Anasayfa / Medya izleme / “Yemi oltaya taktı”

03 Mart

“Yemi oltaya taktı”

Gündemin ana maddesi “İnsan Hakları Eylem Planı” oldu.

9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren İnsan Hakları Eylem Planı açıklandı. 

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Yemi oltaya taktı” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İnsan hakları eylem planıyla AB’ye selam çakan Erdoğan, muhalefeti de anayasa masasına davet etti. Programı uygulamaya koyma sürecini de seçim ayarlı yaptı. Anyasa Mahkemessi kararlarını daha önce tanımadığını açıklayan AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe’de düzenlenen toplantıda yargı reformu kapsamında hazırlanan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı. Erdoğan, tutuklama sürelerinden toplantı ve gösteri yürüyüşleri kanununa, işkenceden basın özgürlüğüne, hakim ve savcı teminatından sabaha karşı ev baskınlarına kadar kendileri döneminde yaygınlaşan hukuksuzlukları eleştirerek bunları değiştireceğini iddia etti. Eylem Planı’nda, AKP iktidarı döneminde giderek uzayan tutukluluk sürelerine ilişkin düzenleme dikkat çekti. Yeni eylem planıyla, ‘Otelde gece yarısı gözaltına alma döneminin biteceğini’ iddia eden Erdoğan, ‘Katalog suçlarda, 'Somut delile dayanma' şartı aranacak, kamu ve özel sektörde çalışanlar ve öğrencilerin kendi dini bayramlarında izinli olmaları sağlanacak’ dedi. Yüzlerce gazetecinin haberleri nedeniyle cezaevine konulduğu, RTÜK ve BİK eliyle görsel ve işitsel medyanın hedef alındığı Türkiye’de, basın özgürlüğü standartlarının İnsan Hakları Eylem Planı hedefleri ile yükseltileceği öne sürüldü. Erdoğan, ‘Basın, yayın ve internet yoluyla işlenen suçlarda, muhakeme şartı olan süreleri, ifade özgürlüğünü güçlendirmek amacıyla yeniden ele alıyoruz’ dedi. Erdoğan, Eylem Planı’nın nihai amacının, ‘Yeni ve sivil bir anayasa’ olduğunu dile getirdi.”

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “Ayinesi iştir kişinin” başlığını attı:

“Meclise fezlekeler yağarken, iktidar bloku HDP’nin kapatılması çağrılarını yineledi, Yargıtay inceleme başlattı. Tek günlük bilanço bile ‘reform’ hikayesini bitirmeye yetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘uzun yargılama zararları karşılanacak. AYM’ye bireysel başvuru kolaylaşacak’ maddelerini içeren ‘İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Hukukçulardan, ‘Var olup da uygulanmayan hakların müjde diye sunulmasından öte bir şey yok’ eleştirisi geldi. Plan ‘AB ve ABD’ye dönük imaj çalışması’ olarak yorumlandı.

Karar gazetesi habere manşetinde, “Reformun arkası seçim yasası” başlığıyla yer ayırdı ve “Yargı süreçlerindeki hak ihlallerini ortadan kaldırmaya yönelik düzenlemeler içeren 'İnsan Hakları Eylem Planı'nı Cumhurbaşkanı açıkladı. Nihai amacın yeni anayasa olduğunu belirten Erdoğan seçimi işaret etti. 'Siyasi partiler ve seçim mevzuatını değiştireceğiz' dedi. Eylem planında, mevcut mevzuatta yer aldığı halde uygulanmayan ilkelere atıf yapılması ‘Yine kağıt üstünde kalacaksa anlamı yok’ tepkisine yol açtı. Eylem planı için ‘Temenni belgesi değil’ vurgusu yapan Cumhurbaşkanı ‘Nihai amaç yeni ve sivil anayasa. Partileri, kurumları sürece katılmaya davet ediyoruz’ dedi. Siyasi partiler ve seçim mevzuatında değişikliğe gidileceğini açıkladı. Adaletin titizlikle uygulanması gerektiğini kaydeden Erdoğan ‘Her çiçeğe su vermeyeceğiz. Boynu bükülmüş bir çiçeğe su vermek adaleti yerine getirirken dikene su vermek zulüm olabiliyor’ dedi. Belge kapsamında, AYM’ye bireysel başvuruda etkinliğin artırılacağı, Ceza İnfaz Kurumları İnsan Hakları İzleme Komisyonu kurulacağı belirtildi. Uzun yargılama zararlarını karşılayacak bir İnsan Hakları Tazminat Komisyonu kurulacağı kaydedildi. DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu ‘Bu hükümetten milletin faydasına bir reform beklemek beyhude’ dedi. ‘Kendisi gibi düşünmeyen terörist ilan edilirken bu plan mizah dergisine kapak olur’ eleştirisini yöneltti” ifadelerine yer verdi.

Cumhuriyet gazetesi, “Temennili eylem planı” başlığıyla paylaştığı haberde, “Yargıyı kontrol altında tutan Erdoğan, 2 yıl için 9 amaç ve 50 hedeften oluşan İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, hak ve özgürlüklerin genişletileceğini, yargı ve yasalarda değişiklikler yapılacağını söyledi. Plandan seçim yasası da çıktı” ifadelerini kullandı.

Sabah gazetesi habere manşetinde, “Özgür toplum, hızlı adalet, güçlü demokrasi” başlığıyla yer verdi ve “Başkan Erdoğan, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyet içeren İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı” dedi.

Yeni Şafak gazetesi sürmanşetinde yer ayırdığı habere, “Daha fazla özgürlük ve şeffaflık” başlığını attı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, milletin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda hazırlanan, daha fazla özgürlük ve şeffaflığı hedefleyen İnsan Hakları Eylem Planı’nı açıkladı. Erdoğan, ‘Nihai amaç yeni ve sivil bir anayasa’ dedi.” 

Akşam gazetesi manşetten, “Özgür birey, güçlü toplum” başlığıyla verdiği haberde, “9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyetten oluşan yeni eylem planını açıklayan Başkan Erdoğan, ‘Nihai hedef yeni ve sivil bir anayasadır’ dedi” ifadelerini kullandı. 

Hürriyet gazetesi habere manşetinde, “İnsan hakları için 9 adım” başlığıyla yer verdi:

“Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti’ içeren İnsan Hakları Eylem Planı Belgesi’ni açıkladı. Nihai hedef ise toplumun üzerinde uzlaşacağı yeni ve sivil bir anayasa yapmak.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design