Anasayfa / Medya izleme / “Açlık, işsizlik uzaya havale”

11 Şubat

“Açlık, işsizlik uzaya havale”

Evrensel, Cumhuriyet ve Birgün gazeteleri uçuşa geçen işsizlik rakamlarını manşete çekti.

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Açlık, işsizlik uzaya havale” başlıklı haber yer aldı. “Sorunlar Türkiye’yi yakıyor, iktidar ortakları ‘astronot’a karşılık arıyor” üst başlığıyla verilen haberde şöyle denildi: 

“Gerçek verileri gizleyen TÜİK’e göre işsizlik oranı 0.4 puanlık azalış ile yüzde 12.9’a, işsiz sayısı da kasım 2020’de geçen yılın aynı dönemine göre 303 bin kişi azalarak 4 milyon 5 bin kişiye indi. DİSK-AR ise vahim bir tablo yaşandığını duyurdu. DİSK-AR, geniş tanımlı işsizliğin yüzde 28.8, işsiz sayısının 10 milyon 382 bin olduğunu hesapladı. Kadın işsizliği yüzde 37.7’ye, genç işsizliği yüzde 43.5’e fırladı. Ümitsiz işsiz sayısı 1 milyon 674 bin. İstihdam, 1.1 milyon, iş başında olanlar 2.2 milyon azaldı. CHP’nin ekonomi çalışmalarına göre de sosyal eşitsizlik derinleşti. Salgında çalışan daha da yoksullaşırken milyoner sayısı 10 ayda 62 bin 140 kişi arttı. Uzaydan önce kendi sorunlarına ‘müjde’ bekleyen 11 bin 172 esnaf ocakta kepenk kapattı.”

Evrensel gazetesi manşetinde, “İşsizlik Ay’a çıktı” başlıklı habere yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘2023 sonunda hibrit roketimizle Ay’a ulaşarak sert iniş gerçekleştireceğiz’ ‘müjdesini’ verdi ama işsizlik ‘roketten’ daha önce uçtu. Türkiye’de işsiz sayısı bir yılda yüzde 20 artarak 10.5 milyona dayandı. DİSK-AR verilerine göre işsizlik oranı yüzde 28.8, işsiz sayısı 10 milyon 382 oldu. Böylece 2 yılda işsizler ordusuna 4 milyon kişi katılmış oldu. TÜİK, kısa çalışma ödeneği alan, iş bulmaktan ümidini kesen milyonları işsiz saymadı. TÜİK’e göre işsizlik 1 yılda 300 bin azaldı. EMEP ve CHP ‘TÜİK dalga geçiyor’ dedi.” 

Birgün gazetesi manşetindeki, “Uzaya çıkarken simide zam geldi” başlıklı haberinde, “Salgın ve krizin etkisiyle ekonomi yeni iş yaratamıyor, istihdam azalıyor, işletmeler kapanıyor. Umudunu yitirdiği için iş aramayanların sayısı ise rekor üstüne rekor kırıyor. Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), kasım ayına ilişkin işgücü istatistiklerini yayımladı. Birçok işletmenin yeni tedbirler kapsamında kapandığı kasım ayında önceki aya göre istihdam edilen kişi sayısı 260 bin azaldı. Aktif biçimde iş arayan kişi sayısının 4 milyon 5 bin olduğu kasımda işsizlik oranı yüzde 12,9 seviyesinde gerçekleşti. 15 yaş ve üstü çalışabilir nüfus 63 milyon 39 bine ulaşırken bunun yalnızca 31 milyon 71 bini işgücüne dâhil durumda. Çalışabilir yaştaki nüfusun yarısı ev işleri, eğitim ve çalışamaz halde olma gerekçeleri ile işgücüne dâhil edilmiyor. TÜİK verilerine göre iş aramayıp çalışmaya hazır durumda olan 4 milyon 832 bin kişi var. Ekimde 4 milyon 348 bin olan bu sayı bir ayda 484 bin kişi arttı. Bu kişiler işsiz sayılmadığı için TÜİK’in işsizlik oranı yukarı yönlü hareket etmiyor. Çalışma sosyoloğu Do. Dr. Hakan Koçak ümitsiz işsizliğin ağır sosyolojik sonuçları olduğunu söyledi. İşsizlerin özgüvenlerini yitirdiğini, kendilerini değersiz görmeye başladıklarına dikkat çeken Koçak, ‘Ümitsiz işsiz, yetersizlik hissi yaşıyor. Anti depresan kullanımı artıyor. İşi olan da işin niteliğini sorgulamıyor, işgücü piyasasının emekçi üzerindeki denetimi artıyor. Toplumun tüm kesimlerini etkisi altına alıyor’ diyor” ifadelerine yer verdi.

“Çıkış yolu temiz siyaset”

Karar gazetesinin manşetinde, “Çıkış yolu temiz siyaset” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye uzun süredir ekonomiden, hukuka her alanda zorlu süreçten geçerken Davutoğlu ‘Bugünkü tablo sistemdeki yozlaşmanın sonucu’ dedi. Gelecek Partisi’nin hazırladığı ‘Temiz Siyaset Belgesi’ni kamuoyunun önüne koydu. Belgede ‘çürümenin’ sebebi olarak işaret edilen israf, rüşvet, denetim, kamuda istihdam gibi 6 başlık ele alındı. ‘Tüm sorunların çözümü şeffaflıkta. İlk adım ise siyasetle atılmalı’ vurgusu yapıldı. Gelecek Partisi’nin siyasi ahlak reformu olarak tanımladığı ‘Temiz Siyaset Belgesi’ni duyurduğu programa, CHP, İYİ Parti, DEVA ve SP’nin de aralarında yer aldığı 8 partinin temsilcisi katıldı. ‘Önce temiz siyaset’ çağrısı yapan Davutoğlu ‘Kamu kaynaklarına yönelik istismarın önlenmesi de adil yargı da şeffaflık ilkesiyle teminat altına alınabilir’ dedi. Rüşvet ile mücadele için hediye sınırı 100 dolar olacak. İhaleler açık ihaleyle yapılarak, internette ilan edilecek. Kamuya girişte referans ve mülakat uygulaması kaldırılacak. TBMM üyelerinin uyacağı bir ‘Siyasi Etik Yasası’ çıkarılacak. Her vatandaşa ekonomik gücü kadar vergi uygulanacak. Türkiye Varlık Fonu’nun faaliyetleri sonlandırılacak.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design