Anasayfa / Medya izleme / “İktidar çaresizce saldırıyor”

19 Mart

“İktidar çaresizce saldırıyor”

Birgün, Evrensel ve Karar gazetelerinin manşetleri gündemde öne çıktı.

Birgün gazetesinin manşetinde, “İktidar çaresizce saldırıyor” başlıklı haber yer aldı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Aylardır iktidar ortaklarının sürekli gündeme getirilen HDP’nin kapatılmasına yönelik önemli bir atıldı. Başta HDP olmak üzere tüm muhalefete bir kez daha sopa gösterildi. Ülkede yaşanan büyük ekonomik ve siyasal krizin suçlularının başkası olduğuna ikna etmek için atılan bu adım hiç kuşku yok ki Cumhur İttifakı’nın kendi içinde yaşadığı ve giderek derinleşen krizin de çözümüne yönelik bir hamle olarak değerlendirilmelidir. Erdoğan bir çıkış arıyor. Göstermelik reform ve insan hakları paketleri, anayasa tartışmaları derde derman olmayınca uzun bir süredir denediği baskı ve şiddeti artırmak tek yol olarak ortaya çıkıyor. Gara Operasyonu’nun ardından MHP lideri Devlet Bahçeli, ‘Hiçbir şey eskisi gibi olmayacak’ çıkışıyla iç siyasette yeniden dizayn arayışının sinyallerini verdi. HDP’nin kapatılması meselesini gündeme getirerek hem önemli bir sorunu bertaraf edecek hem de muhalefeti bölmek üzerine önemli bir adım atmış olacaktı. Saray ittifakı, istediği sonucu alamazsa da başladığı işi bitirmeye karar verdi ve önce HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu’nun vekilliği düşürüldü ardından da HDP’nin kapatılması kozunu da masaya sürdü. Parti kapatmaları tarih oldu diye övünenlerin ülkeyi getirdikleri yer çok açık. Bahçeli dün partisinin kongresinde yaptığı konuşmada durumdan çok menün olduğunu deklere etti. Erdoğan için de durum çok farklı değil. Önümüzdeki birkaç ay iktidar tarafından bu tartışma gündemde tutulmaya devam edecek. Bir seçim hamlesi olarak elinde tuttuğu kapatma davası aynı zamanda MHP ile kurulan ittifakın da en önemli harçlarından biri olmuş durumda. Ortadoğu’da Biden’la başlayan sürecin sonucunda keskin bir dönüş olmazsa Kürt sorunu ya da HDP, Cumhur İttifakı’nı bir arada tutmaya devam edecek gibi gözüküyor. Ne zaman sıkışsalar ilk yapacakları hamle önce Kürtlere sonra da muhalefete yönelik yeni baskı girişimi olacak.”

“Siyasal özgürlüklere sahip çıkma zamanı”

Evrensel gazetesi manşetinde, “Siyasal özgürlüklere sahip çıkma zamanı” başlıklı habere yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Hukukçuların Anayasa’ya aykırı olduğuna, siyasetçilerin ‘hukuki değil siyasi bir dava’ olduğuna dikkat çektiği HDP’nin kapatılması kararına karşı siyasal özgürlüklerin savunulması çağrısı yapıldı. Anayasa Hukukçusu Doç. Dr. Demirhan Çelik, ‘AİHM’ye göre parti kapatmalarda soyut bir ‘terörü kınamama’ olgusuna dayanılamaz’ dedi. Anayasa Hukukçusu Prof. Dr. Levent Köker, Kürt siyasi hareketini temsil eden HDP’den önceki partilerin kapatılmasında Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin ihlali kararı verildiğini hatırlattı.”

“Cumhur’un yol haritası”

Karar gazetesi manşetindeki, “Cumhur’un yol haritası” başlıklı haberinde, “Gündem oluşturan çıkışlarıyla dikkat çeken ve son olarak HDP’ye kapatma davasına yönelik çağrısı karşılık bulan Bahçeli, ekonomiden dış politikaya kadar her başlığa değindi. 2023’e kadar Türkiye’nin yol haritasını işaret eden MHP lideri ‘Erken seçim olmayacak, Türkiye rotasından çıkmayacak. Bu Cumhur’un sözüdür. Güçlendirilmiş parlamenter sistem teklifleri de beyhude. Artık parlamentoya dönüş yok’ dedi. ‘(HDP’ye kapatma) HDP siyasi kisveye bürünmüş suç örgütü. Herhangi bir isimle açılmamak üzere kapatılması namus görevi. Kapatılma isteği milletin yüreğine su serpti. (Siyaset) HDP demokrasinin çevresini sarmış mayıs tarlası, CHP beşinci kol faaliyeti, İYİ Parti siparişle kurulan ve uzaktan kumandayla kontrol edilen melanet bir proje. (Cumhurbaşkanlığı sistemi) Yetersizlik varsa telafi edilecek. CHS reformlarla kökleştirilmeli. Yeni sistemin ruhuna uygun bir anayasayla tahkim edilmesi stratejik hedefimiz. Siyasi partiler kanunu değiştirilmeli, seçim kanunlarında düzenlemeler yapılmalı, siyasi etik kanunu çıkarılmalı. Milletvekilli dokunulmazlıkları da yeni baştan ele alınmalı. (Ekonomi) MHP serbest piyasa mantığını kabulleniyor. Ekonomi büyüdü. Toparlanma vatandaşların kesesine, devletin kasasına yansıyacak. Biraz daha sabırlı olmalıyız’” ifadelerine yer verdi.   

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design