Anasayfa / Medya izleme / “Hamasetten mecburi dönüş”

10 Mart

“Hamasetten mecburi dönüş”

Birgün ve Evrensel gazeteleri işten çıkarma yasağıyla ilgili soru işaretlerini manşete taşıdı.

Karar gazetesinin manşetinde, “Hamasetten mecburi dönüş” başlıklı haber yer aldı:

“Türkiye ile Mısır’ın iki önemli aktörü olduğu Doğu Akdeniz, egemenlik alanlarının kesişmesi nedeniyle satranç tahtasına döndü. İki başkentin konuyu iç siyasette kullanarak attığı adımlar çıkmaza girince de rasyonalite zorunluluk haline geldi. Kahire yeni arama ihalesinde Türkiye’nin bildirdiği sınırı esas alırken Ankara’dan da Sisi yönetimiyle barışma sinyalleri geldi. ‘Milli çıkarlar eksenli’ akılcı bir siyaset ihtiyacı diplomasiye yeniden alan açtı. Zengin doğalgaz kaynaklarının keşfiyle Doğu Akdeniz’de başkentlerin hamle yarışı başladı. Türkiye de uluslararası hukuktan doğan haklarına sahip çıkmak için sürece dahil oldu. Ancak kilit aktörlerden biri olan Mısır’la ilişkilerde çıkar esaslı yaklaşım yerine iç siyasete dönük adımlar atıldı, sert söylemlerle diplomasi kapısı kapatıldı. Kahire de Yunanistan’la yaptığı deniz yetki anlaşmasında yalnızca Türkiye karşıtlığını gözetti. Deniz alanı kaybına yol açan mutabakat nedeniyle kamuoyundaki rahatsızlık zirve noktasına ulaşınca Sisi yönetimi ‘Yeter ki Türkiye zarar görsün’ yaklaşımından çark etti. Mısır, yeni hidrokarbon arama ihalesinde Ankara’nın BM’ye bildirdiği kıta sahanlığını dikkate aldı. Atina’da rahatsızlık yaratan ‘zeytin dalı’ Ankara’da olumlu karşılık buldu. Çavuşoğlu’nun ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın’dan Mısır’la yeni anlaşma mesajı geldi.”

“İşçiler ücretsiz izin kıskacında”

Birgün gazetesi manşetinde, “İşçiler ücretsiz izin kıskacında” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“İşten çıkarma yasağı Cumhurbaşkanı kararıyla 2 ay daha uzatıldı. Buna göre 17 Mart’ta sonlanması beklenen yasak Mayıs ortasına kadar uzatılmış oldu. İşverenler işten çıkarma yasağı süresinde işçileri ya Kısa Çalışma Ödeneği’ne (KÇÖ) ya da ücretsiz izne çıkarıyordu. Ancak hali hazırda 1,3 milyon işçinin yararlandığı KÇÖ’nün süresi 31 Mart’ta sona erecek. İşten çıkarma yasağının uzatılmasına rağmen KÇÖ ile ilgili açıklama yapılmaması ise bu ödenekten faydalanan 1,3 milyon işçiye ne olacak sorusunu akıllara getirdi. Ödenek işçinin son 2 aylık günlük ortalama kazancının yüzde 60’ı hesaplanarak ödeniyor. Ancak ücretin bir üst sınırı da var. Buna göre örneğin 10 bin lira maaş alan bir çalışan kısa çalışma ödeneğine çıkarıldığı zaman ancak asgari ücretin brütünün yüzde 150’si kadarı ücret alabiliyor. Sendikalar işten çıkarma yasağının uzatılmasına rağmen KÇÖ’nün 31 Mart’ta bitecek olması nedeniyle ücretsiz izne çıkarılan işçi sayısının artacağını belirtiyor. Şu anda ücretsiz izinde 2,5 milyon insan bulunuyor. Ücretsiz izindeki işçilere asgari ücrete gelen son zamla birlikte aylık bin 431 lira yani günlük 47 lira veriliyor. Bu rakam asgari ücrete zam gelmeden önce aylık bin 168 yani günlük 39 liraydı. Ücretsiz izindeki işçiler sigortaları devam ettiği için başka işte çalışamıyor. Ücretsiz izindeki işçi ancak işinden istifa ettiği zaman başka bir işe girebiliyor. Ancak istifa ettiği için önceki işindeki kıdem tazminatını yakmış oluyor. İşveren, işçinin rızasını aramaksızın ücretsiz izne çıkarabiliyor. DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu’nun konuya ilişkin değerlendirmesi şu şekilde: ‘Bizim için önemli olan kısa çalışma uygulamasının devam ettirilmesiydi. Zaten işten çıkartma yasağı da göstermelik uygulanıyor. İşverenler bunu çokça ilan ederek Kod 29 üzerinden işçi arkadaşları işten çıkarıyorlar ya da karşılıklı anlaşma diyerek insanların hakkının çok altında tazminatlarla işlerine son veriyorlar. A Büyük oranda da işten çıkartmalar devam ediyor. Ücretsiz izinler kalıcı hale getirilmeye çalışılıyor.’”

Evrensel gazetesi manşetindeki habere, “‘Kod 29’ kaldırılsın, ödemeler artırılsın” başlığını attı:

“AKP İktidarı pandemi sürecinde kısa çalışma ödeneği ve işten atma yasağı adı altında ücretsiz izin uygulamasını devreye soktu. Kısa bir süre önce bu uygulamaların son kez uzatılacağı açıklanırken, dün işten atma yasağının 17 Mart’tan itibaren iki ay daha uzatıldığı duyuruldu. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk ‘Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın kararıyla nakdi ücret desteği ve fesih kısıtını 2 ay süreyle uzatıyoruz’ dedi. İİSŞP üyelerinden Liman-İş İstanbul Bölge Başkanı Sinan Ceviz, Evrensel’e yaptığı açıklamada işten atma yasağının bu haliyle ücretsiz izin uygulaması olduğu ve sendikaların başından beri buna itiraz ettiği vurguladı. Ceviz, ‘Ücretsiz izin uygulaması uzatıldı ama bu iyi oldu diyebileceğimiz bir uygulama değil. Yüz binlerce insan sözde işten atılmadı ama ücretsiz izne çıkarıldı. Çünkü bu uygulamayla emekçiler günde 39-47 lira ile yaşamaya mahkum edildi. İşçiye ödenen bu miktar da İşsizlik Fonundan aktarılıyor. Bu uzatmalardan sonra işlerinden olan insanların o süreçte İşsizlik Fonundan yararlanamayacakları gibi muğlaklıklar var. Bunun yanında bu süreçte işçiler İş Kanunu’nun 25/2 maddesinin çıkış kodu olan Kod 29’la işlerinden edildi. Dün daha çok sendikalaşma çalışmalarını engellemek için kullanılıyordu. Bugün tazminatsız işten atmanın bir aracı haline getirildi’ dedi.”

“BOP haritası Papa pulunda”

Cumhuriyet gazetesi manşetindeki, “BOP haritası Papa pulunda” başlıklı haberinde, “Papa Francis’in tarihte ilk kez Irak’ı ziyaret etmesinin yankıları sürüyor. Bağdat’ta Başbakan Mustafa Kazımi ve Cumhurbaşkanı Behrem Salih ile görüşen Papa Francis, Irak temaslarının ikinci gününde Necef’te Şii dini lider Ayetullah Sistani ile görüşmüştü. Papa, daha sonra temaslarına Erbil’de devam etmiş ve eski IKBY Başkanı ve KDP lideri Mesut Barzani ile görüşmüştü. Papa Francis’in Irak’a gerçekleştirdiği ziyaretin anısına IKBY Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı anı pulları bastırdı. IKBY’ye yakın Rudaw’da IKBY Ulaştırma ve İletişim Bakanlığı’nın bastırdığı pullara ilişkin görüntüler yayımlandı. Anı pullarından birinde Papa Francis’in siluetinin arkasında sözde ‘Kürdistan’ haritasına yer verilmesi dikkat çekti. Bu haritada Sivas’tan başlayıp Kars’a uzanan ve Hatay’a kadar Türkiye’nin birçok ili ‘Kürdistan’ sınırları içinde gösteriliyor. Sözde ‘Kürdistan’ haritasında Suriye, İran ve Irak topraklarından bölümler bulunuyor. Türkiye topraklarının bir bölümünün de sözde ‘Kürdistan’ haritasında gösterildiği anı pulunun basıldığına dair haberin ardından Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, konuyla ilgili soruları yanıtsız bıraktı” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design