Anasayfa / Medya izleme / “Dünyaya zeytin dalı”

09 Mart

“Dünyaya zeytin dalı”

Hakan Atilla’nın Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nden istifası iktidara yakın gazetelerde yer almadı.

Karar gazetesi manşetinde, “Dünyaya zeytin dalı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Türkiye’nin dış politikasında yeni bir aşamanın sinyalleri olan kritik mesajlar... Biden sonrası Erdoğan’ın Batı’ya yönelik ‘pozitif gündem’ çıkışlarını Ankara kapsamını genişleterek sürdürüyor. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, üç merkeze ‘yeni sayfa’ çağrısı yaptı: ABD’yle sorunları yapıcı diyalogla aşarız. AB’yle ilişkilerin ilerlemesini istiyoruz. Mısır’la işbirliğine açığız. Körfez ülkeleriyle de çözülemeyecek sorunumuz yok. ABD’deki Biden yönetimiyle birlikte başkentler pozisyonlarını yeni küresel dengeye göre güncelleme yoluna girdi. Türkiye’den de ‘müttefik’ vurgulu mesajlar öne çıktı. İlk açıklamayı yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan “Kendimizi başka yerde değil Avrupa’da görüyoruz” dedi. Geçen hafta da Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, ikili ilişkilerde en sert sürecin yaşandığı Mısır’la deniz yetki alanlarına ilişkin anlaşma yapılabileceğini söyledi. Kritik hamlelerin ardından son dikkat çeken ifadeler Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü’nden geldi. Ankara-Washington hattındaki sorunların yapıcı diyalogla çözülebileceğini vurgulayan İbrahim Kalın “Biden dönemiyle iyi bir başlangıç yaptık. İki başkan muhakkak görüşecek” dedi. “Mısır hâlâ Arap dünyasının beyni, kalbi. Kahire ve Körfez ülkeleriyle yeni sayfa açılabilir” mesajı veren Kalın, AB’yle ilişkilerin de ilerlemesini istediklerini belirtti.”

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “ABD’ye uyumlu politika arayışı” başlığıyla yer ayırdı:

“Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, Biden dönemine ilişkin ‘İyi bir başlangıç yaptık. Muhakkak iki başkan görüşecektir’ yorumunu yaptı. ABD’nin PYD/YPG’ye verdiği destek S-400’ler ve CAATSA yaptırımlarını 3 temel sorun olarak niteleyen Kalın, Mısır ve Körfez ülkelerine de yeni sayfa mesajı verdi.”

“Biden’a ikinci hediye”

Cumhuriyet gazetesi manşetinde, “Biden’a ikinci hediye” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“ABD’nin İran yaptırımlarını delme iddiasının odağındaki Halkbank’a ilişkin davaya iki ay kala Bakan Albayrak’tan sonra bir istifa daha geldi. Bankanın eski genel müdür yardımcısı Hakan Atilla, Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’nden ayrıldı. Atilla, ABD’de 28 ay tutuklu kalmıştı. Financial Times gazetesi istifa için, ‘ABD-Türkiye ilişkilerini iyileştirmek için jest’ yorumunu yaptı. 2013 öncesi Rıza Sarraf’ın hesaplarının bulunduğu  Aktif Bank’ı bünyesinde barındıran Çalık Holding’in CEO’su olan Berat Albayrak da Biden’ın seçilmesinin ardından bakanlıktan istifa etmişti.”

Karar gazetesi Hakan Atill’nın istifa haberine manşetin altında, “BİST Başkanı Atilla 16 ay sonra bıraktı” başlığıyla yer ayırdı:

“ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla istifa etti. BİST’ten yapılan açıklamada ‘Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle görevinden istifası yönetim kurulu kararıyla kabul edildi’ denildi. 21 Ekim 2019’da göreve getirilen Atilla’nın istifasının, mayıs ayında görülecek Halkbank davası öncesi gelmesi dikkat çekti.”

Birgün gazetesi manşetin yanında yer verdiği habere, “Hakan Atilla istifası Biden’a jest için mi?” başlığını attı ve “Bir süredir görevinden ayrılacağı konuşulan Borsa İstanbul Genel Müdürü Hakan Atilla istifa etti. Borsa İstanbul’dan konuya ilişkin yapılan açıklamada, ‘Sn. Mehmet Hakan Atilla’nın kendi isteğiyle istifası kabul edilmiştir’ denildi. Times gazetesinde ‘Atilla’nın görevden alınması Biden’ın yeni yönetimiyle ilişkileri iyileştirmek isteyen Erdoğan’ın Türkiye ile ABD arasındaki anlaşmazlığı iyileştirmeye dönük jesti olabilir’ değerlendirmesi tapılmıştı. Ekim 2019’da Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Atilla yalnızca 16 ay görevde kaldı. Hakan Atilla’nın eski Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın istifası sonrası görevden alınacağı konuşuluyordu” ifadelerini kullandı.

Evrensel gazetesi habere ön sayfasının altında, “Erdoğan’dan ABD’ye sembolik jest” başlığıyla yer ayırdı:

“ABD’de Halkbank davası sebebiyle 28 ay hapis yattıktan sonra Türkiye’ye dönen ve ardından Borsa İstanbul Genel Müdürlüğü’ne getirilen Hakan Atilla istifa etti. Financial Times, ‘Erdoğan’ın Türkiye-ABD anlaşmazlığını gidermek için sembolik jesti olabilir’ yorumunda bulundu.”

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design