Anasayfa / Medya izleme / “Çarklar döndü, işçi öldü”

14 Ocak

“Çarklar döndü, işçi öldü”

Evrensel ve Karar gazeteleri salgın döneminde yaşanan işçi ölümlerini manşete çekti.

Evrensel gazetesi manşetinde, “Çarklar işçinin canıyla döndü” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Pandemi yılı olan 2020’de patronların ve hükümetin ‘çarklar dönsün’ ısrarı sonucu sadece kovid-19 sebebiyle 741 işçi öldü. Sanayiden inşaata şirketlerin cirosunda ise yüzde 40’lara varan artış yaşandı. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi’nin verilerine göre 2020 yılında 2 bin 427 işçi iş cinayetlerinde yaşamını yitirdi. Pandemi önlemleri kapsamı dışında bırakılan işçilerin ölüm nedenlerinde kovid-19 ilk sırada yer aldı. Patronlar ise pandemi sürecinde cirosunu artırdı. Sanayi, inşaat, ticaret ve hizmet sektörlerinde toplam ciro yıllık bazda yüzde 38.9 arttı. Türkiye genelinde sanayi üretimi ise yıllık bazda yüzde 11 yükseldi.”

Karar gazetesi habere manşetinde, “Çarklar döndü, işçi öldü” başlığıyla yer verdi:

“Pandemide çarkların dönmesi için fabrikalar, şantiyeler çalışmaya devam etti. Yüzlerce işçinin yan yana yemek yemek zorunda kaldığı, maskesiz-mesafesiz mesailerin neden olduğu acı son iş kazası raporuna yansıdı. Geçen yıl ölen iki bin 427 işçiden 741’i Kovid nedeniyle hayatını kaybetti. İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi 2020 raporunu açıkladı. İş kazalarında Avrupa’da birinci, dünyada ise üçüncü olan Türkiye’de geçen yıl en az iki bin 427 kişi yaşamını yitirdi. Salgın sürecinde çok sayıda fabrikada virüs tedbirlerinin uygulanmadığına dair görüntüler ortaya çıkmıştı. Ekonomik kaygıyı insan sağlığından önde tutan anlayışın yol açtığı acı tablo verilere de yansıdı. Ölenlerin yüzde 31’i yani 741 işçi Kovid’e yenik düştü. En fazla ölüm 326 ile aralık ayında gerçekleşti. Hayatını kaybedenlerin 2023’ü işçi-memur, 404’ü ise çiftçi-esnaf olarak kayıtlara yansıdı. 17 ve altındaki yaşlarda 68 işçi ölürken, 65 yaş üstünde bu sayı 159 oldu. Vefat eden 101 mülteciden 48’ini ise Suriyeliler oluşturdu. Rapor, önlenebilir durumdaki iş kazalarıyla sendika arasındaki ilişkiyi de ortaya koydu. Buna göre ölenlerin sadece yüzde 4.5’i sendikalıydı.”

“TÜGVA monşerleri”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “TÜGVA monşerleri” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Okullardaki faaliyetleri tartışma konusu olan Türkiye Gençlik Vakfı (TÜGVA), diplomasiye de el attı. Yönetiminde Bilal Erdoğan’ın da bulunduğu vakfa bağlı Genç Diplomat Akademisi, ‘diplomasi alanında çalışmayı hedefleyen gençlere’ diplomat eğitimi vereceğini açıkladı. Eğitim Kuzey Makedonya’da başlayacak. Programa katılan ve eğitim alanlar, programın sonunda Ankara’da bakanlık ve kurumları ziyaret ediyor. Katılımcılara bu kapsamda sertifika da verilirken programın ‘imkân ve ödülleri’ arasında ise ‘yurt dışında ve yurtiçinde yetkili kurumlarda staj olanağı’ yer alıyor. TÜGVA, bu kapsamda, Kuzey Makedonya’da faaliyet gösteren Türk Gençlik Kulubü (TGK) ile birlikte Kuzey Makedonya’daki gençlere diplomasi eğitimi vereceklerini duyurdu. ‘Kuzey Makedonya genç diplomat adaylarını bekliyor’ başlığı ile yapılan duyuruda, programın yalnızca Kuzey Makedonya’da yaşayanlar için olduğu kaydedildi.”

“Laiklik alerjisi had safhada”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Laiklik alerjisi had safhada” başlıklı haberinde, “Seçmeli ders süreci başladığından beri il ve ilçe milli eğitim müdürlüklerinin din dersi dayatması sürüyor. Son olarak Antalya, Samsun ve İstanbul’da öğrencilerin din dersine yönlendirilmesi istendi. Süreç böyle devam ederken pandemi boyunca eğitimde ortaya çıkan eşitsiz tabloyu çözmek için tek bir adım atmayan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) da kulağının üstüne yatıyor. MEB bu konuda olumlu ya da olumsuz tek bir açıklama dahi yapmazken göreve geldiğinde bazı çevrelerde beklenti yaratan Ziya Selçuk da ayrıca sessizliğini koruyor. Eğitim Sen İstanbul 5 No’lu Şube Başkanı Özer Tuncer konuya ilişkin şunları söyledi: ‘Milli Eğitim Bakanlığı’nın ortaokullar ve liseler için seçmeli ders tercihlerinin 4-22 Ocak 2021 tarihleri arasında yapılacağını açıklamasının ardından il, ilçe milli eğitim müdürlükleri, okul idarecileri, kimi vakıf, dernek ve cemaatlere bağlı kuruluşlar öğrencileri din derslerini zorunlu seçmek zorunda bırakmak için her türlü baskı aygıtını kullanmaya, suç işlemeye devam ediyor. Öğrencilerimizin laik, bilimsel eğitim hakkı, mesleki haklarımız için mücadele etmeye devam edeceğiz.’ Seçmeli derslerin velinin bilgisi dahilinde öğrenci tarafından yapılması gerektiğinin altını çizen Eğitim–İş şubeleri de şu açıklamayı yaptı: ‘Bu konu, iki tane partizan müdürün koltuğunu sağlamlaştırmak için yapacağı hamlelere kurban edilmez, ettirmeyiz! Dayatmanın devreye sokulduğu her yerde mücadele edip, hukuki yollara başvuracağımızı ilan ediyoruz’” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design