Anasayfa / Medya izleme / “Paralar yandaşa, fatura yurttaşa”

02 Şubat

“Paralar yandaşa, fatura yurttaşa”

Boğaziçi Üniversitesi’nde 159 öğrencinin gözaltına alınması üst üste gelen zamların önüne geçemedi.

Birgün gazetesinin manşetinde, “Paralar yandaşa, fatura yurttaşa” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Şekerden doğalgaza, köprüden otoyollara her alanda zam yağdıran iktidar, halktan aldıklarını yandaşlara aktarıyor. 3. köprüde yılın ilk garanti ödemesi yapıldı. Üreticiyi, esnafı kriz karşısında yalnız bırakan iktidar yandaş sermayedarlara yaptığı ödemeleri aksatmıyor. Köprü ve otoyollarda 2021 yılının ilk garanti ödemesi yapıldı. Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nu işleten ICA’ya 2020 yılının ikinci yarısında taahhüt edilen sayıda araç geçmediği gerekçesiyle geçen hafta 1.9 milyar lira ödeme yapıldığı ortaya çıktı. İBB İstatistik Ofisi’nin araştırmasına göre en temel gıda maddeleri borçla karşılanır hale geldi. Her 100 bakkaldan 72’sinin veresiye defteri tuttuğunun belirtildiği raporda en fazla veresiye verilen ürünler ekmek, yumurta ve sigara oldu. Bu üç ürünü peynir, yağ, çay, bakliyat, süt, şeker ve yoğurt takip etti. Pandemi öncesine göre veresiye alışveriş yapanların sayısı yüzde 32 arttı.” 

“Zabıtayı devlete gönderin”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Zabıtayı devlete gönderin” başlıklı habere yer verdi:

“Zam yaptığı gerekçesiyle esnafın üstüne zabıtayı salan devletin kendisi her gün yeni bir zam açıklıyor. Son günlerde gelen doğalgaz, özel iletişim, şeker, köprü zamlarına yüzde 22’lik Göcek Tüneli zammı eklendi. ‘Ücretsiz olacak’ denilerek açılışı yapılan Göcek Tüneli geçiş ücretine yüzde 22 zam geldi. Daha önce duyurduğumuz yüzde 26’lık Avrasya Tüneli zammı da resmileşti, otomobil geçiş ücreti 46 TL’ye, minibüs geçiş ücreti ise 69 TL’ye çıktı. Ocakta zam gelen doğalgaza şubatta da bir zam geldi. İzmir’de zamları ve hayat pahalılığını vatandaşa sorduk. 9 Eylül Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu genç kadın bıçağın kemiğe dayandığını şu sözlerle özetledi: ‘Doğru yolları kullanarak bir araya gelip taleplerimizi dile getirebiliriz. Daha önce hiç katılmadım ama belki ortak bir mitingle olabilir. Birlik beraberlik önemli.’”

“Tünelin ucu cebimizde”

Karar gazetesi manşetindeki, “Tünelin ucu cebimizde” başlıklı haberinde, “Avrasya Tüneli’nde yerel seçim döneminde iptal edilen zam rötarlı devreye girdi. Yüzde 26’lık artışla otomobil geçiş ücreti 46 TL’ye çıktı. Bir aylık kullanımın asgari ücret tutarına ulaşması tüneldeki ‘hesapsızlığı’ gündeme getirdi. Proje ihtiyaç gözetilerek yapılmadığı için maliyeti karşılamaya yeterli geçişe ulaşılamıyor. Bu nedenle zam üstüne zam yapılıyor. Hazine garantisi yüzünden müteahhitin parası 83 milyonun cebinden çıkıyor. Yeni yıldaki zam serisi Avrasya Tüneli’yle devam etti. Otomobiller için 36 TL olan geçiş ücreti 46 TL’ye çıktı. Minibüs tarifesi de 69 TL oldu. Beş yılda zam oranı yüzde 206’ya ulaştı. Düzenlemenin ardından Gelecek Partili Kerim Rota “Açılırken geçişin otomobiller için 4 dolar+KDV olacağını söyleyenler fiyatı 5.78 dolar+KDV’ye denk gelen oranda belirledi. Yerel seçimde iptal edilen zammın farkını mı ödüyoruz?” sorusunu yöneltti. Her gün tüneli kullanan bir araç sahibinin ayda 2 bin 852 lira ödeyecek olması çarpıcı tabloyu ortaya koydu. Zamla birlikte Yap-İşlet-Devret projelerine yönelik ‘rasyonelite’ tartışmaları yeniden gündeme geldi. Çanakkale ve Yavuz Sultan Selim köprüleriyle birlikte Avrasya Tüneli için de benzer eleştiriler yöneltildi. Devlet garantisi nedeniyle müteahhite yapılan ödemenin ülkenin her yanındaki vatandaşın cebinden çıktığına dikkat çekildi” ifadelerine yer verdi.

“Zam kasırgası”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Zam kasırgası” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“AKP’nin yanlış ekonomi politikalarının faturası yurttaşa çıkmaya devam ediyor. 2020’de zirve yapan bütçe açıkları, karayollarından şehir hastanelerine verilen ödeme garantilerinin her yıl daha da artmasının bedelini halk ödüyor. Buna rağmen salgının derinleştirdiği ekonomik kriz ortamında maaşlara yapılan zamlar yüzde 8.36’da kalırken, vatandaşa yansıtılan zamlar yüzde 33’leri buldu. Bazı gıda ürünlerinde ise bu zamlar yıllık yüzde 100’leri aşıyor. 2021’de verilecek asgari ücretin 2 bin 825 TL’ye çıkarılmasıyla övünüldü ancak yılın daha ilk ayında sadece gıda alışverişini kapsayan açlık sınırı bir ayda 62 TL artarak 2 bin 652 TL’ye çıktı. Buna kira, fatura gibi diğer tüm zorunlu harcamaların eklendiği yoksulluk sınırı ise sadece 2021 Ocak’ta aylık 202 TL birden arttı. Bir ayda doğalgaz yüzde 2, elekrik yüzde 6, kiralar yüzde 12.28 zamlandı. Şubat ayıyla birlikte zam gelen ürünlerden biri de doğalgaz oldu. Fiyatların bir ayda ikinci kez artırıldığını belirten CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yüzde 1 olarak açıklanan fiyat artışını değerlendirdi. ‘İktidar Karadeniz’deki rezervle ilgili müjde verdi, müjdeler zam olarak döndü. Enerji Bakanı doğalgaz tüketiminde rekor kırılmasıyla övündü. Rekor oranda gelmeye başlayan faturalar ise ısınmak isteyen yurttaşlarda soğuk duş etkisi yarattı’ diyen Ahmet Akın, şunları söyledi: ‘Pandeminin de etkisiyle doğalgaz fiyatları dünya genelinde düşerken, ülkemizde otomatik zamlarla artmaya devam etmesi akılları karıştırmaktadır.’ CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak da tweet atarak ‘Doğalgaza zamlar otomatiğe bağlandı’ dedi.”

“Kampüse abluka, öğrenciye gözaltı!”

Polis, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerin eylemine müdahale etti, 159 öğrenci gözaltına alındı.

Sözcü gazetesi habere ön sayfasının altında, “Boğaziçi Üniversitesi’nde 159 gözaltı” başlığıyla yer ayırdı:

“Polis ve özel güvenlik, rektör atamasına ve arkadaşlarının tutuklanmasına tepki için Boğaziçi Üniversitesi’nde rektörlük önünde duran öğrencilere sert müdahale etti. 159 kişi gözaltına alındı.” 

Evrensel gazetesi manşetin yanındaki habere, “Kampüse abluka, öğrenciye gözaltı!” başlığını attı ve “Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin tutuklanmasını protesto etmek için gerçekleştirilmek istenen eyleme polis müdahale etti; çok sayıda öğrenci gözaltına alındı. Kampüsten dışarı çıkmak isteyen öğrenciler ise güvenlik görevlileri tarafından engellendi. Engelleme üzerine öğrenciler ‘kayyumluk’ olarak nitelendirdikleri rektörlük önüne yürüyüş yaparak eylemi burada gerçekleştirdi” dedi.

Birgün gazetesi habere manşetin altında, “Boğaziçi direniyor” başlığıyla yer verdi:

“Prof. Dr. Melih Bulu'nun Boğaziçi Üniversitesi'ne Rektör olarak atanması kararının ardından başlayan protestolar devam ediyor. 21:40'ta Güney Kampüsü'ne giren polis, çok sayıda öğrenciyi gözaltına aldı. Boğaziçi Dayanışması, Etiler'deki müdahalede çok sayıda öğrencinin gözaltına alındığını duyurdu. Açıklamada, ‘Üniversite öğrencilerine saldırı yapıldı, gözaltılar var, tam sayı bilinmemekle beraber abluka sürüyor! ne birliğimize ne dayanışmamıza gücünüz yeter! kayyuma geçit vermeyeceğiz!’ denildi.”

Hürriyet birinci sayfasının altında yer ayırdığı haber için, “Boğaziçi eyleminde 159 gözaltı” başlığını kullandı. Haberde şöyle denildi:

“Boğaziçi Üniversitesi girişinde eylem yapan ve onlara desteğe giden öğrencilere gündüz müdahale edildi, 108 kişi gözaltına alındı. Akşam da Çevik Kuvvet Güney Kampus’a girerek eylem yapan 51 öğrenciyi gözaltına aldı.” 

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design