Anasayfa / Medya izleme / “AB’den beyaz sayfa adımı”

27 Ocak

“AB’den beyaz sayfa adımı”

Karar gazetesi manşetini AB-Türkiye ilişkilerindeki “beyaz sayfa”ya ayırdı.

Karar gazetesi manşetindeki, “AB’den beyaz sayfa adımı” başlıklı haberinde, “Brüksel ile Doğu Akdeniz’deki yüksek tansiyon nedeniyle gerilen ipleri, diplomasi trafiği ve 5 yıl sonra başlayan istikşafi görüşmeler gevşetti. Ankara’dan ‘çözüme giden yol diyalogda’ mesajlarının ardından AB’den de pozitif atmosferi destekleyecek kritik adım geldi. Mart ayındaki liderler zirvesinde genişletilmesi öngörülen yaptırımlar rafa kaldırılıyor. Yunanistan’ın tek taraflı çabalarıyla tetiklenen Doğu Akdeniz’deki krizde yeniden ‘makul çözüm’ yaklaşımı zemin kazandı. Türkiye’nin Avrupa’da yürüttüğü mekik diplomasinin ardından Atina ile 5 yıl sonra istikşafi görüşmeler yeniden başladı. Diyaloğa alan açma çabasını yansıtan gelişmenin ardından Brüksel de olumlu tavır ortaya koydu. AB Dışişleri Bakanları geçen aralık ayında kararlaştırılan yaptırımları erteleme kararı aldı. Kritik toplantının ardından yaptırım dosyasının tamamen ortadan kalkmadığı da vurgulandı. Şimdilik durumun izleneceğine yönelik mesajlar verildi. Ancak masaya alan açılması için atılan adımların takdir edildiği belirtildi. Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Borrell ‘Türkiye’nin verdiği mesajı not ettik’ ifadesini kullandı. Almanya Dışişleri Bakanı Maas da ‘Olumlu gelişmeler gördüğümüz için Türkiye’ye karşı yaptırım kararı almadık” dedi’ ifadelerini kullandı.

“Avrasya hortumu”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Avrasya hortumu” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Köprü ve otoyolların geçiş ücretlerine 1 Ocak’ta %25 zam yapılmasının ardından Avrasya Tüneli geçiş ücretinin de 1 Şubat’ta yüzde 26 dolayında artırılması bekleniyor. Avrasya Tüneli geçişlerinde otomobiller için 36 lira 40 kuruş olan ücretin 46 liraya yükseleceği belirtildi. Buna göre 54 lira 70 kuruş olan minibüs geçiş ücreti de 69 liraya yükselecek. Yeni tarifenin 1 Şubat 2021 ile 31 Ocak 2022 tarihleri arasında uygulamada olacağı belirtildi. Bahsi edilen zam sonrası Avrasya Tüneli'nin kullanıcıya gidiş-dönüş bir günlük maliyeti 92 lirayı bulacak. Erdoğan’ın ‘Hazineye 180 milyon lira getirecek’ dediği tünelin işletmecisine devlet, verdiği araç garantisi nedeniyle sadece 2020 yılı için 472 milyon TL ödeyecek.” 

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Tünel’in tek rakibi THY” başlığıyla yer ayırdı:

“Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor. Buna göre, otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. (Dolar kuru 7 TL 41 kuruş dikkate alınarak hesaplandı.) Eğer hesap edilen zam oranı ile Avrasya bileti neredeyse uçak bileti gibi muamele görecek. Zira git gel Avrasya Tüneli'nin müşterisine bir günlük maliyet 92 TL'yi bulacak. Kaynaklar, Avrasya Tüneli’ni işleten şirketin, sözleşmede yer alan formüller ve parametreler uyarınca hesaplamalarını yaptığını ve Ulaştırma Bakanlığı’na sunduğunu kaydetti.”

Cumhuriyet gazetesi ön sayfasının altındaki habere, “Para tüneli!” başlığını attı ve “Avrasya Tüneli’nde, devlet ile işletmeci şirket arasında imzalanan sözleşme gereğince 1 Şubat’ta geçiş ücretleri artırılacak. Oran üzerinde çalışmalar büyük ölçüde tamamlandı. Geçiş ücretlerinin, yüzde 26 dolayında artması bekleniyor. Buna göre halen otomobiller için 36 TL 40 kuruş olan ücret, 46 TL’ye yükselecek. 54 TL 70 kuruş olan minibüs geçiş ücretinin de 69 TL’ye çıkacağı hesaplanıyor. Eğer hesap edilen zam oranı ile Avrasya bileti adeta uçak bileti gibi muamele görecek. Zira git gel Avrasya Tüneli'nin müşterisine bir günlük maliyet 92 TL'yi bulacak. 100 TL'nin altına fırsat biletleri de olduğu varsayılırsa Avrasya'nın günlük faturası neredeyse THY'nin yurtiçi bilet fiyatları ile yarışacak” ifadelerine yer verdi.

“‘Tarafsız, sembolik ve partiler üstü olmalı’”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “‘Tarafsız, sembolik ve partiler üstü olmalı’” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Yeni hükümet sisteminin üç yılda sorunları daha da büyütmesi üzerine güçlü parlamenter sistem arayışları hızlandı. CHP MYK toplantısına da akademisyenlerin hazırladığı iki çalışma sunuldu. Çalışmalarda ‘Cumhurbaşkanının partili olması yasaklanmalı, başbakanlık getirilmeli ve Meclis tarafından seçilmeli’ gibi öneriler yer aldı. CHP Merkez Yürütme Kurulu'nun (MYK) önceki günkü toplantısında, İstanbul Politik Araştırmalar Merkezi’nin (İSTANPOL) akademisyenlerince hazırlanan iki ayrı çalışma sunuldu. ‘Türkiye İçin Yeni Bir Hükümet Sistemi’ başlıklı çalışmada, hükümet sistemi kaynaklı sorunlar ve çözüm önerileri; ‘Türkiye’de Hukuk Devletinin Tesisi’ çalışmasında ise bağımsız ve tarafsız yargı için öneriler yer aldı. ‘Türkiye İçin Yeni Bir Hükümet Sistemi’ adlı çalışmada, ‘başkanlık yetkilerinin, istikrarlı demokrasinin sürdürülmesini engellediği’ kaydedilirken, ‘Meclis’in işlevsizleştiği, yargının yürütmenin güdümüne girdiği’, bakanlıkların ise kendileri dışında belirlenen politikaların yürütücüsü olduğu belirtildi. Çalışmada, ‘Denge-denetleme mekanizmalarının yok edilmesi ve bütün yürütme erkinin tek bir kişi elinde toplanmış olmasının; siyasi, toplumsal ve ekonomik alandaki mevcut tüm sorunları daha da büyütmüştür’ denildi.

“Bir üstüne para verilmediği kaldı”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Bir üstüne para verilmediği kaldı” başlıklı haber yer aldı:

“Tartışmalı özelleştirme kararları ile kamunun elinden bir bir özel sektöre geçen kamu varlıkları nedeniyle ortaya çıkan kayıp bununla da sınırlı kalmıyor. Özelleştirilen Tunçbilek ve Soma Termik Santrallarında kullanılmak üzere Türkiye Kömür İşletmeleri’nden (TKİ) kömür alan Çelikler Holding ve Konya Şeker A.Ş. 1,3 milyar TL’lik borcunu da ödemiyor. Sayıştay’ın TKİ denetim raporuna göre, Manisa-Soma ve Kütahya-Tunçbilek Termik Santralları, geçen yıllarda özelleştirildi. Soma Termik Santralı’nı Torku’yu da bünyesinde bulunduran Konya Şeker A.Ş, Tunçbilek Termik Santralı’nı ise Çelikler Holding aldı. Şirketler, linyit kömürü ihtiyacının karşılanması için TKİ ile sözleşme yaptı. Bu sözleşmeler kapsamında satışı yapılan linyit kömürü bedellerinin tahsilinde aksamalar olmasına karşın, alacakların tahsiline ilişkin firmalara karşı sözleşmede düzenlenen yaptırımları uygulanmadı. Sonuçta da yıllar içinde TKİ’nin Manisa-Soma ve Kütahya-Tunçbilek Termik Santralları işletmecilerinden önemli tutarlara varan alacakları birikti. Yapılan incelemelerde, 2019 yılı sonu itibarıyla TKİ’nin 990 MW kurulu güçteki Manisa-Soma Termik Santralı İşletmecisi olan Çelikler Holding’den 1,030 milyar TL ve 365 MW kurulu güçteki Kütahya-Tunçbilek Termik Santralı İşletmecisi Şeker A.Ş.’den ise 301,3 milyon TL alacaklı durumda olduğu tespit edildi. Bu alacaklar kapsamında TKİ tarafından Kütahya-Tunçbilek Termik Santralı işletmecisi Çelikler Holding’in TKİ bünyesinde yaptığı dekapaj işleri hakedişlerinden mahsup yoluyla kısmen tahsilat yapıldı. Ancak tahsil edilemeyen tutarların tahsiline ilişkin olarak sözleşme hükümlerinin gereği olan hukuki takibe başvurulmadı.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design