Anasayfa / Medya izleme / “Faiz lobisine çalışıyoruz”

13 Ocak

“Faiz lobisine çalışıyoruz”

Karar manşetini “faiz lobisi”ne ayırırken, Cumhuriyet, muhalefetin açıklamalarını manşete çekti.

Karar gazetesinin manşetinde, “Faiz lobisine çalışıyoruz” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“Kuru dizginlemek için 130 milyar dolar rezervi eriten, enflasyona rağmen faizi artırmamakta direten Merkez Bankası şimdi de ‘tabuları’ yıktı, ‘yabancı yatırımcı istiyor diye’ faizi iki ayda 675 puan artırdı. Türkiye’nin girdiği sarmal yalnızca faiz lobisini memnun etti. Sorun muhalefetin de gündeminde. Kılıçdaroğlu ‘10 milyon dolar getiren 1 milyon 300 bin dolar kazanıyor’ dedi. Faiz ‘hassasiyeti’ Merkez Bankası başkanlarını koltuğundan etti. Yüzde 8’e kadar inen faiz ‘yeni dönem’de yüzde 17’yi gördü. Türkiye, faizlerin en yüksek olduğu ilk 10 ülke arasına girdi. Bu durum yabancının iştahını kabarttı. Birçok yatırımcı ülkesinden yüzde 2-3’le aldığı parayı Türkiye’de en az yüzde 17 ile TL faizine yatırıyor. Böylece yaklaşık yüzde 15’lik daha fazla kâr ediyor. Faizlerin düşme ihtimaline karşın dövizini alıp Türkiye’den ayrılma planını saklı tutuyor. CHP lideri de Türkiye’nin önündeki kritik soruna işaret etti. ‘1 milyon doları yüzde 4 faizle kendi ülkesindeki bankadan çeksin, getirsin, bir yıl sonra 130 bin dolar keş para kalıyor. Kim ödüyor 130 bin doları? Bu ülkenin fakir fukarası. 10 milyon dolar getiren, 1 milyon 300 bin dolar para kazanıyor’ dedi. ‘Soygun düzenini kim oluşturuyor?’ diye soran Kılıçdaroğlu ‘Döviz fırlayınca yine döviz lobisi kazanıyor. Kaybeden kim? 83 milyon. Bu gerçeği anlatmak zorundayız’ ifadelerini kullandı.”

“Açlığı konuşalım”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Açlığı konuşalım” başlıklı haberinde, “Muhalefet liderleri, ‘sözde’ gündemle gerçek sorunları perdeleyen Cumhurbaşkanı’na seslendi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a yönelim eleştirilerini sıraladı: İktidar, Türkiye gerçeğinden koptu. Yapay gündem yaratacağına çöpten yiyecek toplayanlara kafa yor. Açlığı yaratan sensin. O nedenle ‘sözde cumhurbaşkanı’ diyorum. Yeminine sadık kalmadın. Egemen güçlerin karşısında diz çöktün. Türkiye’nin şanını ve şerefini yok ettin. İstanbul’da esnaf ziyareti yapan İYİ Parti lideri Akşener, Erdoğan’ın ‘sözde cumhurbaşkanı’ gündemini kabul etmediklerini belirterek ‘Erdoğan, herkesin cumhurbaşkanı olamadı. Bir saniye cumhurbaşkanı ol. Bu gündem, esnafın derdine çare üretmiyor. Israrla bu tavrı, bu dili reddedeceğiz ki sizleri konuşabilelim’ dedi” ifadelerini kullandı. 

“Özel kadrolaşma”

Birgün gazetesi manşetinde, “Özel kadrolaşma” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Milyonlarca insan KPSS yoluyla devlette kadrolu memuriyet bulmaya çalışırken belediyeler ‘özel kalem müdürlüğü’ yoluyla yakınlarına kadro dağıtıyor. Kimisi sadece bir gün çalışan özel kalem müdürleri ya başka kurumlara naklediliyor ya da kendi kurumlarında memuriyete geçiyor. Kamu kurumlarında liyakat tartışması ülkenin en önemli gündemlerinden. Milyonlarca yurttaş KPSS veya benzeri sınavlarla kamu kurumlarına girebilmek için dirsek çürütürken, gecesi gündüzüne karışırken ‘torpil’ yoluyla kamuya atamaların sayısı hiç de az değil. Özellikle AKP’lilerin elinde olan belediyeler bu yolu tercih ediyor. 657 Sayılı Kanun’da ‘istisnai memuriyet’ sayılan ‘Özel kalem müdürlüğü’ kadrosundan işe başlatılıp daha sonra memurluğa geçiş yapan birçok insan bulunuyor. Öyle ki sadece bir gün ‘özel kalem müdürlüğü’ yapıp daha sonra memurluğa geçen dahi var. Bir belediyede son 5 yılda 28 kişi özel kalem müdürü olarak görevlendirildi. Bu özel kalem müdürlerinin kimisi mühendis kimisi tekniker kimisi başka görevlerle başka kurumlarda çalışmaya başladı.”

“‘Üzmeyin’ cezası”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “‘Üzmeyin’ cezası” başlıklı haber yer aldı:

“Basın İlan Kurumu, gazetemiz Evrensel’e bu kez de Cumhuriyet gazetesinde çalışan gazetecilerin ifadeye gitmesini haberleştirdiğimiz için 3 günlük ilan kesme cezası verdi. Evrensel Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, ceza gerekçesine tepki göstererek ‘Evrensel, halkın haber alma hakkından asla taviz vermez’ dedi. Evrensel'de 1 Mayıs 2020’de ‘Cumhuriyet kaçak villa haberi nedeniyle ifadeye çağrıldı’ başlığıyla yayımlanan haber, İletişim Başkanı Fahrettin Altun’un Avukatı Sezgin Tunç’un şikayeti üzerine 3 günlük ilan kesme cezasına gerekçe yapıldı. Haberimizde sadece İstanbul Büyükşehir Belediyesinin Fahrettin Altun’un kiraladığı arazide yaptırdığı yerleri yıkması ve haberi yapan Cumhuriyet gazetesinde çalışan gazetecilerin bu haber nedeniyle ifadeye çağırılması yer alıyor. Haberde doğruluğu kanıtlanmamış hiçbir bilgi yer almazken, Altun'un şikayet dilekçesinde ‘Haberde kaçak vurgusu yapılarak saptırılmış, çarpıtılmış, hukuka uygun gerçeklerden ihale süreci dikkate alınmamış, hakikati öğrenmek amacıyla herhangi bir araştırma yapılmamıştır’ denildi. Evrensel'in BİK'e verdiği savunmada ise, haberin hukuka uygunluk ve basın ahlak ve esaslarına uygunluk sınırları içerisinde olduğu belirtilerek ‘Haber son derece kısadır. Bir savcılık soruşturmasına ifade verilmesi ile ilgilidir’ denildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design