Anasayfa / Medya izleme / “Boğaziçi gerçekleri”

15 Şubat

“Boğaziçi gerçekleri”

Cumhuriyet, Sözcü ve Evrensel gazeteleri “Boğaziçi gerçekleri”ne geniş yer ayırdı.

Cumhuriyet gazetesi manşetin altında, “Boğaziçi gerçekleri” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“CHP’den bir heyet, tutuklu Boğaziçi öğrencilerini ziyaret etti. Bazı öğrenciler ailelerinin AKP’li ve MHP’li olduğunu söyledi. Annesinin AKP Sarıyer Kadın Kolları Başkanı olduğunu açıklayan Doğu Demirtaş, ‘Bizi hedef gösteren, ‘terörist’ diyen Soylu, benimle nasıl helalleşecek’ dedi. Tutuklu öğrenci Doğu Demirtaş, ailesinin AKP’li olduğunu belirterek ‘Annem Gamze Demirtaş, AK Parti’nin Sarıyer Kadın Kolları İlçe Başkanı. Bir ülkede bir bakan sürekli insanları hedef gösterirse, öğrencilere ‘sapkın’ derse, ‘Teröristleri içeri aldık’ derse, savcılar nasıl özgür karar verecek? Onlar da kendilerini baskı altına hissediyor, tutuklamaması gereken kişileri tutuklamak zorunda hissediyor. Süleyman Soylu, benimle nasıl helalleşecek? Bu kadar öğrenciyle ve aileleriyle ne kadar helalleşecek’ diye sordu. Tutuklu öğrenci Şilan Delipalta da şunları dile getirdi: ‘Soylu ve Altun, ‘terör örgütü irtibatlı olduğumuzu’ söylüyor. Savcı, ‘2911 sayılı yasaya muhalefet’ diyor. Hâkim ona göre tutuklamış, savcının iddia etmediği, hâkimin de karar vermediği bir örgüt üyeliğine Soylu ve Altun nasıl karar veriyor? Bu canımızı çok sıktı, bunun peşini bırakmayacağız.’ Serbest bırakılan Beyza Buldağ ise ‘Ailem AK Partili, iktidarın bu yüzüyle sabahın 05.00’inde karşılaşmalarından dolayı çok şaşırdılar, endişelendiler. Beni halkı kin ve düşmanlığa sevkten tutukladılar. Aslında TCK 214/3’ten suçladılar ancak bundan tutuklama olmayacağı için son anda TCK 214/1’e çevirdiler. Yani ‘tutuklayın’ talimatı gelmiş, son anda maddeyi talimata uydurdular’ diye konuştu. Tutuklu öğrenci Selahattin Can Uğuzeş de “Babam iyi bir MHP’liydi, şimdi İYİ Partili. Biz rektöre karşı sergi yaptık. Hukuksuz tutuklamayla gözdağı veremezler” dedi. Heyet adına yapılan ortak açıklamada ise ‘Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan rektöre karşı çıktıkları için anayasal hakkını kullanan öğrencilerin, gençlerin yürütme temsilcileri tarafından ‘terör örgütü üyesi’ ilan edildiği bir süreci yaşıyoruz. CHP olarak orantısız polis şiddetini teşhir etmeye ve haksız tutuklamalara karşı çıkmaya devam edeceğiz. Sözü olanın sözünü söylemekten çekinmeyeceği, protestonun hak olduğunun yeniden hatırlandığı, haksız tutuklamaların son bulduğu bir düzeni inşa etmek istiyoruz’ denildi.”

Evrensel gazetesi manşetin yanında yer verdiği habere, “‘Ailem AKP’li ve çok şaşkınlar’” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“CHP heyeti Boğaziçi Üniversitesi eksenli protestolar nedeniyle tutuklanan öğrencilerle görüştü. Heyetin görüşmelerinin ardından serbest bırakılan Beyza Buldağ’ın, ‘Ailem AK Partili, iktidarın bu yüzüyle sabahın 5’inde karşılaşmalarından dolayı çok şaşırdılar, endişelendiler’ sözleri dikkat çekti.”

Sözcü gazetesi habere manşetin altında, “Kabe resmini yere attığı için tutuklanan gençler kim çıktı?” başlığıyla yer ayırdı:

“Özgür Özel, Metris Cezaevi’nde tutulan Boğaziçili Doğu Demirtaş ile Can Uğuzeş’in anlattıklarını şöyle aktardı: Doğu Demirtaş: Dedem de fizikçiydi. Ailem Ak Partili. Annem Gamze Demirtaş, AK Parti Sarıyer Kadın Kolları Başkanıdır. Ben liberalim, özgürlükçüyüm. Can Uğuzeş: Babam iyi bir MHP’liydi, şimdi İYİ Partili. Ben de oyumu MHP’ye verdim. Lisede 5 vakit namaz kıldım. Kabe hassasiyetini herkesten iyi anlarım.”

“Kızılay’da aile saadeti”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Kızılay’da aile saadeti” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kızılay AKP iktidarları döneminin alışıldık atamalarından birine sahne oldu. 24'üncü Dönem AKP Adıyaman Milletvekili Muhammed Murtaza Yetiş’in Kızılay’ın Kartal’daki hastanesine başhekim yapıldığı ortaya çıktı. Yetiş’in eşi Sema Yetiş Kopuz’un da Kızılay’da çok sayıda görevi bulunuyor. BirGün’ün edindiği bilgilere göre, AKP’li Muhammed Murtaza Yetiş, yaklaşık iki ay önce Kızılay Kartal Hastanesi’nde başhekim olarak göreve başladı. Yetiş’in göreve geldikten kısa bir süre sonra, başhekim odasını beğenmeyerek hastanenin beşinci katına yeni bir oda yaptırdığı da iddia edildi. AKP’li Muhammed Murtaza Yetiş’in eşi Sema Kopuz Yetiş’in de Kızılay’da tam üç farklı görevi bulunuyor. Sema Kopuz Yetiş, Kızılay Ankara Şube Başkanlığı, Kızılay Denetim Kurulu Üyeliği ve Kızılay iştiraki Kızılay Bakım Anonim Şirketi’nin de yönetim kurulu üyeliğini yürütüyor. Ayrıca, Sema Kopuz Yetiş AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kızı Sümeyye Erdoğan Bayraktar’ın Başkan Yardımcısı olduğu Kadın ve Demokrasi Vakfı’nın (KADEM) da üyesi. Kızılay’dan BirGün’e yapılan açıklamada ise AKP’li Muhammed Murtaza Yetiş’in başhekim yapılmasına ilişkin ‘Tıp doktoru olarak mesleki yeterlilikleri ve daha önce başhekimlik yapmak gibi iş tecrübeleri de dikkate alınarak Kızılay Kartal Hastanesi başhekimliği/mesul müdürlüğü görevine getirilmiştir’ denildi. Açıklamada Sema Kopuz Yetiş’in Kızılay’daki görevlerine ilişkin de şu ifadelere yer verildi: ‘Ankara Şube Başkanı Sema Yetiş de tıpkı diğer şube başkanlarımızda olduğu gibi bu görevi gönüllü olarak yerine getirmekte, herhangi bir ücret almamaktadır. Ayrıca kendisi Kızılay Genel Merkez Denetim Kurulu üyeliği görevini de gönüllü olarak yerine getirmektedir.’ Yapılan açıklamada, Sema Kopuz Yetiş’in Kızılay Bakım Anonim Şirketi’nin de yönetim kurulu üyeliği görevi ile buradan ücret alıp almadığına değinilmedi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design