Anasayfa / Medya izleme / “200 bin aşı nerede?”

12 Şubat

“200 bin aşı nerede?”

Evrensel gazetesi, CHP’li Murat Emir’in “200 bin aşı nerede?” sorusunu manşete taşıdı.

Evrensel gazetesi manşetinde, “200 bin aşı nerede?” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın Bilim Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamaları değerlendiren CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, ‘Süreci şeffaf yürütmeyen Sağlık Bakanı, dünkü açıklamalarıyla bundan sonra daha da kapalı bir süreç yürüteceğini ilan etmiştir’ dedi. İki ay önce ortaya attığı ‘Aşılar, nüfuzlu kişilere yapılıyor’ iddiasının da aşı istatistikleriyle doğrulandığını kaydeden Emir, şunları söyledi: ‘Dünya, hızla aşılama programlarında ilerlerken Türkiye, aşılamada çok geç kaldı ve bir aşıya mahkum edildiği için de her geçen gün daha da geriye düşüyor. Türkiye aşılamada geç kalırken Sağlık Bakanlığı da yine ilk günden itibaren yaptığı gibi, süreci şeffaf yürütmüyor. Sağlık Bakanı, dün yaptığı açıklamayla da sürecin bundan sonra daha da kapalı gideceğini ilan etmiştir. Sağlık Bakanı'nın bu sözlerinin altında, aşılama organizasyonunun sağlıklı bir şekilde yapılamaması, sürecin çok yavaş ilerlemesi ve en önemlisi ilk partiyle gelen 3 milyon doz aşının 200 bin dozunun ortadan kaybolması yatmaktadır.’ Bilindiği üzere Çin'den ilk partide 3 milyon aşı gelmiş ve bu aşıların sağlık çalışanları ile 75 yaş üstü vatandaşlara yapılacağı açıklanmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dün yaptığı açıklamada, ‘Bundan sonraki süreçte aşının gelişiyle ilgili doğrusu bugün şu kadar geldi, gelecek gibi söylemek istemiyoruz. Dün ve bu sabah ayrıca aşı gelmiş oldu Türkiye'ye ama biz bunu söylemedik. Biz daha fazla aşıyı getirmek noktasında gayret içindeyiz’ açıklamasını yapmıştı.”

“2023’ü böyle kaybettik”

Karar gazetesinin manşetinde, “2023’ü böyle kaybettik” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Türkiye’nin ekonomik yol haritası niteliğindeki kalkınma planlarında 2023 yılında kişi başı gelirin 25 bin dolara ulaşacağı belirtilmişti. Ancak hükümetin her programda revizyona gitmek zorunda kalması nedeniyle hedefler ulaşılabilir olmaktan çıktı. Kişi başı gelirin yarısını ‘buharlaştıran’ çöküş tablosuna ise uzun süredir izlenen kötü yönetim ve yeni sistemle kurumların etkisizleştirilmesi zemin oluşturdu. Ekonomide can sıkan tablo... Türkiye’yi ‘dünyanın en iyi 10 ekonomisi’ olma hedefinin oldukça uzağına atan tablo rakamlara yansıdı. 2014’te duyurulan 10’uncu Kalkınma Planı’nda, 2023’teki yurt içi hasıla 2 trilyon, kişi başı gelir ise 25 bin dolar olarak hedeflendi. Bir sonraki planda ise bu GSYH hedefi 1 trilyon dolara, kişi başı gelir ise 12 bin dolara çekildi. Berat Albayrak’ın açıkladığı son YEP’te ise milli gelir 875 milyara kadar eridi. Gelinen noktada 2023 hedefi 2013 rakamları oldu. Halihazırdaki kişi başı gelir ise Endonezya’nın da gerisinde kalarak 7 bin dolar seviyesine oturdu. Türkiye’ye büyük kayıp yaşatan erimede, Cumhurbaşkanlığı sistemiyle artan yönetimdeki hatalı adımların etkisi öne çıktı. Seçim dönemlerinde iç kamuoyuna verilen mesajlar uğruna kazanımlar heba edildi. Dış politikadaki hassas dengelerin bozulması da ekonomik kan kaybını güçlendiren etki yarattı.”

“Borçlu hayatlar”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Borçlu hayatlar” başlıklı haberinde, “Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) kredi kartı ve tüketici kredilerine ilişkin istatistikleri yayımladı. Faizlerin yükselmesiyle beraber son aylarda kredi hacminde yatay seyir devam ediyor. Ancak geliri azalan yurttaşların borcunu döndürmesi zorlaşıyor. Özellikle faizlerin artması kredi kartı borçlarını artırıyor. Tüketici kredilerini döndürmekte zorlanan yurttaşlar ise borçlarını yapılandırmak istediklerinde 6 öncesinin 2,5 katına varan faiz ödemeleriyle karşılaşıyor. Pandeminin birinci yılına yaklaşırken boğazına kadar borca batırılan halk kesimleri borçlarıyla baş başa bırakıldı. 2021 halk için borç ödeme yılı olacak. BDDK’nin verilerine göre geçen yılın 5’inci haftasında bireysel kredi kartı borçlarının toplamı 118 milyar 624 milyon liraydı. Bu tutar 2021’in 5’inci haftasında 145 milyar 694 milyon liraya yükseldi. 1 yıllık artış oranı yüzde 23. Bu artışta yıllık yüzde 15 olarak açıklanan enflasyon kadar pandemiyle beraber internetten yapılan alışverişlerin de etkisi var. Kredi kartlarıyla yapılan alışverişler ise 2015 yılının tam iki katına ulaştı. BKM verilerine göre 2020 yılında kredi kartlarıyla yapılan alışverişler ilk kez 1 trilyon liranın üzerine çıkarak 1 trilyon 35 milyar liraya ulaştı. Bu tutar 2015 yılında 532 milyar liraydı. Kredi kartı borçları yaygınlığıyla halkın en temel gündemi. Buna karşılık kredi borçları özellikle 2020’nin en tehlikeli göstergesi oldu. BDDK’nin verilerine göre 2020’nin 5’inci haftasında 480 milyar 560 milyon TL olan tüketici kredileri borçları (Konut, taşıt, ihtiyaç) 2021’in 5’inci haftasında 677 milyar 57 milyon liraya yükseldi. 1 yıllık artış oranı yüzde 41” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design