Anasayfa / Medya izleme / “Bu iktidar gidecek”

05 Mart

“Bu iktidar gidecek”

Günün dikkat çeken haberleri Cumhuriyet, Birgün, Evrensel ve Sözcü gazetelerinde yer aldı.

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Bu iktidar gidecek” başlıklı habere yer verdi:

“CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun dün Cumhuriyet’i ziyaretinde Türkiye’deki siyasal durum ve sorunlar açısından pek çok konu ele alındı. Kılıçdaroğlu’nun, Erdoğan’ın bütün çabalarına karşın, anayasa ve sözde adalet reformu tuzaklarına düşmeyeceğini öğrendik. Kılıçdaroğlu her soruya verdiği yanıtta, ‘bu iktidarın ne yaparsa yapsın gideceğine olan’ kanısını belirtti. Bu kanısının altında Millet İttifakı’na olan güveni yatıyor. Ve bir de ‘Demokrasi Cephesi’nin son tahlilde rejime sahip çıkacağına olan inancı. Kılıçdaroğlu fezlekeler konusunda ortaya çıkacak farklı tutum, muhalif partiler içinde oynanan oyunların ve seçim sistemi ile oynamaların ‘demokratik rejimin korunması konusundaki geniş ittifakı bozmayacağı’ kanısını taşıyor.”

“AKP kamu zararıdır”

Birgün gazetesinin manşetinde, “AKP kamu zararıdır” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“AKP iktidarları döneminde liyakatsizlik, torpil, nepotizmle anılan kamu bürokrasinin yol açtığı zararlar artık milyarlarla ifade ediliyor. En önemli kamu kuruluşlarının başına, eski bakanları, eski milletvekillerini, AKP adaylarını, Saray danışmanlarını, hatta güreşçileri atayan ve bu kadrolaşmayı en alt kadrolara kadar sürdüren iktidar partisinin bürokratlarının kamuda yol açtıkları zarar 2020’de 9 milyon TL iken 2020’de 216 milyon TL’ye çıktı. 18 yıllık zarar 4 milyar 446 milyon TL oldu. Meclis adına kamu idarelerinin gelir ve giderleri ile mallarının kullanımını denetleyen ve denetimler sonucu ortaya çıkan mevzuata aykırı işlemlerle ilgili hesap yargılaması yapan Sayıştay’ın hükme bağladığı zarar tutarı giderek büyüyor. Sayıştay denetçilerinin yaptığı tespitlerin raporlara sansürlenerek alındığı ilk raporlarla Meclis’e sunulanlar arasında farklar olduğu iddialarına karşın kamu görevlilerinin yol açtıkları zararlar gizlenemiyor. Yapılan yargılamalar sonucu hükme bağlanan zararın büyüklüğü milyarlarca liraya ulaştı. 18 yılda kesinleşen ve sorumlularından tazminine karar verilen 4.5 milyar TL’nin döviz cinsinden ifade edilenleri yap işlet devret modeli ile yapılan otoyol projeleri nedeniyle ortaya çıktı. Sayıştay’ın sekiz dairesi ‘Sorumluların hesap ve işlemlerini kesin hükme bağlamak’ görevi çerçevesinde tespit edilen zararları tazmin edilmek üzere karara bağlandı. Çok sayıda dosya da ceza yargılaması için savcılıklara iletildi.”

“Öğretmene aşı hani nerede?”

Evrensel gazetesi manşetindeki, “Öğretmene aşı hani nerede?” başlıklı haberinde, “İktidarın ‘Günde 2 milyon aşı yapabiliriz’ açıklamaları havada kaldı. Yüz yüze eğitimin başlamasına rağmen köy okullarında görev yapan öğretmenler dışında aşı olabilen tek bir öğretmen yok. 15 Şubat’ta köy okullarında başlayan yüz yüze eğitim 2 Mart’tan itibaren seyreltilmiş olarak diğer okullarda sürüyor. Sağlık Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığının yüz yüze eğitime geçilmeden önce ‘Öğretmenler aşılanacak, listeler hazırlandı, e-nabızdan randevu alabilirler’ açıklamaları ise havada kaldı. 24 Şubat’ta Çorum’da bir köy ilkokulunda koronavirüs aşısı olarak öğretmenler için aşı sürecini başlattıklarını duyuran Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un sözlerinin üzerinden günler geçmesine rağmen köy okulları dışında il ve ilçe merkezlerinde henüz aşı yaptırabilen tek bir öğretmen yok. Eğitim Sen İstanbul 9 No’lu Şube Başkanı Hüzeyin Özev ‘Hâlâ aşıyla ilgili bir gelişme yok. Bağcılar’da Kocayusuf İlkokulunda çalışıyorum. Bizim okulumuz dahil çevremizde bulunan hiçbir okulda tek bir öğretmen aşı olmadı’ dedi. Özev, e- nabız uygulamasına girdiğinde ‘COVİD-19 pandemik aşılaması için belirlenen öncelikli grupta değilsiniz” mesajıyla karşılaştığını söyledi’ ifadelerine yer verdi.

“İktidarın enflasyonu % 0.9, milletin enflasyonu %4.9”

Sözcü gazetesi manşetinde, “İktidarın enflasyonu % 0.9, milletin enflasyonu %4.9” başlıklı habere yer verdi:

“İYİ Partili vekil Ümit Dikbayır, markete-pazara gitti. Aldığı gıdaları bir önceki ayın fiyatlarıyla karşılaştırdı. Enflasyonun, TÜİK’in açıkladığının 5 katı olduğunu saptadı. 4 kişilik bir ailenin ocak ayındaki 1 haftalık gıda harcaması 641 liraydı. Şubatta aynı harcama 31 lira arttı. Bu da şubat ayında fiyatların yüzde 4.9 arttığını gösteriyor. Oysa TÜİK, şubat ayı enflasyonunu % 0.9 olarak açıklamıştı. Mutfaktaki yangını görmedikleri ortaya çıktı.”   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design