Anasayfa / Medya izleme / “Halkın derdi açlık”

28 Ocak

“Halkın derdi açlık”

Birgün gazetesi, manşetindeki haberde iktidarın gündem değiştirme çabalarının boşa çıktığını anlattı.

Birgün gazetesi manşetinde, “Halkın derdi açlık” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Ülke her geçen gün derinleşen yoksullukla boğuşurken AKP-MHP cephesi halkı artık suni gündemlerle ikna edemiyor. Ülkenin gerçek sorunlarına sırtını dönen Saray, eve ekmek götüremeyen yurttaşın feryadını ‘abartılı’ buluyor. Aylardır kepenk açamayan esnaf peş peşe iflas ederken Erdoğan, ‘yok öyle şey’ cümlesine sığınıyor. Krize çare bulamayan Saray, çözümü gerçeği inkar etmekte buluyor. Cebindeki son kozları masaya süren iktidar, elde kalan kitleyi konsolide etmenin yollarını arıyor. Kimi zaman HDP üzerinden milliyetçi duygular kaşınıyor kimi zamansa Ayasofya, türban gibi heybede tutulan kadim meseleler gündeme sokuluyor. Hegemonyası sarsılan Saray, sorunları aşmanın yollarını arasa da tünelin ucu gün geçtikçe kararıyor. Son dönem neredeyse bütün kamuoyu yoklamaları, yoksulluğun geldiği boyutu gözler önüne seriyor. MAK danışmanlık şirketinin ocak ayında yaptığı son ankete katılanların yüzde 34’ü yalnızca temel ihtiyaçlarını karşılayacak durumda olduğunu, yüzde 21’i ise temel ihtiyaçlarını bile karşılayamayacak halde bulunduğunu belirtiyor. Ülkenin en büyük sorununun ise geçim sıkıntı olduğunu söyleyenlerin oranı yüzde 65’leri buluyor. Anket iktidar cephesinde yaşanan erimeyi gözler önüne seriyor. Ankete göre AKP ve MHP’nin toplam oy oranı yüzde 40’a ulaşamıyor. AKP’nin oy oranı yüzde 32’ye düşerken küçük ortak MHP yüzde 7 ile baraj altı kalıyor. Kararsızların ulaştığı yüzde 10 rakamı da dikkat çekiyor. Pek çok uzamana göre kararsızlar ağırlıkla AKP seçmeninden oluşuyor. Öte yandan AKP’den kopan Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’nin de toplamda yüzde 4’e ulaşması da Cumhur İttifakı’nı düşündürüyor. Ankette İYİ Parti yüzde 12, HDP yüzde 8, CHP’nin aldığı oy oranı ise yüzde 24,9 olarak görülüyor. Muhalefet cephesinde kısmi yükselişin ötesinde ciddi bir sıçrama henüz gerçekleşmiş değil. İktidar, belirlediği suni gündem ve tartışmalarla muhalefeti şimdilik kendi minderine çekmeyi başarıyor. Konuyu değerlendiren uzamanlar muhalefetin halka daha somut ve inandırıcı bir program sunması gerektiğini belirtiyor.”

“Enflasyon faturası esnafa çıktı”

Karar gazetesinin manşetinde, “Enflasyon faturası esnafa çıktı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Pandemi mağduru esnaf fiyat artışlarının da sorumlusu haline geldi. Cumhurbaşkanı’nın çıkışıyla başlayan süreç ‘Canavarı market besliyor’ kampanyasına dönüştü. Ticaret Bakanlığı bakkala, pazarcıya 15 milyon liralık ‘fahiş fiyat’ cezası kesti. Ekonominin asıl sorunlarını ıskalayan yaklaşım ‘O zaman doğalgaz fiyatları ve müteahhitlere yapılan ödemeler neden artıyor’ eleştirilerine yol açtı. Ekonominin çarklarına sıkışan Kovid’in zincirleme etkisi nedeniyle esnaf zor dönemden geçiyor. Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerini işaret eden CHP’li Ağbaba ‘2020’de her gün ortalama en az 273 esnaf kepenk kapattı’ dedi. Ancak enflasyonun sorumlusu da bu kesim oldu. İki yıl önce soğan üreticilerinin yüksek fiyatların nedeni olarak gösterilmesiyle yaşanan sürecin benzeri bu kez market ve pazarcılar için işlemeye başladı. Erdoğan’ın, raflardaki fiyat artışının sebebinin marketler olduğunu belirtmesiyle birlikte pazarcı, bakkal enflasyonu patlatan kesim gibi gösterildi. Ekonomideki kronik sorunları gözardı eden yaklaşım tartışma yarattı. Ticaret Bakanlığı ise zor virajdan geçen esnafı ‘fahiş fiyat’ denetimleriyle cezalandırdı. 81 ilde market, bakkal, pazar yerlerine yapılan denetlemede bugüne kadar 495 firmaya toplam 15 milyon TL ceza uyguladı.”

“Borç çıkmazı”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “Borç çıkmazı” başlıklı haberinde, “İktidarın ‘ücretsiz sağlık vaadi’ gelinen noktada sözde kaldı. Son yapılan Genel Sağlık Sigortası borcu yapılandırmasıyla yurttaş en fazla bir yıl daha sağlık hizmeti alabilecek. Bir yılın sonunda primini ödeyemeyen, 50 lira ile başlayan muayene ücretini ve birikmiş borçlarını ödemek zorunda. Halk da sanayici de karanlıkta kaldı. Yurttaşın elektriği borçtan kesildi. Elektrik dağıtım şirketlerinin bile borcu 7 milyar lirayı aştı. Son 10 günde 24 il ve 43 ilçede elektrik kesintileri yaşandı. Bazı yerlerde kesinti karanlık saati aştı. Öğrenci ders çalışamadı, sanayici üretemedi. Sıfır gümrük vergileri ve teşviklerle ülkeyi tarımda dışa bağımlı hale getiren iktidar, şimdi de fiyatlardan yakınıyor. Çiftçinin kredi borcu 130 milyar liraya ulaştı. İcralık olan çiftçi tarlasını, traktörünü sattı. Türkiye yüzde 30’luk payla en çok ithalat yapan ülke oldu” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design