 2024 seçimi için mesaj verdi. Avrupa ve NATO, yaşananların ‘utanç verici’ bularak seçim sonuçlarına saygı gösterilmesini istedi.”  

Sözcü gazetesi manşetindeki, “Etme bulma dünyası!” başlıklı haberinde, “ABD, ‘Demokrasi götürüyoruz’ diyerek yıllarca ülkeleri karıştırdı, işgal etti, kan döktü, darbe yaptırdı. O yaptıkları şimdi kendi başlarına geldi. Trump yanlıları Kongre’yi basıp terör estirdi. ABD, dünyaya rezil oldu” ifadelerini kullandı. 

Sabah gazetesi manşetinde, “ABD rüzgâr ekti, fırtına biçiyor” başlıklı habere yer verdi:

“Dünyanın her yerinde işine gelmeyen yönetimleri devirmek için kitleleri kışkırtan ABD şimdi iç savaşın eşiğine geldi.”

Yeni Şafak gazetesinin manşetinde, “ABD darbeyle tanıştı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Dünyadaki birçok ülkeyi askeri darbe ve sokak isyanlarıyla istikrarsızlaştıran ABD kendi silahıyla vuruldu. 3 Kasım’daki seçim sonuçlarını tanımayan Trump taraftarları Washington’un kalbi Kongre binasını bastı. Dört saat süren işgal geride 4 ölü, siyasi kriz, kaos, kutuplaşma ve en önemlisi de ABD’nin ‘süper güç imajı’nı yerle bir eden manzaralar bıraktı.” 

Akşam gazetesi manşetindeki, “Göz, gez, arpacık” başlıklı haberinde, “ABD Başkanı Trump’ın kaybettiği seçimi tanımaması ve taraftarlarını eyleme çağırmasıyla başlayan işgal, biri Kongre binasında 4 kişinin ölümüyle sona erdi. İşgalden sonra toplanan Kongre, seçim sonuçlarını onayladı ve Joe Biden resmen ABD’nin 46. Başkanı oldu” ifadelerini kullandı.

Hürriyet gazetesi manşetinde, “Ellerinde demokrasi kalmadı” başlıklı habere yer verdi:

“Trump yandaşlarının Kongre’ye yaptığı baskın ABD’yi dünyaya rezil etti. Yıllardır demokrasi dersi vermeye çalıştığı ülkeler şimdi ‘Muz cumhuriyeti’ diye ABD ile dalgasını geçiyor.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design