Anasayfa / Medya izleme / “Meclis’te yaka paça gözaltı: Açık faşizm”

22 Mart

“Meclis’te yaka paça gözaltı: Açık faşizm”

Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun gözaltına alınması gazetelerde irili ufaklı yer buldu.

Bahçeli’nin açıklamalarından sonra, Ömer Faruk Gergerlioğlu dün sabah 06.30’da Meclis’te gözaltına alındı.

Birgün gazetesi habere ön sayfasının altında, “Meclis’te yaka paça gözaltı: Açık faşizm” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Milletvekilliği düşürüldükten sonra TBMM'de Adalet Nöbetine başlayan Ömer Faruk Gergerlioğlu, polis tarafından gözaltına alındı. Gergerlioğlu, polisteki işlemlerinin ardından serbest bırakıldı. MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün sosyal medya hesabından Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu hedef göstermişti. Ömer Faruk Gergerlioğlu, saat 06:30 civarı gözaltına alındı. Gergerlioğlu sabah namazını kılmadan önce abdest almak üzere lavaboya girdiği sırada 100’e yakın polis geldi. Gergerlioğlu, lavabodan çıkarıldıktan sonra polislere, ‘namazımı kılayım, üzerimi değiştireyim öyle gidelim’ demesine rağmen polis gözaltı işlemini başlattı. Milletvekilleri Filiz Kerestecioğlu ve Hüseyin Kaçmaz’ın da itirazlarına rağmen Gergerlioğlu, pijamaları ve terlikleri varken zorla götürüldü. Gözaltına alınan Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun Kavaklıdere Polis Karakoluna götürüldüğü öğrenildi. Gergerlioğlu’nun gözaltına alınma nedeninin Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından başlatılan yeni bir soruşturma kapsamında olduğu belirtildi. Soruşturmada, Gergerlioğlu’nun Meclisi terk etmediği, hala ‘milletvekili gibi davrandığı, sosyal medya üzerinden basın açıklamaları yaptığı, canlı yayınlar yaptığı, kamu binasında hakkı olmadan durması’ suç sayıldı.”

Evrensel gazetesi birinci sayfasındaki habere, “‘Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük’” başlığını attı:

“Onlarca polis Meclis’e girerek Ömer Faruk Gergerlioğlu’nu elbiselerini giymesine, maskesini takmasına dahi izin vermeden, gözaltına aldı. Abdest aldığı sırada gözaltına alınan Gergerlioğlu, ‘Biz bu görüntüleri 90’larda da gördük’ diye polislere bağırdı. Gergerlioğlu öğleden sonra serbest bırakıldı.”

Karar gazetesi ön sayfasının altından, “Meclis’te gözaltı” başlığıyla verdiği haberde, “Bahçeli’nin ‘Yer yatağıyla Meclis kapısının önüne konulsun, konu acil’ çağrısının üstünden 24 saat geçmeden hakkında yeni soruşturma başlatılan Gergerlioğlu TBMM’den polisle çıkarıldı. Muhalefetten tepki yağdı” ifadelerini kullandı.

Cumhuriyet gazetesi habere manşetin yanında, “Gözaltıyla çıkardılar” başlığıyla yer ayırdı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“Meclis’te Adalet Nöbeti tutan HDP’li Gergerlioğlu, dün gözaltına alınarak Meclis’ten çıkarıldı. Hakkında soruşturma açıldığı ortaya çıkan Gergerlioğlu, ifadesinin alınmasının ardından serbest bırtakıldı.” 

Sözcü gazetesi, “Meclis’te gözaltına alındı, sorgulandı, serbest bırakıldı” başlığıyla verdiği haberde, “Çarşambadan bu yana TBMM’den ayrılmayan Ömer Faruk Gergerlioğlu, dün sabah 06:30’da Meclis’in lavabosunda gözaltına alındı. İfadesi alındıktan sonra serbest bırakılan Gergerlioğlu ‘Şikayetçiyim’ dedi” ifadelerine yer verdi.

Sabah gazetesi ön sayfasının altından anonsladığı habere, “Vekilliği düşen HDP’li Gergerlioğlu’nun Meclis’te terör şovuna geçit verilmedi” başlığını attı.

Akşam gazetesi birinci sayfasının altındaki haber için, “TBMM’deki ‘protesto’yu gözaltı bitirdi” başlığını kullandı:

“Vekilliği düşürüldükten sonra TBMM’de eylem başlatan HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu dün grup odasında gözaltına alındı. Şentop, ‘TBMM hukuk dışı bir propagandanın parçası olamaz’ dedi.”

Hürriyet gazetesi, “Meclis’ten polis çıkardı” başlığıyla verdiği haberde, “Milletvekilliği düşürülen HDP’li Ömer Faruk Gergerlioğlu, 4 gündür bekleyişini sürdürdüğü partisinin grup odasında dün 06.30’da gözaltına alındı” ifadelerine yer verdi.

“Düğümü muhalefet çözecek”

Birgün gazetesinin manşetinde, “Düğümü muhalefet çözecek” başlıklı haber yer aldı. Haberde şöyle denildi:

“İktidar 10 gün içinde elindeki tüm silahları masaya sürdü. Sonuç alabileceğini gördüğü an ise aynı tempoyla yoluna devam edecek. Sürekli sandığı gösteren muhalefet anlayışı bu gidişatı engelleyemez. Sorunun yanıtı toplumsal muhalefetin vereceği reaksiyonda. Erdoğan-Bahçeli ikilisi kurdukları düzenekle seçime kadar ülkeyi yönetmeyi çok istiyorlar. AYM, Meclis hatta muhalefet partilerini ayak bağı olarak görüyorlar. Devleti bölüştüler. Emniyet müdürlükleri MHP’nin, valilikler AKP’nin bakanlıklar da cemaatlerin. Ortak dil de tutturdular. Artık Bahçeli, ‘acil, elzem, mutlaka yapılmalı’ diye cümleler kurduğunda iki gün içinde karşılığını alırken Erdoğan’ın kaşının kalkmasıyla MHP de sınırlarını hemen hatırlayıveriyor. Biden’in ABD başkanı olarak seçilmesi, Batının karşıt pozisyonunu değiştirmemesi, içeride ekonomik krizin derinleşerek devam etmesi gibi nedenlerden dolayı Cumhur İttifakı iyice cendere içine girdi. Olağan hamlelerle ve açıklamalarla bu sürecin altından kalkamayacağını biliyor. Kelimenin tam anlamıyla gözünü karartmış durumda. Bu sürecin normal koşullarda gerçekleşecek bir seçimle biteceğini düşünmek iyimserlikle açıklanamayacak kadar safdillik olur. Erdoğan ve Bahçeli hangi koşullarda Türkiye’yi seçime götüreceklerini net şekilde gösterdiler. Üstelik bu yaşanılanlar muhtemeldir ki birinci perde. Daha ülkeyi aksiyonu bol ikinci perde bekliyor. Burada düğüm muhalefetin ülkeyi hangi koşullarda seçime götürmek istediği ve bunun için ne yapacağında düğümleniyor.”

“O zaman aceleniz neydi”

Karar gazetesi manşetindeki, “O zaman aceleniz neydi” başlıklı haberinde, “MB’ye gece yarısı ‘Enflasyonun sebebi faiz’ görüşünü savunan Kavcıoğlu’nun atanması ‘vakit kaybedilmeden faiz indirilecek’ beklentisi oluşturdu. Ancak yeni başkan ‘acele etmeyeceğiz’ mesajı verdi. Faizin konuşulduğu toplantının mevcut takvimdeki gibi bir ay sonra yapılacağını duyurdu. Son dört ayda dördüncü kez atama yapılan Merkez Bankası’nda, 200 baz puanlık faiz artışı sonrası Naci Ağbal bir gece yarısı kararnamesiyle görevden alındı. Yerine Şahap Kavcıoğlu getirildi. Yeni başkanın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın işaret ettiği gibi ‘Faiz artışları dolaylı olarak enflasyonu artıracak’ görüşünü savunması öne çıktı. Kamuoyunda kısa bir süre içerisinde faiz indirimine gidileceği yönünde algı oluştu. Ancak devir teslim yapılmadan koltuğuna oturan Kavcıoğlu, ilk açıklamasında acele faiz indiriminin söz konusu olmayacağını işaret etti. Faizin karara bağlandığı Para Politikası Kurulu’na acil çağrı yerine, toplantının önceden belirlenen zamanda yapılacağını kaydetti. ‘Para politikası araçları etkin şekilde kullanılacak’ dedi. Bu ifadeler, atamada neden acele edilip teamüllerin çiğnendiğine ilişkin soruları beraberinde getirdi” ifadelerine yer verdi.

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design