Anasayfa / Medya izleme / “Garê soruları”

17 Şubat

“Garê soruları”

Yeni Yaşam, Cumhuriyet, Birgün ve Evrensel Gara’yla ilgili tepkileri ve merak edilenleri manşete taşıdı.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Garê soruları” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“TSK’nin Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Garê bölgesine yönelik 10 Şubat’ta başlattığı askeri operasyonda PKK tarafından alıkonulan asker ve polis 13 kişinin yaşamını yitirmesinin yankıları sürerken, kamuoyu operasyondaki soru işaretlerine yanıt bekliyor. İktidar ise sorulara “terör destekçisi” şeklinde karşılık verirken, yaşanan ölümlerden kimin sorumlu olduğu ve alıkonulanlara ilişkin şimdiye kadar neden girişimde bulunmadığına dair tepkiler geliyor. Kamuoyunun ve muhalefetin sorduğu soruları derledik: 1- 6 yıldır PKK’nin alıkoyduğu asker ve polislere ilişkin iktidar neden herhangi bir girişimde bulunmadı? Şimdiye kadar PKK, alıkonulanları görüşmeler yoluyla serbest bıraktı. Yaşamını yitiren olmadı. Bu kez neden denenmedi? 2- IŞİD’ın Irak’ta rehin aldığı konsolos ve diğer kamu personeli için IŞİD’le pazarlık yapılırken, neden PKK’nin alıkoyduğu personel için benzer görüşme girişiminde bulunulmadı? 3- Aileler 6 yıldır tüm partileri ziyaret etmesine rağmen neden olumlu karşılık verilmedi? 4- Alıkonulanların tutulduğu bir kampa yönelik neden uçak ve helikopterlerle bombardıman yapıldı? 5Ailelerin bombardımanı durdurun çağrısına ve HPG’nin operasyonun ilk günlerinde alıkonulanların tutulduğu kampın bombalandığı yönündeki açıklamasına ve alıkonulanların yaşamını riske atacağı bilinmesine rağmen neden bombardıman durdurulmadı? 6- Alıkonulanların tutulduğu yerin bombalanması can güvenliklerini tehlikeye atmadı mı? 7- Alıkonulanların nasıl yaşamını yitirdiğine dair bağımsız kurulların inceleme yapmasına izin verilecek mi? 8- Otopsi raporları açıklanacak mı? Bağımsız kurulların otopsi işlemleri yapmasına izin verilecek mi? 9- Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Çarşamba müjdesi neden açıklanmadı? 10- Savunma Bakanı Akar, operasyonun alıkonulanları kurtarmak için yapıldığını belirtmesine rağmen ölümlerle sonuçlanmışken neden başarılı operasyon dedi? 11- Gare operasyonu nedeniyle soru sorulması neden iktidarı rahatsız ediyor? 12- Operasyon alıkonulanları kurtarmak için mi yoksa içeride muhalefeti baskı altına almak için mi yapıldı? 13- Gare ile eşzamanlı HDP’ye yönelik yeni suçlama kampanyası başlatıldı. Önceden hazırlanmış videolar yayınlandı. İktidar sonuçlarını kendisinin belirlediği bir operasyonla HDP ve muhalefeti bastırarak çıkmazını aşma planlaması mı yaptı?”

“Erdoğan’a 5 soru”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Erdoğan’a 5 soru” başlıklı habere yer verdi:

“CHP lideri Kılıçdaroğlu, 13 şehidin acısı tazeyken iktidarın çok tehlikeli bir tutum takındığını belirterek ‘Toplumu bölüyorlar. 13 şehidimiz Türkiye’ye getirilebilirdi. Davulla zurnayla rehine mi kurtarılır? 13 şehidimizin sorumlusu Erdoğan’dır’ dedi. Kılıçdaroğlu, Erdoğan’a ‘millet adına’ 5 soru yöneltti: 1- Vatan evlatlarını kurtarmak için 5.5 yıl ne yaptınız? 2- Seçimlerde mektup dilendiğiniz Öcalan’dan neden çağrı yapmasını istemediniz? 3- Trump ile dostluğunuzu neden kullanmadınız? 4- İnsan hakları örgütlerini neden devreye sokmadınız? 5- Operasyondaki başarısızlığı kim üstlenecek? Bu işin sorumlusu kim?”

“Ölümlerin sorumlusu Saray’dır”

Birgün gazetesi manşetindeki, “Ölümlerin sorumlusu Saray’dır” başlıklı haberinde, “Gara’da gerçekleştirilen Pençe Kartal-2 Harekatı sırasında bir mağarada ölü bulunan çoğunluğu güvenlik görevlisi 13 yurttaş ülkenin en önemli gündem maddesi olmayı sürdürüyor. CHP ve HDP, ölümlerin sorumluluğunun iktidara ait olduğunu ifade ederken bakanlar da HDP dışında Meclis'te grubu bulunan siyasi partilere bilgi verdi. Gara’da ölen askerlerle ilgili, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, önce CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener’i ziyaret etti. Görüşmelerde, operasyonun amacı ve sonucuna dair bilgi paylaşımında bulunulduğu ifade edildi. CHP heyeti ile gerçekleştirilen görüşme sonrasında herhangi bir açıklama yapılmadı. Kılıçdaroğlu, görüşmenin hemen ardından partisinin Meclis Grup Toplantısı’nda konuştu. Yaşamını yitiren askerlerle ilgili sorumluluğun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’da olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, ‘13 kişi hayatını kaybetmiş şehidimiz var. Umurunda bile değil. Şehidimiz var kongre yapıyor. O gülüşmeler, kahkahalar, fıkralar. 13 kişi hayatını kaybetti ya’ dedi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar da partisinin grup toplantısında, Gara operasyonuna ilişkin konuştu. İktidarın Gara’da, ‘Açık sorumluluğu’ olduğunu belirten Sancar, ‘Partimiz günah keçisi seçiliyor. AKP, muhalefeti de sorumluluğuna ortak etmek istiyor’ dedi. Gara’da yaşananları kınadığını belirten Sancar, ‘Hakikati de ortaya çıkarmalıyız. Ortaya çıkaramazsak ne adaleti ne barışı sağlayabiliriz’ diye konuştu. Sorumluların tereddüde yer bırakılmayacak şekilde ortaya konulması gerektiğini vurgulayan Sancar’ın konuşmasının satır başları şöyle: ‘Hayatını kaybedenlerin ölüm sebeplerini ve şekillerini ortaya çıkarmanın en etkili yolu otopsi raporlarının paylaşılması. Uluslararası kurallar mevcuttur. Türkiye’deki adli makamların soruşturma yapma hükmü vardır. Güvenilir, bağımsız, tarafsız mekanizmaların işletilmesi gerekiyor. İktidarın sorumluluğu bitmez. Sorumluluk en az iki alanda söz konusu. Birincisi operasyonun yapım aşaması, ikincisi operasyon dışındaki seçeneklerin değerlendirilmemiş olunması. Operasyonun amacı neydi, kamuoyuna bilgi verilmedi. Cumhurbaşkanı’nın dünkü konuşmalarından anladık ki amaç ve hedef alıkonmuş görevlilerin kurtarılması. Dünden beri vicdanlı yazarların, uzmanların, siyasetçilerin sorduğu sorular var. Savaş uçakları bomba yağdırıyor. Bu ortamda bu insanların kurtarılması mümkün değil’” ifadelerine yer verdi.

“Operasyon muhalefete yöneldi”

Evrensel gazetesinin manşetinde, “Operasyon muhalefete yöneldi” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Rehine kurtarmada başarısız olan Garê operasyonu içeride muhalefeti ezme operasyonuna dönüştürüldü. Muhalefet partilerinden aydınlara iktidarınkine aykırı görüş açıklayan herkes hedefe konuyor. İktidar ortağı Bahçeli’den ‘HDP hemen kapatılmalı’ çıkışı geldi. Garê operasyonunun iç siyasete yansımasını Prof. Dr. Mesut Yeğen değerlendirdi: Yeğen, iktidarın iki şeyi hedeflediğini belirterek, bunların “Amaçla sonuç arasındaki farkın konuşulmasını ve tartışılmasını engellemek ve can kayıplarıyla oluşan infial duygusunu HDP’yi sınırlandırmak ve muhalefetin kalan kısmından izole etmek için kullanmak” olduğunu söyledi. Yapılan bu. Fakat istenen sonucu verir mi bilmiyorum. Zayıf ihtimal ama bu infial duygusunu süreklileştirecek bir çatışma hali oluşursa HDP’nin izolasyonunu sağlamak çok zor olmaz ama iktidarın tek meselesi HDP’nin izolasyonu değil. HDP harici muhalefetin bir kısmı Cumhur İttifakı’na çekilmedikçe iktidarın sıkıntıları hallolacak gibi değil. Bu da olmayacak şey değil ama malum aynı nehirde iki kez yıkanılmıyor. 2015-2016’da yaşananlar aynı biçimde tekrar etmeyecektir.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design