Anasayfa / Medya izleme / “Bu sorulara cevap verin”

18 Şubat

“Bu sorulara cevap verin”

Günün öne çıkan haberleri Karar, Cumhuriyet ve Birgün gazetelerinde yer aldı.

Karar gazetesi manşetinde, “Bu sorulara cevap verin” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Kuzey Irak’ta 13 kişinin PKK tarafından vahşice katledilmesi olayında muhalefet hükümetin sorumluluğunu işaret etti: Bu harekat neden yapıldı? Bugüne kadar bu tür operasyonları başarıyla yürüten askerimiz neden böyle bir sonuçla karşılaştı? Bu işte siyasetin parmağı var mı yok mu? Erdoğan ‘Başarısız bir operasyon’ oldu diyor. Peki bunun sorumlusu kim? Akşener: Dünyaya örnek olan askerlerimizin neden böyle bir sonuçla karşılaştığını öğrenmek isteriz. Bu işte siyasetin parmağı var mı yok mu bilmek isteriz.  (Erdoğan’a) Devleti idare edenler, terör örgütünün alıkoyduğu evlatlarımıza ‘Esir’ diyemez. Şuursuz şuursuz söylediğin her söz ileride karşımıza çıkar.  O kahrolası mağara lebalep şehit doluyken sen ‘salon lebalep dolu’ diye sevinemezsin. Böyle aymazlık olmaz. Davutoğlu: Bu operasyon planlama, uygulama ve kamu iletişimi açısından tam bir başarısızlık. Erdoğan ‘Başarısız bir operasyon’ oldu diyor. Peki bunun sorumlusu kim?  Terörle mücadelede tecrübeli silahlı kuvvetlerimizin bu derece açık hata yapacağına ihtimal dahi vermek istemiyorum. Muhtemeldir ki siyasi otorite sorunları unutturabilmek için müjdeler bulma ihtiyacı hissetti ve bu yönde talimat verdi. Karamollaoğlu: Bu harekât niçin yapıldı? Bu sorunun cevabının mutlaka verilmesi lazım. Cumhurbaşkanının açıklamalarından başarısızlıkla sonuçlanan bir kurtarma operasyonu olduğu anlaşıyor. Buna rağmen iktidarın, sanki bu başarısızlık muhalefete aitmiş gibi bir tavır sergilemesini kabullenmek mümkün değil.  Cumhurbaşkanının kongrede şehit annesini aramasını bir şov olarak görüyorum. CHP lideri Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kendisine yönelik sözlerine ‘İnsan için ahlak elbiseden daha önemlidir’ notuyla paylaştığı videoyla cevap verdi: 16 şehidimizin hakkını savunduğum için kontrolünü kaybedip ‘terbiyesiz’ diyor. Bana hakaret ediyor. İşin reklamına kaçıyorsun. Ben 16 şehidin hakkını sonuna kadar savunacağım. O beş sorunun cevabını mutlaka senden alacağım.’”

“Yas yerine şov”

Cumhuriyet gazetesinin manşetinde, “Yas yerine şov” başlıklı haber yer aldı. “Erdoğan, ‘görsel şölenli’ kongrede, Gara’yı soran muhalefeti suçladı” üst başlığıyla verilen haberde şöyle denildi:

“PKK katliamı sonrası ‘ulusal yas ilan edilsin’ çağrılarını duymayan Erdoğan, hız kesmeyen AKP kongreleri için ‘Coşkumuzda hiçbir eksiklik yaşanmıyor’ dedi. Erdoğan, Gara soruları yönelten Kılıçdaroğlu’na ‘Bizlere ‘Bunların sorumlusu Cumhurbaşkanıdır’ nasıl diyorsun? Terbiyesiz herif’ yanıtını verdi. Akşener, AKP kongresinde şehit annesini arayan Erdoğan’ın tavrını ‘felaketten siyaset devşirme’ olarak niteledi. Akşener, ‘Gara’daki kahrolası o mağara şehit doluyken sen ‘salon lebalep dolu’ diye sevinemezsin. Senin adına utanmaktan bıktık. Başarısız operasyonda siyasetin parmağı var mı, yok mu?’ dedi.”   

“Sorumluluk alan yok, şovunu yapan çok”

Birgün gazetesi manşetin altındaki, “Sorumluluk alan yok, şovunu yapan çok” başlıklı haberinde, “Gara’da PKK tarafından alıkonulanların yaşamını yitirmesinin ardından siyasette tansiyon yükseldi. Operasyonu ‘başarılı’ bulan Saray ittifakı’ bilgilendirme yapsa da pek çok soruya yanıt veremedi. Siyasi sorumluluğun iktidarda olduğunu hatırlatan muhalefet ise tepkili. Erdoğan, ‘Bizlere nasıl ‘bunların sorumlusu Cumhurbaşkanıdır’ diyorsun? Terbiyesiz herif’ dedi. Erdoğan’ın açıklamalarına yanıt veren Kılıçdaroğlu, ‘Kontrolü kaybettiği için hakaret ediyor’ derken Meral Akşener, ‘müjdeyi kendi verip, felaketlerin açıklamasını valilere havale etti’ dedi” ifadelerine yer verdi.

“İstihbarat, yargı, mafya!”

Cumhuriyet gazetesinin manşetin altındaki, “İstihbarat, yargı, mafya!” başlıklı haberinde, “Yargıtay üyesi Ömer Faruk Aydıner, eski MİT mensubu olduğu belirtilen Mehmet Ali Bal ve uyuşturucu ticaretinden uzunca bir süre tutuklu kalan Nizamedin Kahramanoğlu’nun çete kurarak bir iş kadınının hisselerini ve parasını almaya çalıştıkları öne sürüldü. İş kadını A.K’nin şikâyeti üzerine açılan soruşturma dosyasını Yargıtay Birinci Başkanlık Kurulu, Aydıner hakkında yapılan şikâyetin, ‘soruşturma açılmasını gerektirir nitelikte olmadığı’ gerekçesiyle işlemden kaldırdı. Dosyayı ‘ikinci Susurluk vakası’ olarak nitelendiren A.K’nin avukatı Suna Öztaşdönderen, yargıya güvendiklerini ve soruşturmanın takipçisi olacaklarını belirtti. Ömer Faruk Aydıner’in ismi, 15 Temmuz gecesi FETÖ mensupları hakkında gözaltı emri veren ilk savcı olarak duyuldu. O dönem Bakırköy başsavcı vekili olan Aydıner’in, Bakırköy Cezaevi doktoru olan Alp Çetiner hakkında örgüte yardım suçundan işlem yaptığını, tutuklanan Çetiner’den boşalan koltuğa ise Aydıner’in doktor olan eşinin atandığını, ilerleyen süreçte ise Çetiner’in tüm suçlamalardan aklandığını gazetemiz sayfalarından okurlarımıza duyurduk” ifadelerini kullandı.

“Kanal sürgünü”

Birgün gazetesi manşetinde, “Kanal sürgünü” başlıklı habere yer verdi:

“Kanal İstanbul güzergâhındaki Arnavutköy’de, çiftçilere ahırlarını tahliye etmeleri söylendi. ZMO açıklamasında ‘Çiftçilerin sürgün edilmesi, hayvancılıktan vazgeçmeleri anlamını taşır’ denildi. İstanbul Arnavutköy İlçe Umumi Hıfzıssıhha Meclisi’nin Ekim 2020’de çıkardığı 58 numaralı kararda, bölgede hayvancılık ve çiftçilik yapanların en geç Nisan 2021’e kadar tahliye işlemlerini başlatmaları istendi. İlçeye bağlı mahallelere yönelik alınan kararda, tüm hayvan ahırlarının ivedi bir şekilde tahliye edilmesine, tahliye işlemi için ise belli mahallelere Nisan, Mayıs ve Haziran aylarına kadar süre verileceği belirtildi. Bu süre zarfları içinde hayvanların ahırların dışına çıkarılmaması ve tahliyeden sonra da mevcut yapıların kullanılmasına devam edilmesi halinde belediye ekipleri tarafından yıkım işlemlerinin başlatılması ve yasal işlem yapılması kararı alındı. İstanbul Ziraat Mühendisleri Odası konuyla ilgili yayınladığı basın açıklamasında, kararın eşitlik ve bilimsellikten uzak olduğunu savunarak Arnavutköy tarım alanlarının ‘inşaat rantına’ teslim edileceğine dikkat çekti. Karara tepki gösteren Ziraat Mühendisleri Odası’nın yayınladığı basın bildirisinde, Arnavutköy ilçesinde tarımsal üretimle uğraşan yaklaşık 500 çiftçi ailesi olduğu belirtilerek 72 bin dekar tarım alanında ağırlıklı olarak hububat, ayçiçeği, kanola, fiğ ve silajlık mısır ekimi yapıldığı ifade edildi. Alınan kararın mega projelere rant alanı açmayı amaçladığı belirtilen ZMO açıklamasında ‘Bern Sözleşmesi’ne göre bulunduğu yerde koruma altına alınması taahhüt edilen nadir ve endemik bir bitki olan Centaurea Hermannii (Çatalca Peygamber Çiçeği) adlı bitkinin korunması için Arnavutköy-Şamlar kara yolunun inşası esnasında güzergâh değişikliği yapılmıştır. Kanal İstanbul Projesi bu kumul ekosistemini tahrip etme tehlikesi barındırmaktadır’ denildi.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design