Anasayfa / Medya izleme / “Garê sarsıntısı”

19 Şubat

“Garê sarsıntısı”

Yeni Yaşam ve Cumhuriyet gazeteleri Gara operasyonu sonrası yaşanan gelişmeleri manşete taşıdı.

Yeni Yaşam gazetesinin manşetinde, “Garê sarsıntısı” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) 40’ı aşkın uçak, onlarca helikopter ve yüzlerce özel kuvvetle indirme yaparak Irak Federe Kürdistan Bölgesi’nde bulunan Garê’ye yönelik düzenlediği ve geri çekilmeyle sonuçlanan operasyonun yankıları sürüyor. Hükümetin hem PKK’nin alıkoyduğu 13 polis, asker ve istihbarat üyesini kurtarmak hem de Garê’yi denetime almak olarak açıkladığı operasyon, 13 kişinin katledilmesi ve Garê’den 4 gün içinde çekilmeyle sonuçlandı. Soğuk duş etkisi yaratan operasyon konusunda hükümetten çelişkili açıklamalar gelirken, muhalefet partilerinin sorduğu sorular iktidarı zor durumda bıraktı. Beka söylemi ile Millet İttifakı’nı ikna için iki bakanı CHP ve İyi Parti’ye yollayan iktidar, muhalefetin operasyonun başarısızlığı ve sorumluluğun iktidarda olduğu yönündeki açıklamaları ile karşılaşınca ağır hakaretle karşılık verdi. Muhalefetin ilk kez hükümetin beka söylemine karşı çıkmasının iktidarın oyununu da ezberini de bozduğu yorumları yapılıyor. 13 kişinin yaşamını nasıl yitirdiği ve bulundukları yerin neden bombalandığı yönündeki sorular ise hala yanıt bekliyor. Operasyona ilişkin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar Meclis’te ‘bilgilendirme’ yapsa da pek çok soru yanıtsız kaldı. Muhalefet cephesi operasyonun başarısız olduğunu vurgularken, siyasi sorumluluğu üstlenmeyen iktidar okları HDP’ye yönelterek gözaltı furyası ile iç siyaseti dizayn etmeye yöneldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın gönderdiği iki bakanla görüşmesi sonrası ‘13 şehidin sorumlusu Recep Tayyip Erdoğan’dır’ dedi. Millet İttifakı’nı ikna ederek başarısızlığı örtme ve HDP’ye yönelik baskı kampanyasına hız verme amacı taşıdığı belirtilen ziyaretler karşılık bulmayınca ağır hakaretler devreye girdi. Alıkonulan askerleri 5-6 yıldır yakından takip ettiğini iddia eden Erdoğan, ‘Sen nasıl bir yüzsüzsün ya? Sen de nasıl bir yüz var ya? Utanıp sıkılmadan Gara katliamındaki şehitlerin sorumlusu Cumhurbaşkanıdır diyorsun. Terbiyesiz herif’ sözleri ile Kılıçdaroğlu’na yüklendi.”

“Gara kavgası”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Gara kavgası” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“PKK katliamı sonrası ‘başarısız operasyona’ ilişkin başlayan ‘Sorumlu kim?’ tartışması alevlendi. ‘Sorumlu Cumhurbaşkanından askerine, polisine kadar devlettir’ diyen Erdoğan, kendisine 5 soru yönelten ve ’13 şehidin sorumlusu Erdoğan’dır’ diyen Kılıçdaroğlu’na dava açtı. Bahçeli’ye göre de ‘katliam devletin üstüne yıkılmaya çalışılıyor’. Katliamı terör örgütünün yaptığının altını çizen muhalefet, operasyona ilişkin soruların çarpıtılmasına tepkili. CHP’li Özel, bir kez daha ‘Yanlış yapılan operasyonun talimatını kim verdi? Sorumlusu bedelini ödemeli’ dedi. İYİ Parti lideri Akşener de, ‘Olumsuz her şey devletin üzerine bırakılıyor. Elinizi yıkayıp çıkamazsınız’ dedi.”  

“Dev projede pandemi pazarlığı”

Karar gazetesi manşetindeki, “Dev projede pandemi pazarlığı” başlıklı haberinde, “İstanbul Havalimanı’nda DHMİ ile müteahhitler ‘pandemi hasarına’ çözüm bulmak için masaya oturdu. ‘Devlet yolcu garantisini ödemesin biz de kira borcunu vermeyip mahsuplaşalım’ formülü pazarlığa açıldı. Esnafa salgın desteklerinin yetersizliğine yönelik hem işletme sahiplerinden hem de muhalefetten eleştiriler yükselirken gündeme gelen 230 milyon euroluk müzakere paketi rahatsızlık yarattı. Pandemi önlemlerinden en çok etkilenen kesim orta ve küçük ölçekli esnaf oldu. Aylardır kepenkleri kapalı tutmak zorunda kalan berberlere, lokanta ve kafe sahiplerine bin liralık destek ödemeleri ise yetersiz bulundu. Bu süreçte dikkat çeken hamle gündeme geldi. Havayolu sektöründe de önemli kayıplar yaşanmasının ardından İstanbul Havalimanı’nı işleten konsorsiyum Devlet Hava Meydanları İşletmeleri’nin kapısını çaldı. Devletin 2020 yılı için yapması gereken 230 milyon euroluk garanti yolcu ödemesine karşılık İGA’nın yıllık kirayı ödememesi, bu şekilde karşılıklı mahsuplaşmanın sağlanması seçeneği masaya kondu. Tarafların kira erteleme ve sözleşme uzatma başlıklarını da değerlendirdiği kaydedildi. Bu noktada ‘Müteahhitin salgın nedeniyle yaşadığı sıkıntıya çözüm bulunsun ama devlet aynı hassasiyeti esnaf için de göstersin’ çağrıları yükseldi” ifadelerini kullandı.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş
?
  10 Eylül 2016'da gözaltına alındı  
  22 Eylül 2016'da serbest bırakıldı  
  23 Eylül 2016'da tutuklandı  
  4 Kasım 2019'da hükümle serbest bırakıldı  
  12 Kasım 2019'da gözaltına alındı  
  13 Kasım 2019'da tutuklandı  

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design