Anasayfa / Medya izleme / “Şahsım meclisinde son perde”

02 Nisan

“Şahsım meclisinde son perde”

Güvenlik Soruşturması Kanunu’yla ilgili Meclis’te yaşanan skandal gazetelerde geniş yer buldu.

Güvenlik Soruşturması Kanunu Meclis’te muhalefetin oylarıyla reddedilmesine rağmen teklifin Salı günü tekrar görüşülmesine karar verildi.  

Birgün gazetesi habere manşetinde, “Şahsımın meclisinde son perde” başlığıyla yer verdi. Haberde şöyle denildi:

“Başkanlık sistemine geçişle birlikte ülkede ‘tek adam’ rejimi giderek güçlenirken Saray ittifakının aparatı haline gelen Meclis’in işlevini yitirdiği bir kez daha tescillendi. İktidar partisi, Anayasa ve TBMM İçtüzüğü’nde açıkça ifade edilen, ‘Maddelerine geçilmesi kabul edilmeyen teklifler reddedilmiş sayılır. Reddedilen kanun teklifleri, bir yıl içerisinde yeniden TBMM’ye sunulamaz’ hükmünü çiğnedi. Bir gün önce reddedilen güvenlik soruşturması teklifi, Genel Kurul gündemine yeniden getirildi. Muhalefetin oylarıyla reddedilen teklif, AKP ile MHP milletvekillerinin oylarıyla kabul edildi. Meclis Başkanı Mustafa Şentop muhalefete tehditler savurdu. AKP’nin oyunun kurallarını değiştirmek istediğini kaydeden muhalefet temsilcileri, yaşanan bu durumun Anayasa ihlali olduğunu söyledi ve Anayasa Mahkemesi’ne (AYM) başvurma kararı aldı. HDP Grup Başkanvekili Meral Danış Beştaş, İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu ve CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, konu hakkında Meclis’te art arda açıklamalarda bulundu. CHP’li Özel, ‘Meclis Başkan, Cumhur İttifakı’nın arzuhalcisi haline dönmüş durumdadır. Meclis’i hiçe sayan bir anlayış, şimdi de Meclis’in işleyişine doğrudan darbe yapmak, kural tanımamaktır’ dedi. İYİ Parti Grup Başkanvekili Müsavat Dervişoğlu da ‘İçtüzük maddeleri yoruma açık değildir. Beğenmediğiniz parlamento kararlarını, milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmaktır’ açıklaması yaptı.”

Karar gazetesi manşetindeki habere, “Meclis’in üstünde Meclis var” başlığını attı: 

“‘Kamuda fişlemeye neden olur, kadrolaşmaya yol açar’ endişesiyle Anayasa Mahkemesi’nin iki kez iptal ettiği Güvenlik Soruşturması Kanunu uğruna Meclis’in itibarı da çiğnendi. Önceki gün Genel Kurul’da reddedildiği için iç tüzüğe göre bir yıl boyunca yeniden Meclis’e gelmesi mümkün olmayan kanun teklifi apar topar okutulan Başkanlık Tezkeresi’yle tekrar oylandı. Skandala muhalefetten ortak tepki geldi: Milli iradeye darbe. Anayasa Mahkemesi’nin daha önce iki kez iptal ettiği Güvenlik Soruşturması ve Arşiv Araştırması Kanunu Teklifi iktidar tarafından beşinci kez Meclis’e getirildi. Teklif, önceki günkü oylamada muhalefet milletvekillerin sayıca üstün olduğu anda oylandı ve reddedildi. Gerilim AK Parti’nin itirazı üzerine Başkanlık Divanı’na taşındı. TBMM Başkanı devreye girdi, oylama yeniden yapıldı. Bu kez yerini alan iktidar vekillerinin el kaldırmasıyla teklifin salı günü görüşülmesine karar verildi. Kanuna dair iktidar içinde de rahatsızlık yarattığı belirtilirken, muhalefet yaşananların iç tüzük ve anayasaya aykırı olduğuna dikkati çekti. CHP’li Özel ‘Meclis’e darbe yapılmaya çalışıyorlar. 10 gün içinde AYM’ye gideriz’ dedi. HDP’li Beştaş da ‘Birleşim yenilenemez bunun yolu kapalı. Bunu yapana mızıkçı derler’ ifadesini kullandı. İYİ Partili Dervişoğlu ise ‘Beğenmediğiniz parlamento kararlarını milletvekillerinin iradesini yok sayarak değiştirmeye çalışmak demokrasiyle bağdaşmaz’ diye konuştu.” 

Evrensel gazetesi manşetinde yer ayırdığı haber için, “Meclis oylaması İstanbul seçimine döndü” başlığını kullandı. Haberde şu ifadeler yer aldı:

“İktidar güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinin muhalefetin oylarıyla reddedilmesini hazmedemedi. AKP ve MHP seçimin sayılmaması için Meclis Başkanlık Divanı’nı topladı. AKP’nin tüm itirazlara ve AYM’nin iki kez iptal kararına rağmen 5. kez Meclis’e getirdiği ‘Güvenlik soruşturması’ muhalefetin oylarıyla reddedildi. AKP ve MHP seçimin sayılmaması için Meclis Başkanlık Divanı’nı topladı. Bu skandalın 31 Mart tarihine denk gelmesi AKP’nin İstanbul seçimlerini tekrarlatmasını anımsattı. CHP ‘Meclis’i hiçe sayan, kendi grubunu yok sayan anlayış şimdi de Meclis’in işleyişine darbe yapmak gibi akıl almaz işlere karışmış durumda’ derken, HDP ‘Maçı kurallarına göre oynadık, şimdi atılan golü iptal ettirmeye çalışıyorlar. Bunu yapana mızıkçı derler’ ifadesini kullandı. İYİ Parti ise ‘Önce anayasa, şimdi iç tüzük yok sayılıyor’ diyerek tepki gösterdi.”

Cumhuriyet gazetesi, “Meclis oylaması hiçe sayıldı” başlığıyla verdiği haberde, “Kamuda güvenlik soruşturması öngören teklif, TBMM Genel Kurulu’nda muhalefetin oylarıyla reddedilince, Meclis’te hareketli saatler yaşandı. İktidar kanadı, teklifin yeniden görüşülmesi için girişimde bulundu. Meclis Başkanı Şentop, Başkanlık Divanı’nı topladı. Muhalefet toplantıya sert tepki gösterdi. İçtüzüğe göre, teklifin geri getirilemeyeceğini belirten CHP’li Özel, yaşananları ‘mızıkçılık’ diye niteledi. Özel’i ‘Pişman ederim’ diye tehdit eden Şentop, oylamada yanlışlık olduğunu söyledi. Teklif, önümüzdeki hafta genel kurula gelecek” ifadelerini kullandı.

Yeni Şafak habere ön sayfasının altında, “FETÖ ittifakı” başlığıyla yer ayırdı:

“Millet İttifakı, FETÖ ve diğer terör örgütlerinin ‘devlete sızmasının önüne geçmek’ için hazırlanan güvenlik soruşturması teklifini engellemek istedi. AK Parti ve MHP’lilerin Genel Kurul’da bulunmamasını fırsat bilen CHP’li TBMM Başkanvekili Haydar Akar oylama yaptırdı. Teklif CHP, HDP ve İYİ Parti oylarıyla reddedildi. Ancak TBMM Başkanlık Divanı dün oyunu bozup yeniden oylama kararı aldı.”

Akşam gazetesi birinci sayfasının altında yer verdiği habere, “Meclis’te oylama krizi” başlığını attı. Haberde şöyle denildi:

“Kamuda güvenlik soruşturması teklifi, CHP’li Meclis başkanvekilinin yönettiği oturumda, yetersiz sayıya rağmen oylanıp reddedildi. TBMM Başkanı Şentop, ‘İtirazda elektronik oylama yapılmalıydı’ dedi. Başkanlık tezkeresinin kabulüyle teklif tekrar gündeme alındı.”           

Paylaş

Twitterda Paylaş Facebookda Paylaş Google Plusda Paylaş

P24’E BAĞLAN

Güncel bilgilerilerden /duyurulardan haberdar olmak için mail listemize kayıt olun.

Powered by PXLDeN Design